Artykuły z kategorii: Skóra
Aloes – wsparcie dla skóry w zimowe dni
Zima. Chłodne powiewy wiatru, mróz i śnieg na stoku…, a dla mniej szczęśliwych, którzy akurat nie mogą sobie pozwolić na zimowe szaleństwa, po prostu suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Bez względu na to, jak spędzamy początek roku, nasza skóra stanowczo, jeszcze bardziej niż zwykle, potrzebuje teraz ukojenia. Zmiany temperatury, chłód i niedobory nawilżenia mogą powodować dotkliwe podrażnienia, swędzenie, zaczerwienienie, a nawet drobne pęknięcia skóry. Na ratunek przybywa aloes – prawdziwy król ukojenia.
Zabiegi na bazie kwasów dla skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa, naczynkowa i trądzikowa wymaga delikatnej, ale ekstremalnie efektywnej pielęgnacji. „Wrażliwcy” doskonale to wiedzą. Jak zwalczać niedoskonałości ekstremalnie sensytywnej skóry? Kosmetolodzy wskazują na skuteczność duetu: dermopeelingi oparte na kwasach oraz specjalnie dobrane dermokosmetyki. Kwasy w gabinecie dla cery wrażliwej? Eksperci odpowiadają: tak!
Chłoniak skórny T-komórkowy i inne choroby rzadkie z objawami dermatologicznymi. Jak je rozpoznać?
Zmiany skórne w postaci wysypki, wykwitów czy opuchnięć mogą być objawami chorób rzadkich, których zdiagnozowanie często bywa trudne i długotrwałe. Zmiany skórne mogę być objawem chorób z konsekwencjami ogólnoustrojowymi czy wielonarządowymi. Tak jest chociażby w przypadku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE), choroby Fabry’ego czy chłoniaków T-komórkowych skóry (CTCL). Jak objawiają się na skórze?
Bielactwo – czym jest i jak można z nim walczyć?
W czerwcu przypada Światowy Dzień Bielactwa. Jest to okazja, aby przybliżyć temat tej stosunkowo rzadkiej, ale powodującej duży dyskomfort przypadłości skóry. Efektem bielactwa jest depigmentacja i pojawienie się na ciele białych, odbarwionych plam. Jakie mogą być przyczyny bielactwa? Jak można walczyć w dzisiejszych czasach z bielactwem korzystając z nowoczesnych technologii?
- Reklama
Ciemieniucha – częsta przypadłość wieku niemowlęcego
Ciemieniucha występuje nawet u ponad połowy niemowląt. Nie jest przypadłością stanowiącą poważny problem zdrowotny, ale u wielu rodziców wzbudza niepokój. Dlatego wyjaśniamy czym jest ciemieniucha i co robić gdy zauważymy na skórze głowy malucha żółte, łuszczące się płatki, które mogą świadczyć o jej wystąpieniu.
5 zasad skutecznej pielęgnacji skóry trądzikowej
Trądzik pospolity to schorzenie dermatologiczne o podłożu zapalnym, które dotyka statystycznie 4 na 5 osób. Zaliczany jest do pierwszej dziesiątki chorób najczęściej występujących na świecie! Klucz do zwalczenia objawów trądziku stanowi połączenie odpowiedniego leczenia i delikatnej, ale bardzo skutecznej pielęgnacji. Jak wskazują specjaliści, możliwe jest widoczne zniwelowanie objawów trądziku nawet w dwa tygodnie. Jak to możliwe? Poznaj 5 zasad skutecznej pielęgnacji cery trądzikowej.
Koszmar, cierpienie, depresja, świąd – tak nastolatki z atopowym zapaleniem skóry opisują swoją chorobę
Wyniki przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych w ramach ogólnopolskiej kampanii Zrozumieć AZS badania jasno wskazały, że młodzież z atopowym zapaleniem skóry doświadcza tej choroby w sposób wyjątkowo trudny.
V Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej pt. „Nowoczesne rozwiązania w dermatologii”
W dniach 25-27 marca 2022 r. odbędzie się V Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej pt. „Nowoczesne rozwiązania w dermatologii” organizowana przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji Oddział Gdańsk. W ramach wydarzenia, poza panelem wykładowym, odbędą się także 2 konkursy: Studencki Konkurs Opieki Farmaceutycznej oraz Studencki Konkurs Receptury Aptecznej.
Nużeńce, czyli pasożytnicze roztocza. Czy są niebezpieczne?
Nużenica czyli demodekoza to choroba wywołana przez nużeńce, czyli pasożytnicze roztocza należące do stawonogów. Nużeniec ludzki osiąga długość do 0,4 mm. Czym charakteryzuje się nużenica?
Choroby wieku dziecięcego przebiegające z manifestacją skórną
Okres noworodkowy, niemowlęcy i wczesnodziecięcy jest czasem w życiu dziecka, w którym po raz pierwszy mogą pojawić się różne symptomy wskazujące na rozwijającą się chorobę o przebiegu ostrym lub przewlekłym. U dzieci, ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ odpornościowy, występujące objawy mogą być nasilone nieco bardziej niż u osób dorosłych. Rodzice często obserwują towarzyszące zmiany skórne: zaczerwienienie, obrzęk, grudki, krostki czy łuszczenie, które budzą duży niepokój. Czy faktycznie każdą zmianą skórną powinniśmy się martwić?
- Reklama
Niespodzianki po laserze – sprawdź, co może Cię spotkać!
Właściwości lasera, czyli określone cechy promieniowania elektromagnetycznego, spowodowały, że stał się on chętnie używanym narzędziem zarówno w medycynie, jak i w kosmetologii. Z uwagi na szeroką gamę laserów, w zależności od zamierzonych efektów, stosuje się lasery o małej lub o dużej mocy. Obserwacje specjalistów wskazują na wysoki poziom bezpieczeństwa laseroterapii, z uwagi na niezbyt często występujące powikłania czy skutki uboczne, jednak w związku z energią, jaką „dysponuje” laser, należy mieć na uwadze ewentualność pojawianie się niepożądanych objawów.
Mikrobiom skóry. Przewodnik po świecie naturalnej i zrównoważonej pielęgnacji skóry
Twoja skóra jest domem dla milionów dobroczynnych mikroorganizmów, które pomagają zachować jej zdrowie, młodość i wzmocnić naturalną barierę ochronną. W codziennej pielęgnacji łatwo zapomnieć, jak dbać o swój unikalny mikrobiom.
Toksyczna nekroliza naskórka po podaniu leków – co robić?
Działania niepożądane produktów leczniczych mogą przebiegać w różny sposób – czasami to niewielka wysypka czy pojawienie się plam na skórze. W skrajnych przypadkach może jednak dojść do zagrożenia życia. Czym wobec tego jest toksyczna nekroliza naskórka?
Schorzenia dermatologiczne związane ze schorzeniami układu nerwowego
Skóra jest największym organem naszego ciała i bierze udział w większości procesów zachodzących w naszym ciele. Również schorzenia o podłożu neurologicznym wielokrotnie mają swoje odzwierciedlenie na skórze. Często objawy skórne poprzedzają objawy kliniczne, stąd stanowią one bardzo istotny element w procedurze diagnostycznej.
Łuszczyca na stopach bywa trudna w leczeniu
Łuszczyca to przewlekła choroba skórna. Najczęściej objawia się w postaci czerwonej wysypki, która później wysusza się i powoduje łuszczenie partii skórnej. Może pojawić się niemal w każdym miejscu na ciele, również na stopach, gdzie bywa bardzo bolesna i trudna do leczenia.
Choroby odzwierzęce atakujące ludzi – czy są niebezpieczne?
Zwierzęta – czy te dzikie, czy oswojone – bywają rezerwuarem wielu wirusów i bakterii, które mogą atakować ludzi. Choroby odzwierzęce, inaczej zoonozy, nadal nam towarzyszą. Czy są niebezpieczne?
Witaminy i minerały w walce z trądzikiem
Trądzik najczęściej kojarzony jest z okresem dojrzewania, jednak tak naprawdę może dotknąć nas w każdym wieku. Rozwija się, gdy gruczoły zapychają się różnego rodzaju bakteriami, powodując nieestetyczne zmiany skórne. Niektóre witaminy i minerały mogą pomóc w walce z trądzikiem.
Nawracająca opryszczka – co jest powodem?
Opryszczka daje sygnał naszemu organizmowi, że układ immunologiczny jest osłabiony. Jednak nie jest to jedyny powód jej nawracania. W artykule wyjaśnione zostało, dlaczego u niektórych występuje częściej niż u innych i jak sobie z nią radzić.
Skórne zespoły paranowotworowe, cz. 3
Skóra stanowi największy narząd ciała człowieka, pełniąc przy tym szereg bardzo istotnych dla organizmu funkcji. W związku ze zmianami patologicznymi, jakie można zaobserwować na jej powierzchni, ma ona także duże znaczenie w wykrywaniu nowotworów złośliwych atakujących narządy wewnętrzne. Naukowcy wykryli wiele zależności pomiędzy występującymi schorzeniami nowotworowymi a zmianami na powierzchni skóry, opisując je jako jednostki chorobowe, np. glucagonoma, choroba Pageta, rogowacenie ciemne, zespół Birt-Hogg-Dubè, zespół znamion podstawnokomórkowych, zespół Bazexa, zespół rakowiaka.
AZS – choroba ciała i duszy, którą trzeba zrozumieć
Uporczywy, trudny do opanowania świąd, widoczne na skórze nawracające zmiany zapalne i nieestetyczne sączące się rany, stygmatyzacja i wykluczenie, to codzienność pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Wbrew powszechnej opinii AZS, nie jest wysypką ani schorzeniem wyłącznie wieku dziecięcego. To poważna choroba immunologiczna, która odciska piętno na życiu pacjenta i jego rodziny, obniża jego jakość, ma wpływ na stan psychiczny chorego, aktywność zawodową i relacje społeczne. Ponad 90% pacjentów doświadcza znaczącego pogorszenia jakości życia w wyniku AZS – informują eksperci Koalicji na rzecz AZS.