Choroby skóry
Uwaga na słońce – jaki krem z filtrem wybrać?
Lato w pełni – czas pomyśleć o zabezpieczeniu naszej skóry. Odpowiednio dobrany krem z filtrem zapewni nie tylko równomierną opaleniznę, ale przede wszystkim zabezpieczy nas przed poparzeniem słonecznym i innymi, negatywnymi skutkami promieniowania UV.
Znamiona pod kontrolą
Według niektórych to defekt urody, inni uważają, że dodają uroku. Należy je badać i uważnie obserwować. Znamiona, bo o nich właśnie mowa, mogą być niebezpieczne i warto poświęcić im chwilę uwagi podczas codziennej pielęgnacji, ponieważ nawet małe, pozornie wyglądające znamię, może w przyszłości przekształcić się w groźny nowotwór.
Niedobór witaminy D może sprzyjać łysieniu
O witaminie D i jej niedoborach od pewnego czasu mówi się coraz więcej – powodem tej sytuacji jest chociażby to, u jak wielu ludzi stwierdzane są jej zbyt niskie stężenia w organizmie. Zaburzenia nastroju, zmniejszenie wytrzymałości kości czy wolniejsze gojenie się ran – o tych i pewnych innych skutkach niedoboru witaminy D mówi się dość często. Okazuje się, że ma ona wpływ również i na kondycję naszych włosów.
Czy każda wysypka oznacza alergię?
Czerwone plamy na skórze, świąd, bolesność – pierwsza myśl – alergia! Czy jednak zawsze pojawienie się wysypki oznacza alergię?
- Reklama
Popękane naczynka (pajączki naczyniowe) na ciele: przyczyny
Pajączki, popękane naczynia to tak naprawdę potoczne określenia charakteryzujące teleangiektazje, czyli poszerzenia drobnych, znajdujących się blisko skóry, naczyń krwionośnych. Takowe wystąpić mogą u każdego i w dowolnym wieku, z jakich jednak powodów na naszych twarzach, rękach czy innych częściach ciała pojawiają się popękane naczynka?
Jedna ze skórnych bakterii może chronić przed nowotworami skóry
Skórne bakterie znane są przede wszystkim z wywoływania różnych chorób, naukowcy odkrywają jednak coraz więcej dobroczynnego wpływu tych organizmów na ludzkie organizmy. Kolejne tego typu wieści płyną z University of California San Diego School of Medicine – uczeni z tej placówki zauważyli bowiem, że jeden ze skórnych mikrobów może wywierać działanie chroniące przed nowotworami skóry.
GIF wyłączył z dystrybucji produkt przeznaczony do testów alergicznych
Decyzją GIF-u ze sprzedaży zniknęła zawodna seria popularnego preparatu stosowanego do przeprowadzania skórnych testów alergicznych.
Piodermia zgorzelinowa – co to takiego?
Piodermia zgorzelinowa, czyli pyodermia gangrenosum, zaliczana jest do chorób zakaźnych, które na skutek tzw. nacieku neutrofilów uszkadzają naczynia. Piodermia zgorzelinowa często towarzyszy takim chorobom, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), gammopatia czy nieswoiste zapalenie jelit.
Alergia – irracjonalna walka organizmu
Wiosna kojarzy się z zielenią, pierwszymi promieniami słońca i budzącą się do życia przyrodą, jednak dla wielu z nas potrafi być prawdziwym koszmarem. Wysypka, zapalenie spojówek, katar... a może to alergia? Jak ją rozpoznać i zdiagnozować?
Pokrzywka u dorosłych
Pokrzywka to zespół choroby objawiający pojawieniem się charakterystycznych bąbli z towarzyszącym świądem. Dotyka ponad 20% populacji, co najmniej raz w życiu. Leczenie opiera się przede wszystkim na eliminacji czynnika wyzwalającego objawy oraz farmakoterapii z wykorzystaniem leków przeciwhistaminowych, które szybko i skutecznie zmniejszają objawy.
- Reklama
Dlaczego po ukąszeniu komara pojawiają się świąd, obrzęk i zaczerwienienie skóry?
Komarów nie lubimy, bo przez ich ugryzienia na naszej skórze pojawiają się zaczerwienienia, opuchlizna, a przede wszystkim – co zwykle jest najbardziej uciążliwe – silny świąd. Dlaczego jednak takie reakcje w ogóle występują?
