Zaloguj
Reklama

Infekcje grzybicze

Przeglądaj w kategorii Infekcje grzybicze:
Reklama

Infekcje grzybicze to coraz częściej obserwowana dolegliwość zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Można się nimi łatwo zarazić, zdarza się, że często nawracają, a w dodatku są mylone z innymi chorobami.

Za głównego winowajcę tych przypadłości uznaje się przede wszystkim niewłaściwą pielęgnację często wraz z jej niedostateczną bądź nadmierną higieną, która walnie przyczynia się do rozwoju grzybicy.

Największą grupą nieprawidłowości, które przeważnie dotykają ludzi, są grzybice stóp, paznokci, kącików ust, błon śluzowych czy skóry. Grzybica wywoływana jest głównie przez dermatofity (Trichophyton, Epidermophyton czy Microsporum), grzyby drożdżopodobne (Candida) i pleśnie, a okoliczności, które sprzyjają zarażeniu się patogenem, są naprawdę różne i zależą od miejsca wystąpienia infekcji.

Grzyby lubią wilgoć i ciepło, dlatego można się nimi najszybciej zarazić w saunach, basenach, pod prysznicem czy przebieralniach, ale też od zainfekowanych osób bądź zwierząt. Ponadto czynniki, które predysponują do zarażenia, to między innymi zabiegi chirurgiczne, niedobór witamin czy choroby hematologiczne.

Chorobę często bagatelizuje się, uważając, że świąd i pieczenie są spowodowane wysuszeniem skóry bądź błon śluzowych. Tymczasem odpowiednio nieleczone infekcje grzybicze przybierają na sile, mogąc prowadzić do różnorakich zapaleń, pozostawiać blizny czy też nabrać charakteru martwiczego.

W jaki sposób leczyć infekcje grzybicze? W zależności od tego, którym rodzajem grzybów osoba została zarażona, dobierana jest przez lekarza dermatologa właściwa kuracja. Często jednak obejmuje ona działania, takie jak stosowanie preparatów zewnętrznych, leków doustnych, wymianę lub dezynfekcję ręczników, grzebieni, bielizny, obuwia itd.

Na nurtujące pytania dotyczące infekcji grzybiczych, sposobu radzenia sobie z nimi bądź uchronienia się przed zakażeniem, można znaleźć odpowiedzi w licznych publikacjach zamieszczonych w tym dziale.