Choroby weneryczne
Kiła – groźna choroba przenoszona drogą płciową
Jest znana od setek lat i pod wieloma nazwami: choroba francuska, choroba polska (tak nazywano ją w Rosji), franca czy syfilis. To właśnie z tą ostatnią nazwą wiąże się legenda dotycząca powstania choroby. Włoski lekarz i poeta opisał historię pasterza o imieniu Syfilus. Człowiek ten przeciwstawił się bowiem woli greckiego boga zdrowia – Apolla, za co ten ukarał go zachorowaniem na kiłę. W dzisiejszych czasach podejście do tej choroby jest znacznie mniej romantyczne, niż we włoskim poemacie. Wiadomo bowiem, że jest to wyjątkowo groźne schorzenie i może doprowadzić do trwałych powikłań.
Chlamydia trachomatis – przyczyny, objawy, leczenie
Zakażenia Chlamydia trachomatis są częstą przyczyną stanów zapalnych narządu rodnego, co w konsekwencji może prowadzić do bezpłodności lub powikłań w ciąży. Artykuł przedstawia podstawowe informacje dotyczące dróg szerzenia się drobnoustroju, stanów chorobowych przez niego wywołanych, następstw nieleczonych infekcji jak również diagnostyki i leczenia zakażeń chlamydialnych.
Lekooporna rzeżączka - choroba, która może doprowadzić do śmierci!
Czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój rzeżączki jest niewielka bakteria, dwoinka o nazwie Nesisseria gonorrheae. Atakuje ona nabłonek walcowaty i ten, który pokrywa narządy układu moczowo - płciowego, odbytu oraz gardła. Jak pokazują badania naukowe, lekooporna rzeżączka może doprowadzić do śmierci osoby chorej.
Przegląd chorób wenerycznych. Grzybice, pasożytnicze oraz wirusowe choroby weneryczne - cz.2
Choroby przenoszone drogą płciową to bardzo wstydliwy temat dla wielu osób. Wiele osób nie wie nic na temat chorób wenerycznych i nie zdaje sobie sprawy z faktu, że niektórymi z nich możemy zarazić się podczas pocałunku, korzystania z wspólnych ręczników, bielizny czy ubrań. Niekiedy także toalety. Dlaczego choroby weneryczne są niebezpieczne?
- Reklama
Przegląd chorób wenerycznych. Bakteryjne choroby weneryczne - cz.1
Nasza wiedza na temat chorób wenerycznych, czyli takich przenoszonych droga płciową cały czas jest znikoma. Cały czas nie wiemy jakimi chorobami możemy zarazić się przez seks, jaki wpływ mają na nasze zdrowie, a nawet życie i jak są leczone. Badania naukowe pokazują, że niektóre osoby nie wiedzą jak podzielone są choroby weneryczne. W chwili obecnej istnieje wiele chorób przenoszonych drogą płciową. Dzieli się je na te o podłożu wirusowym, pasożytniczym oraz grzybiczym i bakteryjnym.
Zmiany spowodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego
Wirus HPV – brodawczaka odpowiedzialny jest za powstawanie zmian pod postacią kłykcin kończystych, ale są również tzw podtypy onkogenne, konsekwencją tego zakażenia jest rak szyjki macicy. Do zakażenia najczęściej dochodzi przez kontakt seksualny.
Opryszczka - wirusowa choroba weneryczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Choroby weneryczne to te, które przenoszone są drogą płciową. Dzielą się ona na wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Warto pamiętać o tym, iż każda choroba weneryczna wymaga szczegółowej diagnostyki oraz specjalistycznego leczenia. Jeśli tego nie uczynimy może dojść do bardzo poważnych powikłań. Opryszczka ludzka jest często spotykaną chorobą weneryczną.Opryszczka, wywoływana jest przez wirusa opryszczki ludzkiej HSV. Do zarażenia może dojść podczas stosunków oralnych, analnych, pochwowych, ale także podczas zwykłego całowania. Wirus ten jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet ciężarnych. Zawsze wymaga konsultacji ze specjalistą oraz włączenia leczenia (tabletki, maści). Niestety może ona nawracać, dlatego w sposób szczególny powinniśmy zwracać uwagę na dobór partnera seksualnego.
Choroba weneryczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Chorobami wenerycznymi zarażamy się najczęściej podczas kontaktów seksualnych. Pamiętajmy także o tym, że możemy się nimi zarazić także przez zwykły pocałunek. Duża liczba osób nie wiem jakie objawy towarzyszą nam po zarażeniu chorobami wenerycznymi i kiedy powinniśmy udać się do specjalisty.Choroby weneryczne, inaczej przenoszone drogą płciową dotykają nie tylko kobiet ale także mężczyzn. Jeśli chcemy uniknąć zakażenia nie powinniśmy używać wspólnych ręczników, prześcieradeł czy bielizny. Ważne jest także to by nie uprawiać przygodnego seksu. Jeśli nasz partner jest chory, należy zrezygnować z seksu do czasu gdy nie wyleczy się on całkowicie.W dzisiejszych czasach świadomość zarażenia chorobami wenerycznymi jest cały czas bardzo znikoma. Wielu z nas nie wie jak dzielimy choroby weneryczne, jakie objawy im towarzysza, kiedy powinniśmy zgłosić się do specjalisty i jak wygląda leczenie. Co ważne nie zdajemy sobie sprawy, że stanowią one zagrożenie dla naszego zdrowi a nawet życia. Pamiętajmy w związku z tym o regularnych wizytach u lekarzy- ginekologa lub urologa.
Kiła - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Kiła, nazywana jest inaczej syfilisem i zaliczana jest do chorób wenerycznych. Wywoływana jest ona przez bakterię o nazwie Treponema pallidum czyli krętka bladego. Posiada ona zdolność do rozprzestrzeniania się po całym organizmie człowieka. Poza nim żyje bardzo krótko. Krętek blady może dotrzeć do różnych części naszego organizmu od wydzieliny błony śluzowej sromu czy jamy ustnej po skórę odbytu oraz narządów płciowych. Zarażamy się nim podczas pocałunku (nie wszyscy są tego świadomi) i kontaktów seksualnych.
Rzęsistkowica, groźna choroba weneryczna - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Rzęsistkowica zaliczana jest do chorób wenerycznych. Wywołana jest przez pierwotniaka o nazwie Trichomonas vaginalis (pierwotniak). Choroba ta znacznie częściej występuje u kobiet aniżeli u mężczyzn. Najlepszym środowiskiem dla życia rzęsistka jest pochwa bądź cewka moczowa. Jest on w stanie przeżyć na bieliźnie, ręcznikach czy przyborach do mycia przez bardzo krótki czas.Jeśli chcemy ustrzec się przed rzęsistkowicą powinniśmy unikać przygodnego seksu, dbać nie tylko o swoje zdrowie ale także partnera, używać zawsze swoich ręczników, gąbek czy mydeł do mycia, nie siadać na desce klozetowej w publicznych toaletach i nie pożyczać np. strojów kąpielowych czy bielizny od znajomych. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet.Choroby weneryczne zaliczane są do bardzo zakaźnych. Nie bagatelizujmy juz pierwszych niepokojących objawów. Nie należy wstydzić się wizyt u ginekologa - w przypadku kobiet oraz urologa - w przypadku mężczyzn. Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową w większości przypadków wymaga leczenia farmakologicznego.
- Reklama
Zapalenie cewki moczowej
Zapalenie cewki moczowej należy do grupy chorób przenoszonych przez drogę płciową. Ze względu na etiologię dzieli się je na rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie. Objawia się najczęściej pojawieniem się nieprawidłowej wydzieliny w cewce moczowej oraz bolesnością.
Opryszczka narządów płciowych
Opryszczka rozwija się po wpływem zakażenia wirusem Herpes typu 1 lub 2. Zmiany zlokalizowane na narządach płciowych mają postać pęcherzyków, z tendencją do powstawania nadżerek. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą płciową. Choroba cechuje się nawrotowością.
Objawy kiły pierwszego i drugiego okresu
Większość lekarzy wie, że szybkie i trafne rozpoznanie kiły nie jest łatwe. Objawy syfilisu są niejednoznaczne, zwłaszcza w początkowym stadium choroby.
Bakteryjne choroby weneryczne
Choroby weneryczne zaliczane są do grupy chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową. Wśród nich znajdują się bakteryjne choroby weneryczne.
Wirusowa choroba weneryczna
Wirusowe choroby weneryczne przenoszone są drogą płciową. Nawet jeśli nie są groźne dla naszego zdrowia powinny być szybko zdiagnozowane i dokładnie wyleczone.
Infekcje intymne - niemiła pamiątka z wakacji
Wakacje to czas dalekich podróży i przelotnych romansów. Takie połączenie może pozostawić po sobie nieprzyjemne pamiątki w postaci chorób przenoszonych drogą płciową, szczególnie jeśli nie są zachowane podstawowe zasady profilaktyki.
Kiła - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Kiła jest bakteryjną chorobą weneryczną, o wysokiej zakaźności.
Kiła - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Kiła, nazywana jest inaczej syfilisem i zaliczana jest do chorób wenerycznych. Wywoływana jest ona przez bakterię o nazwie Treponema pallidum czyli krętka bladego. Posiada ona zdolność do rozprzestrzeniania się po całym organizmie człowieka. Poza nim żyje bardzo krótko. Krętek blady może dotrzeć do różnych części naszego organizmu od wydzieliny błony śluzowej sromu czy jamy ustnej po skórę odbytu oraz narządów płciowych. Zarażamy się nim podczas pocałunku (nie wszyscy są tego świadomi) i kontaktów seksualnych. Objawy kiły są różne w zależności od etapu zakażenia, w którym się znajdujemy. Nigdy nie wolno ich lekceważyć. W przypadku zauważenia u siebie bądź swojego partnera jakichkolwiek niepokojących objawów, które się nasilają należy skontaktować się ze specjalistą (ginekolog, urolog).Choroba ta wymaga zawsze specjalistycznego leczenia. W czasie kuracji powinniśmy zrezygnować z kontaktów seksualnych z partnerem. Pamiętajmy o tym, że nieleczone choroby weneryczne mogą prowadzić do bardzo poważnych powikłań.
Kiła układu nerwowego - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Kiła, inaczej syfilis jest groźną chorobą zakaźną. Czynnikiem odpowiadającym za rozwój choroby jest Treponema pallidum. Zakażenie nim następuje w trakcie stosunku płciowego choć wiadomo także, iż może dojść do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu. Kiła układu nerwowego występuje bardzo rzadko. W chwili obecnej wyróżniamy trzy jej postacie. Szybka diagnoza choroby oraz stadium, w którym występuje umożliwia podjęcie leczenia. Osoba chora wymaga opieki i konsultacji lekarskiej.
Kłykciny kończyste
Kłykciny kończyste mają wygląd przyrosłych, kalafiorowatych grudek. Najczęściej zlokalizowane są na brzegu żołędzi, w okolicach wędzidełka, na wewnętrznej blaszce napletka lub w okolicy odbytu. Grudki są miękkie o barwie skóry, czerwonej lub brunatnej.