Zaloguj
Reklama

Choroby weneryczne

Przeglądaj w kategorii Choroby weneryczne:
Reklama

Choroby przenoszone drogą płciową to choroby weneryczne. Dziedzina zajmująca się tego typu chorobami to wenerologia. Od zarania dziejów są dużym problemem zdrowotnym. Choroby weneryczne dzielimy na dwie podstawowe grupy choroby weneryczne zakaźne oraz choroby weneryczne pasożytnicze. Do zakażenia chorobą weneryczną dochodzi w czasie stosunku płciowego.

Najczęściej dochodzi do zakażenia następującymi chorobami wenerycznymi:

Bakteryjne choroby weneryczne

Podstawowe choroby bakteryjne: kiłarzeżączka, chlamydioza (Chlamydia trachomatis), wrzód weneryczny, czerwonka bakteryjna, ziarniniak pachwinowy, Ureaplasma urealyticum, mykoplazma genitalium, Gardnerella vaginalis.

Choroby wirusowe

Choroby wirusowe to osobna, szeroka grupa mocno zakaźnych i często śmiertelnych chorób przenoszonych drogą płciową. W ostatnich dekadach często jest poruszany temat AIDS oraz zakażenia wirusowym zakażeniem wątroby (WZW, HBV, HCV). Pozostałymi chorobami wenerycznymi o podłożu wirusowym są: opryszczka genitaliów (w tym opryszczka na penisie), opryszczka wargowa, kłykciny kończyste (HPV), HTLV 1 i HTLV 2.

Choroby weneryczne grzybicze

Kandydoza zwana także potocznie drożdżycą, kandydiazą, bielnicą oraz moniliazą (z łaciny: candidiasis, candidosis) to najczęściej infekcja grzybicza  skóry. Kandydoza często zakaża także błony śluzowe, paznokcie, sporadyczne dochodzi do infekcji drożdżycą ogólnoustrojowej. Diagnoza kandydozy najczęściej stawiana jest przez lekarza wenerologa na podstawie badania mikroskopowego oraz po pobraniu wymazu i hodowli bakterii.

Choroby pasożytnicze narządów płciowych

Poza chorobami płciowymi o podłożu bakteryjnym, wirusowym, grzybiczym, występują także zakażenia pasożytami narządów płciowych. Możemy wyróżnić cztery główne pasożyty wszawica łonowa, świerzb, rzęsistkowica oraz ameboza.

Rzęsiątkowica dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, najczęściej występuje w pochwie, cewce moczowej oraz u mężczyzn w gruczole krokowym (prostacie).

Wszawica łonowa, zwana także mendą oraz mendoweszką (Pthirus pubis) to specyficzny gatunek wszy, która pasożytuje głównie w okolicy łonowej, ale także w pachwinach, pachach, na brzuchu. Mendy występują także na nogach, klatce piersiowej. Mendoweszki spotyka się także na brwiach i rzęsach.

Najczęstszym źródłem zakażenia świerzbem jest bezpośredni kontakt fizyczny. Do zakażenia świerzbowcem może dojść rzadziej poprzez pościel lub inne przedmioty. Świąd nasila się zazwyczaj po kąpieli i w nocy, na skutek rozgrzania larw świerzbowca.

Pełzakowica (ameboza) to specyficzna choroba weneryczna przewodu pokarmowego. W przypadku braku leczenia amebozy może dojść do zgonu, najczęstszymi objawami pełzakowicy jest biegunka, często o przebiegu ostrym (dyzenterii).