Choroby skóry
Zakażenie wirusem HIV a utrata włosów: czy coś je łączy?
Niektórzy pacjenci zakażeni wirusem HIV skarżą się na to, że dochodzi u nich do zwiększonej utraty włosów lub na to, że ich włosy stają się znacznie cieńsze niż przed zachorowaniem. Prawda jest jednak taka, że sama infekcja wirusem rzadko jest przyczyną wymienionych wyżej dolegliwości – zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest to, że do utraty włosów przyczynią się powiązane z zakażeniem wirusem HIV zaburzenia. O jakich problemach dokładnie mowa?
Skóra pergaminowa – rzadkie schorzenie skóry
Choroby genetyczne mogą objawiać się zaburzeniami występującymi również na powierzchni skóry. Niezwykle rzadko występującym schorzeniem jest tzw. skóra pergaminowa – dolegliwość wywołana licznymi mutacjami genetycznymi.
Ukształtowanie mieszków włosowych może być przyczyną powstawania trądziku
Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, że genetyczne ukształtowanie mieszków włosowych może wpływać na pojawienie się trądziku. Informacja ta może w przyszłości ułatwić opracowanie skuteczniejszego leczenia trądziku.
Łuszczyca a zakażenie drożdżakami Candida: co je łączy?
Łuszczyca i zakażenie drożdżakami Candida – teoretycznie problemów tych nie łączy nic, w praktyce jednak okazuje się, że powiązań jest w tym przypadku całkiem dużo. Takowym jest chociażby to, że wymienione drożdżaki są u ludzi z łuszczycą rozpowszechnione zdecydowanie bardziej niż u pacjentów, którzy na tę chorobę nie cierpią. Jaki jest więc dokładny związek pomiędzy kandydozami a łuszczycą?
- Reklama
Łuszczyca: w końcu ją pokonamy?
Krakowscy naukowcy pracują nad nowatorską metodą, która łagodzić ma skutki łuszczycy. Opracowują działanie plastrów mających stopniowo wydzielać lek i przylegać, ale nie przyklejać się do skóry chorego.
Obrzęk twarzy: przyczyną może być alergia, ale i zaburzenia hormonalne
Obrzęk twarzy zazwyczaj budzi wyraźny niepokój zmagającego się z nim pacjenta. I słusznie, bo przyczyny tego problemu mogą być bardzo nawet poważne – obrzęk twarzy może bowiem wynikać z wystąpienia anafilaksji, jak i choroby wymagającej długiego leczenia, jaką jest promienica. Jakie mogą być inne jeszcze przyczyny obrzęku twarzy i kiedy, mając ten problem, pacjent bezzwłocznie powinien udać się do lekarza?
Rewolucja w walce z trądzikiem!
Trądzik to przykry, spędzający sen z powiek problem, na który ciężko o skuteczne rozwiązanie. Dotychczasowe metody walki z nim okazywały się niewystarczająco skuteczne, a pacjenci przez całe życie byli skazani na ten nieestetyczny defekt i blizny, jakie pozostawiał na twarzy. Dopiero teraz możemy mówić o rewolucji.
Zespół DRESS – co należy o nim wiedzieć?
Skutkiem stosowania produktów leczniczych może być pojawienie się negatywnych skutków ubocznych – jednym z nich jest zespół DRESS znany jako zespół nadwrażliwości podczas stosowania niektórych produktów leczniczych.
Psychodermatologia: dyscyplina naukowa, która pomoże Twojemu dziecku
Schorzenia dermatologiczne często przybierają formę chorób przewlekłych, oddziałując tym samym na jakość życia chorującego oraz na jego psychikę. Zależności pomiędzy tymi dwoma sferami życia – fizycznością oraz psychiką – są stwierdzone. Zarówno psychika oddziałuje na ciało, mogąc generować powstawanie schorzeń dermatologicznych, jak i stan fizyczny ma duży wpływ na psychikę. Szczególne znaczenie ma to dla wieku dziecięcego, kiedy dochodzi do kształtowania się nawyków, które często towarzyszą człowiekowi w toku jego życia.
To Ci grozi, jeśli przechodzisz przez okres menopauzy
Menopauza jest okresem życia kobiety, w którym zmiany gospodarki hormonalnej wywołują wiele następstw w organizmie oraz pociągają za sobą szereg modyfikacji funkcjonowania poszczególnych organów i narządów. Skóra jako największy organ naszego organizmu również zostaje dotknięta przez falę zmian – nowej postaci nabiera jej struktura, funkcjonowanie, a także wygląd. Pojawiać się zaczynają także problemy związane z wypadaniem włosów czy łamliwością i kruchością paznokci. W zależności od predyspozycji genetycznych, warunków środowiskowych oraz stylu życia procesy zmian zachodzą w różnym tempie u różnych kobiet.
- Reklama
Szczepionka lekiem na trądzik?
