Zaloguj
Reklama

Ciemieniucha u niemowlęcia - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Niemowlę
Fot. Pantherstock
Niemowlę
(5)
Reklama

Jest to zapalenie skóry głowy u niemowlęcia, wywołane nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych. Na skutek stanu zapalnego dochodzi do nadmiernego rogowacenia i tworzenia się grubych blaszek złuszczonego naskórka, pokrytego lepką wydzieliną gruczołów łojowych. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy dziecka. Możliwe jest współistnienie zmian alergicznych, na przykład atopowego zapalenia skóry lub alergii na białko mleka krowiego.

Objawy i przebieg ciemieniuchy

Zgrubienie i łuszczenie się skóry, zwłaszcza w okolicy ciemiączka u niemowlęcia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć ciemieniuchę

Do pediatry należy pójść jeżeli zmiany zapalne występują także w innej lokalizacji, na przykład skórze twarzy, tułowia lub manifestują się pod postacią pieluszkowego zapalenia łojotokowego. Konsultacji ze specjalistą wymagają dzieci, u których występują inne objawy świadczące na przykład o alergii na białka mleka krowiego (typowe zmiany skórne, biegunki, brak przyrostu masy ciała).

Leczenie ciemieniuchy

Smarowanie skóry pokrytej ciemieniuchą oliwką i po zmiękczeniu wyczesywanie miękką szczotką przeznaczoną dla niemowląt. Mycie główki dziecka wyłącznie szamponem dla niemowląt.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Warner J., Jackson W.: „Choroby alergiczne u dzieci” Medycyna Praktyczna 1997

Behrman R.: „Podręcznik pediatrii” 1996.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze