Artykuły z kategorii: Infekcje grzybicze
Grzybica paznokci – jak ją leczyć?
Onychomikoza, czyli grzybica paznokci, dotyka nawet dziesięciu procent populacji. Chorobą stosunkowo łatwo się zarazić, przez co coraz więcej osób zaczyna chorować na tę dolegliwość.
Zakaźne choroby sromu – rodzaje, objawy, leczenie
W artykule zwięźle omówiono postacie zakaźnych chorób sromu, ich podział, objawy kliniczne, etiopatogenezę oraz leczenie.
Od grzybicy paznokcia do grzybicy płuc
Pojawia się nagle i początkowo nie stwarza większych problemów. Grzybica paznokcia - wywoływana przez grzyby i drożdżaki atakuje wielu Polaków. Nieleczona, może jednak przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań!
Objawy wybranych grzybic skóry
Grzybica to choroba, którą możemy się zarazić wszędzie (basen, sauna, przymierzalnia, pobyt w hotelu, przedszkolu, na siłowni) niezależnie od płci oraz wieku.
- Reklama
Kiedy mamy do czynienia z grzybicą owłosionej skóry głowy?
Grzybicę skóry głowy, powodują najczęściej dwa rodzaje grzybów są to: Microsporum canis i Trichophyton tonsurans. Co ważne, są to grzyby, które wchodzą w skład naturalnej mikroflory skóry naszych głów. Jest to choroba silnie zakaźna do której dochodzi w różnych sytuacjach.
Podstawowe informacje o grzybicy stóp, rąk i paznokci
Grzybice stóp, rąk i paznokci stanowią coraz częstszy problem. Obecnie są to najczęstsze postacie powierzchniowej infekcji grzybiczej. Mają znaczny wpływ na samopoczucie chorego i obniżają jakość życia.
Grzybica stóp - dlaczego ją mamy?
Nasze stopy są najbardziej narażonym miejscem na naszym ciele na infekcje grzybicze, statystycznie co piąty Polak miał, ma lub będzie miał z nią do czynienia w swoim życiu. Natomiast wiedza społeczeństwa na jej temat wciąż jest niewystarczająca.
Grzybice skóry i paznokci
Do grzybów chorobotwórczych odgrywających istotne znaczenie w praktyce lekarza dermatologa należą: dermatofity, grzyby drożdżopodobne oraz pleśniowce. Wywołują one grzybice skóry gładkiej i owłosionej, błon śluzowych oraz paznokci. Do rozwoju zakażenia grzybiczego predysponuje wiele czynników: zmniejszenie odporności w przebiegu chorób nowotworowych, AIDS oraz stan immunosupresji organizmu, wywołany stosowaniem leków kortykosteroidowych i cytostatyków.Choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, otyłość, a także niedoczynność tarczycy, zmniejszenie stężenie estrogenów u kobiet po okresie menopauzy, nadmierna potliwość predysponują do rozwoju zakażeń grzybiczych. Diagnostyka grzybic powinna być oparta nie tylko na obrazie klinicznym, ale także na badaniu mikologicznym bezpośrednim i hodowli, ponieważ grzybice skóry mogą imitować wiele innych dermatoz, dlatego też sam obraz kliniczny często nie jest wystarczający do postawienia właściwego rozpoznania.
Rekomendacje PTG w zakresie zakażeń przenoszonych drogą płciową w położnictwie i ginekologii
Przedstawiamy rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zakażeń przenoszonych drogą płciową w położnictwie i ginekologii. Opracowane rekomendacje mają ułatwić zapobieganie, diagnostykę oraz leczenie chorób przenoszonych drogą płciową. [Opracowanie powstało w 2005 roku, niektóre zalecenia mogą być już nieaktualne]