Zaloguj
Reklama

Czyrak - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek.med. Patrycja Nowak
Wizyta u lekarza
Fot. Panthermedia
Wizyta u lekarza
(0)
Reklama

Czyrak to inaczej stan zapalny, który lokalizuje się w sąsiedztwie mieszka włosowego. Czynnikiem etiologicznym są bakterie gronkowcowe. Zwiększone ryzyko rozwoju tych zmian występuje w przebiegu cukrzycy, niedoborów immunologicznych czy przewlekłych chorób nerek. W przypadku, gdy zmiany są mnogie rozwija się tak zwana czyraczność. Czyrakiem gromadnym określa się z kolei stan, gdy dochodzi do skupiania się i zlewania czyraków. Umiejscowienie jest rozmaite. Niebezpieczne są zmiany, które lokalizują się w okolicy oczodołu czy wargi górnej ze względu na ryzyko przejścia zakażenia na opony mózgu.

Objawy i przebieg czyraku

W czasie tworzenia się czyraka najpierw wokół mieszka włosowego pojawia się naciek zapalny, następnie tworzy się guzek z tak zwanym czopem martwiczym na jego szczycie. Procesowi temu towarzyszy dość duża bolesność.  Zmiany zwykle ustępują w ciągu kilkunastu dni bez pozostawienia blizny.

Leczenie czyraku

Postępowanie lecznicze polega na nacięciu i usunięciu martwiczych tkanek z czyraka. Podobnie w przypadku czyraczności, leczenie polega na nacięciu zmian, ponadto uzupełnieniem jest antybiotykoterapia. Czyraki gromadne powinny być leczone przede wszystkim chirurgicznie.
Należy ponadto pamiętać o poszukiwaniu schorzeń usposabiających, wymienionych wyżej do rozwoju zmian zapalnych.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, 2008, str 43-44

Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze