Zaloguj
Reklama

Grzybica skóry - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Swędzenie szyi
Fot. medforum
Swędzenie szyi
(0)
Reklama

Grzybica skóry to choroba, wywołana przez różnego rodzaju grzyby. Atakują one skórę, która została uszkodzona ale także często zdarzają się u osób z osłabioną odpornością. Grzybicą możemy się zarazić niezależnie od wieku i płci, a sprzyja temu uczęszczanie na basen, do sauny, przymierzalnie w sklepach, pobyt w hotelu czy w przypadku dzieci w przedszkolu. Choroba ta może zaatakować skórę stóp, paznokcie, pachwiny, części owłosione i nieowłosione ciała. Wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego i szczególnego dbania o higienę osobistą.

Objawy i przebieg grzybicy skóry

Zaraźliwość w przypadku grzybicy

Gruźlica zaliczana jest do chorób szczególnie zaraźliwych. W przypadku pojawienia się takich objawów jak: swędzenie i pękanie skóry, łuszczenie się naskórka, świąd, zaczerwienienie, brunatne plamy, krosty czy opuchlizna powinniśmy udać się do dermatologa.

Pierwsze objawy grzybicy są bagatelizowane przez większość pacjentów. Uważają oni bowiem, że ustąpią same. Z czasem jednak zmiany na skórze zaczynają roznosić się na różne części ciała i powiększają swoje rozmiary. Co ważne, grzybica roznosi się nie tylko po naszym ciele, ale możemy zarazić nią inne osoby.

W związku z powyższym w momencie gdy zauważymy na swoim ciele jakiekolwiek niepokojące zmiany, które nie znikają po dwóch, trzech dniach, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Z całą pewnością włączone zostanie leczenie farmakologiczne (kremy, maści, balsamy bądź tabletki). Kluczową kwestią jest jednak higiena osobista i korzystanie tylko i wyłącznie ze swoich ręczników, skarpet, butów, szczotek do włosów. Po zakończonej kuracji należy udać się na wizytę kontrolną do dermatologa.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • 1.Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
    2.Elewski B. Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000.

Adres www źródła:


Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze