Zaloguj
Reklama

Skóra

Przeglądaj w kategorii Skóra:
Reklama

Podstawowym zadaniem skóry jest ochrona mechaniczna organizmu. Skóra bierze także udział w wymianie gazowej i termoregulacji organizmu. Odpowiednia pielęgnacja skóry ma wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie. Powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. 

Do pielęgnacji skóry używa się kremów, olejków, maści, maseczek, balsamów, peelingów. Należy pamiętać, aby nie wysuszać skóry. 

Podstawowe schorzenia i choroby skóry (dermatozy) to: bielactwo, trądzik, brodawki i brodawczaki. 

Osobną grupą schorzeń skóry są nowotwory skóry, w tym czerniak skóry, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie znamion. Badanie znamion odbywa się u dermatologa za pomocą urządzenia zwanego dermatoskopem. Usuwanie znamion następuje w przypadku zmiany podejrzanej, takiej która się zmienia, pojawia się wydzielina, świąd lub bolesność.

Do kolejnych schorzeń skóry należy zaliczyć łojotokowe zapalenie skóry, którego objawem jest wzmożone wydzielanie łoju.

Łuszczyca jest również jedną z najczęstszych chorób skóry. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, charakteryzująca się różną częstością nawrotów i długością remisji. Wśród rodzajów łuszczycy wyróżnić możemy łuszczycę krostkową.  

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekły, swędzący stan zapalny skóry. Atopowe zapalenie skóry jest uważane za chorobę cywilizacyjną. Najczęściej atopowe zapalenie skóry dotyka twarzy, szyi, ramion i nóg.

Na naszej skórze może pojawić się również rumień wielopostaciowy. Rumień wielopostaciowy to zmiana skórna o typie rumienia i pęcherzy na ciele. Rumień z obrzękiem na skórze może również sugerować że zmagamy się z różą (chorobą skóry). Rumień może pojawić się również na języku, wtedy mówimy o języku geograficznym.

Grzybica skóry spowodowana jest przez grzyby, występuje często u osób, które mają obniżoną odporność organizmu.

Jedną z częstszych chorób skory jest również półpasiec, który jest zakaźną chorobą wirusową.

Jest jeszcze szereg chorób i schorzeń, których nie należy lekceważyć. Do tej grupy zaliczają się między innymi włókniak, liszaj płaski, rumień zakaźny, nużeń czy mięczak zakaźny.

Jeśli na naszej skórze pojawią się czerwone plamy na ciele należy skorzystać z pomocy dermatologa, gdyż każda taka zmiana może sugerować problemy zdrowotne. 

Skóra narażona jest na wiele czynników zewnętrznych, w tym na różnego rodzaju skaleczenia. W przypadku, gdy źle oczyścimy ranę może dojść do zakażenia gangreną (zgorzelem).