Zaloguj
Reklama

Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Paznokcie
Fot. Shutterstock
Paznokcie
(0)
Reklama

Coraz więcej pacjentów, zgłasza się do dermatologa, z różnego rodzaju zmianami na paznokciach, dotyczą one nie tylko ich struktury (chropowatość, zmiana ich grubości) ale także koloru.

Objawy i przebieg grzybicy paznokci

Zmiana koloru może pojawić się także na skutek używania lakierów bądź na skutek uderzeń (zmiany koloru sinawego). Paznokcie takie wyglądają bardzo nieestetycznie, dla wielu pacjentów także niezdrowo. Żółte paznokcie mogą być także oznaką choroby, np. grzybica. W chwili obecnej w aptekach, dostępnych jest wiele środków usuwających przebarwienia na paznokciach (lakiery, odżywki, żele) ale nie zawsze są skuteczne. W przypadku pojawienia się zmian, które utrzymują się przez dłuższy czas, należy skontaktować się z dermatologiem, gdyż możemy mieć do czynienia z grzybicą paznokci.
 
Czym jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci, może obejmować nie tylko paznokcie u stóp (zdarza się bardzo często, zwłaszcza gdy chodzimy na basen, do sauny czy korzystamy z solarium), może ona także obejmować paznokcie u dłoni.  W wielu przypadkach żółte zabarwienie paznokci, może być skutkiem infekcji o charakterze grzybiczym (rzadko bakteryjnym). Grzybica paznokci, poza nieestetycznym wyglądem niestety może także boleć. Grzyby, odżywiają się białkiem, znajdującym się w naskórku, paznokciach oraz włosach, które nazywa się kreatyną. Grzyby wydzielają duże ilości enzymów, które maja zdolność do rozpuszczenia kreatyny, co w konsekwencji prowadzi do rozpulchniania płytki paznokcia, następnie jego grubienia i pojawiania się na nim żółtych plam. Bardzo często paznokcie łamią się bądź kruszeją. W przypadku zauważenia na swoich paznokciach, wyżej opisanych zmian, należy zgłosić się do dermatologa. Lekarz zaleci, maści oraz leki, które pozwolą na zwalczenie grzybicy paznokci.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze