Włosy
Jak odzyskać włosy po chemio- i radioterapii? Ekspert radzi
Czy po chemii włosy odrosną? Czy jedynym rozwiązaniem są peruki i doczepy? Utrata włosów to jeden z najczęstszych skutków ubocznych chemioterapii stosowanej u chorych na nowotwór. Choć priorytetem jest zdrowie, to wiele osób po udanej terapii onkologicznej chce odzyskać włosy i dawny obraz siebie sprzed choroby. Jakie mają możliwości rekonstrukcji owłosienia?
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych należy do popularnych przypadłości skóry. Schorzenie powstaje na skutek infekcji rozwijającej się w obszarze mieszków włosowych. Do czynników wywołujących stan zapalny należą zwłaszcza zakażenia bakteriami grama dodatnimi (m.in. Acnes propionibacterium) i paciorkowcami ropnymi – przedostając się przez ujścia gruczołów łojowych, rozpleniają się następnie, wywołując stan zapalny.
Problem przetłuszczających się włosów
Problem przetłuszczających się włosów jest efektem wielu czynników, począwszy od genetyki, przez czynniki zewnętrzne aż po stres. Nadprodukcja łoju skórnego, zwanego sebum, jest powodem tego, że włosy wyglądają na niezbadane, obciążone i brudne. Zalegająca warstwa sebum zatyka pory w skórze, prowadząc do poważniejeszych problemów, stąd bardzo istotne jest odpowiednie dbanie o włosy, jak również dobór odpowiednich środków do pielęgnacji włosów, oraz skóry głowy
Wypadanie włosów – przegląd najnowszych rozwiązań
Ziołowe płukanki, czarna rzepa, wcierki z czosnku na wypadające włosy? Te sposoby to już przeżytek… teraz na topie jest regeneracja skóry głowy z wykorzystaniem własnej krwi lub peptydowa terapia włosów z kwasem hialuronowym. Jeśli nie wiecie, którą z metod wybrać, to koniecznie przeczytajcie przegląd najnowszych rozwiązań na problem wypadających włosów!
- Reklama
Łupież – problem, którego nie można lekceważyć
Łupież jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry głowy. Dotyczy około 5-10% populacji ogólnej, z przewagą płci męskiej. Szacuje się, że około 50% osób w wieku od 10 do 20 lat ma ten problem. Łupież wiąże się nie tylko z problemem natury estetycznej. Może on być także symptomem poważniejszych chorób, dlatego nie można go lekceważyć.
Łysienie androgenowe – jak z nim walczyć?
Łysienie jest procesem wypadania włosów, który może mieć różny przebieg oraz charakteryzować się różną trwałością czy też odwracalnością. Łysienie znacznie wpływa na obniżenie jakości życia, szczególnie w przypadku kobiet, głównie ze względów estetycznych. Wśród różnych rodzajów łysienia, najczęściej występującym jest łysienie typu męskiego czyli łysienie androgenowe, zależne w dużej mierze od hormonów. Podejmowane leczenie nie zawsze jest skuteczne, jednak istnieje wiele sposobów na walkę z tą przypadłością.
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych, jest schorzeniem wywołanym przez gronkowiec złocisty. Występuje ono najczęsciej u osób z obniżona odporonością i lokalizuje się na róznych obszarach ciała, w zależności od płci. Zazwyczaj wystarcza leczenie miejscowe, jednak w przypadku przewlekle występującego zapalenia, konieczne może okazać się ogólne leczenie antybiotykowe.
5 najpopularniejszych cech męskich włosów, których nie lubią kobiety
Włosy są niewątpliwym atrybutem urody – nie tylko tej damskiej. Odpowiednia fryzura i zadbana czupryna to często jeden z głównych czynników, jaki biorą pod uwagę kobiety, oceniając atrakcyjność mężczyzny. Tym czasem, pomimo zauważalnych zmian w męskiej trosce o urodę, wciąż można spotkać panów, którzy są na bakier z odpowiednią pielęgnacją.
Pielęgnacja włosów jesienią i zimą
Po długo wyczekiwanym, letnim urlopie wiele z nas ma na pamiątkę piękną, złotą opaleniznę, liczne zdjęcia do pokazania znajomym, wspomnienia wakacyjnego lenistwa… A często także przesuszone i zniszczone włosy. Jak zatem prawidłowo zadbać o zdrowie i kondycję naszej fryzury jesienią i zimą?
Łysienie – przyczyny i sposoby leczenia cz. 2
Jedną z częstych przyczyn zgłaszania się pacjentów do dermatologa jest łysienie. Problem ten jest szczególnie dotkliwy dla kobiet.
- Reklama
Łysienie – przyczyny i sposoby leczenia cz. 1
Jedną z częstych przyczyn zgłaszania się pacjentów do dermatologa jest łysienie. Problem ten jest szczególnie dotkliwy wśród kobiet.
Przyczyny wypadania włosów po porodzie
Okres po porodzie (połóg) to czas ogromnej “burzy hormonalnej”. W organizmie kobiety zachodzi szereg zmian, które prowadzą m.in.: do silnego wypadania włosów. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zmiana poziomu estrogenu (brak jego stabilizacji w organizmie).
Swędzenie skóry głowy a wypadanie włosów
Coraz więcej osób, obydwu płci, zgłasza się do dermatologa w celu uzyskania odpowiedzi - co jest przyczyną ich wypadania włosów.
Jak określić porowatość włosów?
Na porowatość włosa wpływa nie tylko jego struktura wewnętrzna, ale także wieloletnie działania zewnętrzne, czyli ich pielęgnacja. Ogólnie porowatością określa się sposób ułożenia łusek.
Oleje stosowane do nawilżania włosów
Olejów na półkach sklepowych jest sporo. Praktycznie wszystkie nadają się do olejowania włosów.
Olejowanie - przepis na mocne i zdrowe włosy
Lśniące, zdrowe, sypkie włosy to włosy odpowiednio nawilżone. Metoda olejowania była już znana kobietom orientu w czasach starożytnych. Rytuał ten chronił ich włosy i skórę głowy przed niekorzystnym wpływem palącego słońca i suchego powietrza.
Chirurgia w walce z łysieniem
Problem łysienia dotyka przede wszystkim mężczyzn. Statystycznie około 20% dwudziestolatków, 30% trzydziestolatków i dalej liniowo, ma problem z utratą włosów.
Jak poradzić sobie z problemem wrastających włosów?
Wrastający włos to nic innego jak zgięty włos, który wrasta w naskórek powodując stan zapalny. Najpowszechniejszym objawem jest zaczerwienienie skóry. W miejscu wrastania się włosa może zbierać się ropa. U mężczyzn wrośnięte włosy najczęściej pojawiają się na brodzie, u kobiet w okolicach bikini oraz pachwin.
Czy warto obcinać włosy?
Zmiana fryzury jest zawsze trudnym wyborem, dlatego zanim zdecydujemy się je skrócić należy rozważyć wszystkie za i przeciw.
Nadmierny porost włosów
W hipertrichozie nadmierny porost włosów jest konsekwencją przekształcenia się włosów mieszkowych w pełni wykształcone struktury.