Zaloguj
Reklama

Bielactwo - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Ból karku u mężczyzny
Fot. panthermedia
Ból karku u mężczyzny
(4)
Reklama

Bielactwo jest schorzeniem polegającym na utracie lub zmniejszeniu zawartości melaniny – barwnika skóry. Choroba może być spowodowana obecnością przeciwciał skierowanych przeciwko komórkom produkującym barwnik (melanocytom).

Objawy i przebieg bielactwa

Choroba zwykle rozpoczyna się po okresie dojrzewania pojawianiem się na skórze odbarwionych plam o różnej wielkości, ostro odgraniczonych od skóry zdrowej. Pierwsze zmiany często pojawiają się na skórze dystalnych części kończyn np. na dłoniach oraz twarzy (szczególnie w obrębie powiek). W niektórych przypadkach powstawanie nowych zmian chorobowych może zostać sprowokowane urazem np. w okolicy stawów skokowych. W zależności od nasilenia zmian (ich liczby oraz wielkości), a także lokalizacji może dojść do repigmentacji (powrotu barwnika) lub wręcz przeciwnie – nasilania się zmian.

Zmiany chorobowe nie powodują żadnych dolegliwości – zwykle w skutek nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne lub sztuczne promienniki światła (np. solarium) może dojść do powstanie rumienia oraz miejscowego pieczenia zmian. Zwykle największym problemem dla pacjentów staje się defekt kosmetyczny. W okresie pojawiania się zmian, czasem może wystąpić niewielkie swędzenie.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć bielactwo

W przypadku w/w zmian bądź ich stopniowego nasilania się należy zgłosić się do lekarza celem określenia ewentualnej przyczyny powstawania (często nie udaje się wykryć bezpośredniej przyczyny). Zmiany chorobowe mogą być poddane leczeniu – aktualne sposoby leczenia polegają na długotrwałej fototerapii za pomocą wąskopasmowego promieniowania UVB, fotochemoterapii PUVA  (terapia z użyciem środków fotouwrażliwiających), stosowania dodatkowo preparatów zewnętrznych oraz ewentualnego przeszczepu melanocytów.

Leczenie bielactwa

W przypadku bielactwa należy pamiętać o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych z wysokim faktorem ochronnym. Bezwzględnie przeciwskazane jest przebywanie na słońcu bez ochrony.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

O. Braun-Falco, G. Plewig, Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2002

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze