Zaloguj
Reklama

Brodawka łojotokowa - objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: lek. med Marta Hubacz
Zabiegi medycyny estetycznej u kobiet
Fot. Shutterstock
Zabiegi medycyny estetycznej u kobiet
(4)
Reklama

Brodwawka łojotokowa jest to najczęściej spotykana zmiana o charakterze łagodnego nowotworu naskórkowego o brodawkowatej, często hiperkeratorycznej powierzchni.

Brodawka łojotokowa - Objawy i przebieg

Wykwity są różne morfologicznie od płasko wyniosłych, dobrze odgraniczonych zmian koloru zbliżonego do skóry zdrowej, do wyniosłych, brodawkowatych, brunatnych tworów, jakby nasadzonych na skórę, niekiedy uszypułowanych.

Umiejscowione są najczęściej na tułowiu, także na skórze twarzy, szyi, grzbietach rąk / w tym umiejscowieniu są bardziej płaskie/. Pojawiają się w wieku dojrzałym i u osób starszych, nieco częściej u mężczyzn.

Wysiew bardzo licznych zmian na tułowiu może być objawem nowotworu narządów wewnętrznych / zespół Lesera-Trelata/, w części przypadków raków przewodu pokarmowego.

Brodawka łojotokowa - Kiedy udać się do lekarza

Wskazana ocena zmian skórnych przez lekarza dermatologa. Wśród metod leczenia najczęściej stosuje się krioterapię / zamrażanie ciekłym azotem/, łyżeczkowanie, laseroterapię lub usunięcie chirurgiczne.

Brodawka łojotokowa - Leczenie

Unikamy drażnienia zmian, aby nie wywołać stanu zapalnego w miejscu brodawki.

Miejscowo możemy zastosować preparaty z mocznikiem lub kwasem salicylowym celem usunięcia hiperkeratotycznej powierzchni.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

  1. S.Jabłońska, S.Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
  2. A.Kaszuba Z.Adamski Dermatologia Poradnik lekarza praktyka Czelej 2012

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze