Wiadomości z kategorii: Choroby skóry
Jakie mogą być przyczyny świądu skóry głowy?
Świąd skóry głowy to dolegliwość nie tylko niepokojąca, ale często również i bardzo irytująca – pacjent, który doświadcza tego problemu, może odczuwać zażenowanie chociażby z powodu nieustannej chęci do drapania się w różnych miejscach publicznych. Chcąc odkryć, co odpowiada za swędzenie tej części ciała, najlepiej udać się do lekarza – przyczyną świądu skóry głowy może być bowiem zarówno wszawica, jak i kontaktowe zapalenie skóry czy grzybica skóry głowy.
Domowe sposoby na grzybicę paznokci
Grzybica paznokci to częsta, zaraźliwa infekcja, która zwykle z jednego paznokcia przenosi się na kolejne. Środki, które każdy posiada w domu, mogą być bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych leków. W większości przypadków domowe sposoby są uważane za bezpieczne i łatwe do zastosowania.
Wyprysk skórny a świerzb – co pozwala odróżnić od siebie te schorzenia?
Wyprysk i świerzb to dwie całkowicie odrębne jednostki z kręgu zainteresowania dermatologii, z drugiej jednak strony prowadzić mogą one do pojawiania się u chorych podobnego rodzaju dolegliwości. Leczenie tych dwóch problemów polega z kolei na stosowaniu całkowicie innego rodzaju środków – po czym więc można odróżnić, czy pacjent choruje na świerzb, czy też może jednak pojawił się u niego wyprysk?
Jakie mogą być powikłania tatuowania skóry?
Tatuowanie skóry raz jest popularniejsze, raz nieco mniej, w każdym jednak razie nieustannie wiele osób decyduje się na wykonanie jakiegoś tatuażu. U większości ludzi nie skutkuje to żadnymi powikłaniami, u niektórych jednak mogą pojawiać się pewne komplikacje. Jakie więc mogą być negatywne konsekwencje tatuowania skóry?
- Reklama
Zmiany skórne u dziecka
Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, skłonna do podrażnień. Zmiany skórne mogą pojawić się wskutek działania wielu czynników: środków pielęgnacyjnych, słońca, temperatury powietrza, wilgoci czy też noszonych ubranek. Dowiedz się, czym są zmiany skórne u dzieci i jakiej wymagają pielęgnacji.
Jakie choroby mogą prowadzić do zmian skórnych na dłoniach?
Ze względu na to, że dłonie mają styczność z wieloma różnymi czynnikami środowiskowymi, rozmaite zmiany skórne pojawiają się w ich obrębie stosunkowo często. Mogą one być przejawem zarówno pokrzywki, jak i atopowego zapalenia skóry czy oparzenia słonecznego. W sytuacji, gdy zmiany te są nasilone lub stanowią źródło silnego niepokoju u pacjenta, nie ma z czym zwlekać – konieczne jest wtedy udanie się do specjalisty.
Torbiel łojowa skóry (kaszak) – poznaj sposoby leczenia
Zmiana w obrębie mieszka włosowego i gruczołu łojowego pojawia się nagle. Rosnąca kulka wypełniona jest masą łojową i rogową. Jak usuwać kaszaki? Gdzie zgłosić się po pomoc?
Czy czosnek może być skuteczny w walce z trądzikiem?
Różne są metody leczenia trądziku – pacjenci korzystają z rozmaitych suplementów diety, sięgają po odpowiednie preparaty kosmetyczne, czasami zaś zażywają farmaceutyki zalecone przez dermatologów. Natknąć się można jednak również i na wiele opisów domowych metod leczenia trądziku, np. bazujących na wykorzystywaniu czosnku. Czy rzeczywiście czosnek może jednak wywierać dobroczynny wpływ na ludzką cerę?
Pemfigoid pęcherzowy – czy jest groźny dla życia?
Pephigoid Bullosus,czyli pemifogid pęcherzowy to przewlekła choroba skóry charakteryzująca się powstawaniem dużych, napiętych pęcherzy. Czy pojawienie się licznych zmian może zagrażać życiu?
Koronawirus a astma i inne choroby alergiczne
Coraz wyższa liczba pacjentów zmaga się z chorobami alergicznymi. W okresie ciągle zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju, wiele osób może być zaniepokojonych wpływem chorób alergicznych na przebieg infekcji koronawirusem. Z tego względu eksperci Polskiego Towarzystwa Alergologicznego przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie.
- Reklama
Świąd skóry i lęk – co może łączyć te problemy?
