Zaloguj
Reklama

Pielęgnacja

Przeglądaj w kategorii Pielęgnacja:
Reklama

W dermatologii temat pielęgnacji jest szeroki. Pielęgnacja ma na celu utrzymanie zdrowia lub powrót do zdrowia po przebytej chorobie lub w trakcie choroby.

Pielęgnacja skóry

Skóra jest naszą wizytówką. Zadbana skóra świadczy o dobrym stanie naszego zdrowia. Na wygląd naszej skóry ma wpływ wiele czynników.

Należy pamiętać aby używać kosmetyków odpowiadających typowi naszej skóry. Sucha skóra wymaga stosowania innych kosmetyków niż skóra mieszana czy przetłuszczająca się.  Jeśli nasza skóra jest podatna na alergie skórne to wymaga szczególnej uwagi.

Stosowanie odpowiednich kosmetyków to jednak nie wszystko. Aby skóra wyglądała zdrowo należy również zadbać o odpowiedni relaks oraz dietę.  

W okresie letnim nasza skóra wymaga szczególnej uwagi ze względu na promieniowanie UV. Brak odpowiedniej ochrony skóry może skutkować oparzeniami słonecznymi oraz przedwczesnym starzeniem się skóry. Należy zatem dobrać odpowiednie kosmetyki z filtrem UV, które zapewnią ochronę oraz pomogą uzyskać ładną opaleniznę bez ryzyka oparzenia. W przypadku uczulenia na słońce może pojawić się opuchlizna na twarzy czy też czerwone plamy.

Pielęgnacja włosów

Wizyta u fryzjera i wizażysty to ważne punkty w kształtowaniu wizerunku. Modna fryzura, zadbane włosy, odpowiednia higiena i brak przetłuszczonych włosów to podstawa do dalszych kroków w pielęgnacji skóry głowy.

Przy pielęgnacji włosów warto zwrócić uwagę na łupież (w tym łupież pstry) i łojotokowe zapalenie skóry. Ważne jest także jak często oraz w jaki sposób są myte włosy. Porost włosów jest uzależniony także od ukrwienia cebulek włosów, stosowanej szczotki do włosów oraz odpowiednich szamponów do włosów.

W przypadku łysienia nasze włosy wymagają szczególnej uwagi. Wypadania włosów nie należy lekceważyć i najlepiej udać się na konsultację do lekarza dermatologa. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym, łysieniem plackowatym czy utratą włosów z innego powodu należy zadbać o odpowiednią ich pielęgnację. Czasem przyczyną utraty włosów może być zapalenie mieszków włosowych.  

Pielęgnacja paznokci

Paznokcie, podobnie jak skóra i włosy, mówią bardzo wiele o stanie naszego zdrowia. Łamliwe paznokcie są sygnałem, że wymagają szczególnej uwagi.

W przypadku grzybicy paznokci należy udać się do lekarza dermatologa.