Zaloguj
Reklama

Włosy

Przeglądaj w kategorii Włosy:
Reklama

Włosy to wytwór naskórka na powierzchni skóry zbudowany z twardej, spoistej keratyny. Włosy pełnią nie tylko funkcję termoregulacyjną i ochronną, ale włosy są ważne ze względów wizualnych - szczególnie dla kobiet.

Wśród najczęściej występujących schorzeń i problemów związanych z włosami można wymienić: wypadanie włosów, łupież, łysienie, przetłuszczające się włosy.

Łupież to schorzenie skóry głowy, które może przybierać postać łupieżu suchego lub łupieżu tłustego. Za powstawanie łupieżu odpowiedzialne są grzyby z gatunku Malassezia. Mowa wtedy o łupieżu pstrym. Również czynniki takie jak: zanieczyszczenia, promienie UV i stres sprzyjają powstawaniu łupieżu.

Zakażenie bakterią gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego może skutkować zapaleniem mieszków włosowych. Czym jest zapalenie mieszków włosowych na głowie i innych częściach ciała?

Wypadanie włosów może spowodowane wieloma czynnikami. Warto rozpocząć diagnostykę wypadania włosów od badań krwi: tsh, poziomu witamin, hemoglobiny. Być może wypadanie włosów spowodowane jest niedoborami witamin. Czasami jest to niewłaściwa pielęgnacja czyli kosmetyki niedostosowane do skóry głowy. Głównym zadaniem szamponów do włosów powinno być oczyszczenie skóry głowy. Zbyt duża ilość używanych kosmetyków może przyczynić się do przetłuszczania włosów.

Przyczyną wypadania włosów może być także stres, a także zaburzenia hormonalne (np. odstawienie antykoncepcji). Włosy wypadają także po ciąży. Po wykonaniu badań warto udać się do lekarza dermatologa, aby włączyć odpowiednie leczenie. Pielęgnacją włosów zajmuje się trycholog, czyli osoba, która analizuje stan skóry na głowie i cebulek włosowych, a następnie dobiera odpowiednie preparaty.

W ostatnich latach popularne stały się także przeszczepy włosów. Przeszczep włosów polega na pobraniu mieszków włosowych i umieszczeniu ich w miejscach dotkniętych łysieniem. Często te zabiegi są wykonywane przez mężczyzn, których dotkliwiej dotyka problem łysienia.

Coraz częściej w terapii wypadania włosów stosuje się także mezoterapię, czyli zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy osoczem. Mezoterapia, podawanie osocza odbywa się przy pomocy specjalnego pistoletu. Mezoterapia może być także wykonywana przy pomocy tradycyjnej strzykawki i cienkiej igły.