Teoretycznie świąd skóry i lęk to dwie całkowicie odrębne dolegliwości, w praktyce jednak łączy je zdecydowanie więcej, niż można by tylko przypuszczać. Świąd może być bowiem jednym z somatycznych przejawów lęku, u tych osób, które – z jakichś powodów – doświadczają przewlekłego uczucia swędzenia skóry, może to prowadzić do pojawiania się u nich nasilonego nawet niepokoju. Wymienione powyżej dolegliwości – czyli świąd skóry i lęk – współistnieją ze sobą stosunkowo często, jak jednak można im zaradzić?
Trądzik różowaty – jak sobie z nim radzić?
Trądzikiem różowatym nazywamy przewlekłą chorobę skóry objawiającą się rumieniem występującym najczęściej w centralnej części twarzy, grudkami, teleangiektazjami oraz ropnymi krostkami. Szacuje się, że problem ten dotyczy około 10% ogólnej populacji. W przeciwieństwie do trądziku typu pierwszego nie jest on wynikiem zaburzeń hormonalnych okresu dojrzewania, ale predyspozycji genetycznej oraz typu cery skłonnej do zaczerwienień. Występuje zazwyczaj u osób pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
Jak prawidłowo myć ręce? Jak chronić się przed KORONAWIRUSEM?
W ostatnich dniach cała Polska żyje tylko jednym tematem: KORONAWIRUS. Jak wszyscy dobrze wiemy, ważne jest, aby w tym szczególnym czasie dbać o siebie, unikać tłumów, stosować się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia, GIS-u oraz WHO, a także – jeśli tylko się da – zostać w domu. Nie zapominajmy jednak cały czas o tym, że powinniśmy cześciej myć ręce. Jak to zrobić prawidłowo? Spójrzcie na poniższą grafikę.
Zmiana barwy ust – co może za nią odpowiadać?
Typowo usta mają barwę różowawą, zdarza się jednak tak, że wargi człowieka przybierają odcień sinawy, brązowawy czy stają się one wyjątkowo blade. Jeżeli dzieje się tak rzadko i tylko przez krótki czas, to wtedy zazwyczaj nie ma powodów do niepokoju. Inaczej jest już jednak wtedy, gdy zmiana barwy ust utrzymuje się przez dłuższy czas – może to bowiem być powiązane z sinicą, wynikać z anemii z niedoboru żelaza lub jakiejś alergii, jak i stanowić skutek uboczny zażywania przez pacjenta pewnych farmaceutyków.
Niepokojące znamiona – co powinno wzbudzić Twoją czujność?
Praktycznie każdy z nas ma na skórze znamię lub pieprzyk. Jak rozpoznać, że ze znamieniem dzieje się coś złego? Kiedy zgłosić się do specjalisty?
Jakie dolegliwości mogą być wczesnymi objawami półpaśca?
Półpasiec, będący tak naprawdę reaktywacją utajonego zakażenia wirusem ospy wietrznej, kojarzony jest przede wszystkim z występowaniem charakterystycznych zmian skórnych, którymi są bolesne pęcherzyki. Zanim jednak u chorego na tę jednostkę pojawią się objawy na skórze, występować mogą innego rodzaju dolegliwości – jakie więc mogą być wczesne objawy półpaśca i kto jest szczególnie zagrożony wystąpieniem tej jednostki?
Pinta – czy zakażenie jest groźne?
Pinta zaliczana jest do groźnych chorób zakaźnych. Jak się objawia? Czy jest trudna w leczeniu?
Emolienty na trądzik u dorosłych
Trądzik kojarzy się przede wszystkim jako dolegliwość nastolatków. Niestety zmiana metryki wcale nie powoduje, że trądzik się nie pojawi. Dorośli również zmagają się z tą przypadłością.
Niektóre kosmetyki mogą zawierać niebezpieczne bakterie
Naukowcy ostrzegają, że niektóre kosmetyki, takie jak tusz do rzęs czy błyszczyk do ust, mogą zawierać niebezpieczne bakterie.
Łojotokowe zapalenie skóry
Łojotokowe zapalenie skóry (wyprysk łojotokowy) jest dość częstą chorobą występującą u niemowląt, nastolatków i osób dorosłych. Jest to przewlekła dolegliwość obejmująca owłosioną skórę głowy, twarz, klatkę piersiową, plecy, doły pachowe i pachwiny – regiony o dużej gęstości występowania gruczołów łojowych. Choroba ta może wiązać się z zakażeniem ludzkim wirusem niedoboru odporności (HIV) lub chorobami z kręgu autoagresji. Współczynnik chorobowości w populacji ogólnej wynosi 1-3%.