10 pytań o opryszczkę
Najpierw pojawia się mrowienie, pieczenie i lekki ból. Po kilku godzinach okolica ust jest już usiana drobnymi pęcherzykami. Opryszczkę, bo o niej mowa, większość z nas traktuje jak defekt kosmetyczny. Tymczasem to jedna z najczęstszych chorób zakaźnych człowieka, która lubi atakować w momencie spadku odporności, przemęczenia lub stresu. Co powoduje opryszczkę? W jaki sposób można się nią zarazić? Kiedy opryszczka wymaga wizyty u lekarza?
Ciężki przewlekły wyprysk rąk a generowanie kosztów dla systemu ochrony zdrowia
Przewlekły, ciężki i oporny na leczenie wyprysk rąk znacząco wpływa na obniżenie jakości życia chorych oraz generuje wysokie koszty pośrednie, które pokrywają wspólnie pracownik, pracodawca oraz budżet finansów publicznych. Około 23% osób z ciężkim przewlekłym wypryskiem rąk rezygnuje z pracy zawodowej czy nauki, a 30% pacjentów jest zmuszonych do zmiany wykonywanego zawodu lub przekwalifikowania się.
Czym zajmuje się flebologia?
Choroby żył, które najczęściej kojarzą się z żylakami, doczekały się wydzielonej dziedziny medycyny – flebologii. Czym konkretnie zajmuje się flebologia? Jakie schorzenia leczy flebolog?
Znamiona skórne - czy mogą one samoistnie znikać?
Lekarze nie od dziś mówią swoim pacjentom, że wszelkie znamiona, które są obecne na ich skórze, powinny podlegać obserwacji. Wiadomo, że budzić niepokój może powiększanie się zmiany skórnej czy zmienianie się jej koloru. Co jednak zrobić wtedy, kiedy znamię… całkowicie znika?
Reakcja na niską temperaturę
Od wielu lat prowadzone są badania dotyczące możliwości jakie niesie za sobą przechowywanie tkanek i narządów w odpowiednio niskiej temperaturze w taki sposób, by zachowały one swoje funkcje. Ma to szczególne znaczenie dla medycyny w dziedzinach takich jak przeszczepy czy transfuzje. Z drugiej jednak strony, wykorzystanie niskich temperatur można również jest zasadne przy niszczeniu określonej tkanki czy określonego obszaru. Kriochirurgia – dziedzina chirurgii wykorzystująca niską temperaturę, pomaga w wielu przypadkach w różnych zakresach i dziedzinach medycyny.
Hipohydrotyczna dysplazja ektodermalna – jak żyć z tą chorobą?
O chorobach rzadkich mówimy w sytuacji, gdy pojawiają się u jednej osoby na kilka milionów chorych. Choroby genetyczne, mogą pojawić się w różnych momentach życia – mutacje nagłe, spontaniczne, powstają na skutek nagłego zadziałania czynnika mutagennego, jak np. silne promieniowanie. W wielu sytuacjach mutacje są dziedziczone od chorych rodziców, za pośrednictwem komórek rozrodczych.
Łupież pstry – czy jest groźny ?
Łupież – chyba każdy z nas borykał się z nim przynajmniej raz. Zmiana szamponu, odżywki, stres – na pojawienie się zmian w postaci białych płatków, wpływa wiele czynników. Jednak poza „tradycyjnym” łupieżem, kojarzonym z charakterystycznymi białymi śladami, istnieje również łupież pstry, którego charakterystycznym objawem jest pojawienie się plam na skórze.
Co nowego o sarkoidozie?
Sarkoidoza - choroba wielu imion, nieustalonej etiologii, często przebiegająca bezobjawowo. Należy do chorób z kręgu ziarniniakowych (w przebiegu których tworzą się ziarniniaki). Typowy ziarniniak sarkoidalny jest strukturą zbitą, przypominającą małą grudkę, złożoną ze skupisk makrofagów otoczonych przez pierścień limfocytów T pomocniczych (komórek należących do układu immunologicznego). Może zajmować różne narządy, zaczynając od węzłów chłonnych, płuc, skóry, wątroby, serca, kończąc na elementach narządu wzroku. Objawy – jeśli występują – mogą być bardzo różnorodne.
Skórne objawy chorób układu pokarmowego
Zmiany skórne to najbardziej widoczne dla człowieka sygnały alarmowe, mówiące o procesie chorobowym jaki toczy się w organizmie człowieka. Dotyczy to także rozwijających się chorób układu pokarmowego, które swoją obecność mogą zaznaczać także w postaci różnego rodzaju zmian na powierzchni skóry. Odpowiednia diagnoza pozwala na zastosowanie trafnego leczenia, gdyż niejednokrotnie podstawę leczenia zmian skórnych stanowi leczenie źródła problemu – w tym przypadku leczenie chorób układu pokarmowego.