Infekcje grzybicze
Grzybica paznokci – jak ją leczyć?
Onychomikoza, czyli grzybica paznokci, dotyka nawet dziesięciu procent populacji. Chorobą stosunkowo łatwo się zarazić, przez co coraz więcej osób zaczyna chorować na tę dolegliwość.
Test autodiagnozy grzybicy
Grzybice stanowią jeden z najczęstszych powodów odwiedzania przez pacjentów specjalistów dermatologii. Spowodowane to jest chociażby tym, jak duża ilość tych drobnoustrojów jest w stanie wywoływać schorzenia u ludzi – szacuje się, że około 150 gatunków różnych grzybów jest chorobotwórczych dla człowieka.
Od grzybicy paznokcia do grzybicy płuc
Pojawia się nagle i początkowo nie stwarza większych problemów. Grzybica paznokcia- wywoływana przez grzyby i drożdżaki atakuje wielu Polaków. Nieleczona, może jednak przyczynić się do wystąpienia groźnych powikłań!
Objawy wybranych grzybic skóry
Grzybica to choroba, którą możemy się zarazić wszędzie (basen, sauna, przymierzalnia, pobyt w hotelu, przedszkolu, na siłowni) niezależnie od płci oraz wieku.
- Reklama
Grzybicze zapalenie jamy ustnej - objawy, diagnoza, leczenie
Grzybica jamy ustnej objawia się zmianami zapalnymi w obrębie błony śluzowej, dziąseł i języka. Wyróżnia się kilka postaci klinicznych kandydozy. Ostra rzekomobłoniasta grzybica czyli popularne pleśniawki występuje często u niemowląt i osób obciążonych schorzeniami przewlekłymi, obniżającymi odporność (cukrzyca, niedobory witaminowe, leczenie immunosupreyjne).Ostra zanikowa grzybica często występuje jako następstwo długotrwałej antybiotykoterapii. Postacie przewlekłe z kolei związane są z uszkodzeniami błony śluzowej przez protezy zębowe, aparaty ortodontyczne oraz nieprawidłową higienę jamy ustnej
Kiedy mamy do czynienia z grzybicą owłosionej skóry głowy?
Grzybicę skóry głowy, powodują najczęściej dwa rodzaje grzybów są to Microsporum canis i Trichophyton tonsurans. Co ważne, są to grzyby, które wchodzą w skład naturalnej mikroflory skóry naszych głów. Jest to choroba silnie zakaźna do której dochodzi w różnych sytuacjach.
Grzybica jamy ustnej
Grzybica jamy ustnej to problem często niedoceniany, zarówno przez lekarzy, jak i przez pacjentów. Mnogość objawów, jakie mogą pojawić się w jej przebiegu, dodatkowo nie ułatwia diagnozy. Jak więc poznać, że mamy do czynienia z grzybicą jamy ustnej?
Grzybica - objawy, diagnoza, leczenie grzybicy
Oto kilka prostych zasad, których przestrzeganie ograniczy znacznie ryzyko zarażenia się grzybicą:Pamiętajmy o higienie- skóra powinna być sucha i czysta.Nie używajmy cudzych ubrań, butów, szczotek- grzybica bowiem łatwo się rozprzestrzenia.Kabina prysznicowa i wanny powinny być regularnie myte środkiem odkażającym.Dobrze jest mieć pod ręką zapasową parę skarpetek, gdy stopy mocno się pocą.Aby zapobiec grzybicy pachwin, po każdym większym wysiłku przebieramy się w świeże ubrania. Wybieramy przy tym luźne ubrania, wykonane z przewiewnych tkanin, umożliwiających cyrkulację powietrza.
Zapobieganie grzybicom
Oto kilka prostych zasad, których przestrzeganie ograniczy znacznie ryzyko zarażenia się grzybicą:1. Pamiętajmy o higienie- skóra powinna być sucha i czysta.2. Nie używajmy cudzych ubrań, butów, szczotek- grzybica bowiem łatwo się rozprzestrzenia.3. Kabina prysznicowa i wanny powinny być regularnie myte środkiem odkażającym.4. Dobrze jest mieć pod ręką zapasową parę skarpetek, gdy stopy mocno się pocą.5. Aby zapobiec grzybicy pachwin, po każdym większym wysiłku przebieramy się w świeże ubrania. Wybieramy przy tym luźne ubrania, wykonane z przewiewnych tkanin, umożliwiających cyrkulację powietrza.
Podstawowe informacje o grzybicy stóp, rąk i paznokci
Grzybice stóp, rąk i paznokci stanowią coraz częstszy problem. Obecnie są to najczęstsze postacie powierzchniowej infekcji grzybiczej. Mają znaczny wpływ na samopoczucie chorego i obniżają jakość życia.
- Reklama
Grzybica stóp - dlaczego ją mamy?
Nasze stopy są najbardziej narażonym miejscem na naszym ciele na infekcje grzybicze, statystycznie co piąty Polak miał, ma lub będzie miał z nią do czynienia w swoim życiu. Natomiast wiedza społeczeństwa na jej temat wciąż jest niewystarczająca.
Kolka niemowlęca - objawy, diagnoza, leczenie grzybicy
Kolką jelitową określa się napadowy, nie dający się ukoić płacz (krzyk) z podkurczaniem nóżek, poszerzeniem obwodu brzucha i zwiększoną ilością gazów jelitowych. Kolka nie jest jednoznacznie scharakteryzowanym zespołem chorobowym. Występuje u 10-40% niemowląt. Dolegliwości pojawiają się zwykle w okolicy 3 tygodnia życia, zazwyczaj występują między godziną 18.00, a 22.00. Aby rozpoznać kolkę jelitową, objawy powinny utrzymywać się co najmniej przez 3 godziny dziennie, minimum przez 3 dni w tygodniu. Zazwyczaj ustępują w 3 - 4 miesiącu życia. Dotyczą zarówno dzieci karmionych sztucznie, jak i dzieci karmionych piersią.