W leczeniu trądziku pospolitego – częstej przypadłości wielu nastolatków, ale i niektórych dorosłych – wykorzystuje się przede wszystkim retinoidy oraz antybiotyki. Nie wszyscy jednak pacjenci dobrze tolerują takie leczenie (chociażby ze względu na jego skutki uboczne), dlatego też uczeni poszukują nowych, alternatywnych możliwości leczenia trądziku. Nad wykorzystaniem szczepionki u pacjentów z tym skórnym problemem pracują naukowcy z University of California w San Diego.
Ostuda: kolejna choroba skórna zagrażająca życiu?
Ostuda (in. melanodermia), czyli ciemne plamy pojawiające się na skórze, może wystąpić nagle. Jedna, druga, trzecia plamka i .... zaczynamy dostrzegać problem. Czym właściwie jest ostuda? Jak sobie z nią radzić?
Łojotok: jakie są jego przyczyny i jak się z nim uporać?
Łojotok, najogólniej mówiąc, związany jest z nadmierną produkcją łoju przez gruczoły łojowe. W pewnych okresach życia – np. krótko po przyjściu na świat i w okresie dojrzewania – łojotok jest wręcz spodziewany, w innych jednak przypadkach łojotok może być spowodowany m.in. zaburzeniami hormonalnymi oraz niedoborami różnych ważnych składników odżywczych. Kiedy więc wystąpienie łojotoku powinno zostać skonsultowane z lekarzem i jakie są możliwości leczenia tego problemu?
Łuszczyca a dieta śródziemnomorska
Łuszczyca to przewlekła choroba, w której podstawowym problemem są zmiany skórne. U chorych na tę jednostkę wykorzystuje się różne metody leczenia – pomocne są zarówno leki stosowane miejscowo (np. preparaty o działaniu złuszczającym), jak i przyjmowane doustnie leki o działaniu ogólnoustrojowym. Okazuje się jednak, że duży wpływ na stan pacjentów z łuszczycą może mieć również i stosowana przez nich dieta.
AZS czy trwała nietolerancja glutenu?
Masz atopowe zapalenie skóry (AZS), z którym nie możesz sobie poradzić? Objawy może zaostrzać nieleczona celiakia – trwała nietolerancja glutenu. Co więcej, choroba ta może wywoływać wysypkę, podrażnienie i inne problemy skórne. A może... występuje u Ciebie choroba Dühringa, zwana „skórną postacią celiakii”? Często bywa mylona właśnie z AZS! Tylko postawienie odpowiedniej diagnozy i rozpoczęcie właściwego leczenia pomoże Ci poprawić stan skóry.
Zespół Peutza-Jeghersa – czy jest Ci znany?
Choroby genetyczne stanowią duże wyzwanie dla lekarzy – niestety medycyna nie jest na chwilę obecną w stanie całkowicie wyleczyć chorób o podłożu genetycznym, „naprawiając” uszkodzone geny czy chromosomy. Jedynym wyjściem jest zazwyczaj leczenie objawów choroby, aby zapewnić jak najlepszy komfort życia chorego.
Prace nad badaniem krwi, które może wykrywać czerniaka
Czerniaka – uznawanego za najgroźniejszy spośród różnych nowotworów złośliwych skóry – obecnie rozpoznaje się po wykonaniu badania histopatologicznego pobranego od pacjenta materiału tkankowego. Możliwe jednak jest to, że diagnostyka czerniaka niebawem będzie przebiegała całkowicie inaczej – otóż australijscy naukowcy opracowali badanie krwi, które może wykrywać autoprzeciwciała wskazujące na to, że pacjent choruje na ten właśnie nowotwór skóry.
Łuszczycowe zapalenie stawów chorobą stygmatyzującą
ŁZS, czyli łuszczycowe zapalenie stawów, to przewlekła, autoimmunologiczna choroba. Wraz z jej działaniem dochodzi nie tylko do zajęcia stawów, ale także skóry. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 40 tysięcy osób.
Choroby paznokci: rodzaje
Typowo wyglądem paznokci zainteresowane są kobiety, tymczasem w rzeczywistości przyglądać powinien się im… każdy człowiek. Okazuje się bowiem, że chorób paznokci jest więcej, niż można by potencjalnie przypuszczać. Różne zmiany w obrębie płytek paznokciowych mogą pojawiać się w związku z urazami, ale i w przebiegu zakażeń rozwijających się w tej okolicy, paznokcie mogą się też zmieniać w przebiegu schorzeń ogólnoustrojowych.
Diagnostyka znamion – czas start!
W ostatnich latach zachorowalność na czerniaka skóry zwiększyła się 3-krotnie, zaś co roku o swojej chorobie dowiaduje się około 3100 osób*. Dlatego tak niezwykle ważne jest obserwowanie wszystkich znamion i ich regularne badanie. W odpowiedzi na tę potrzebę już 9 lipca w trasę wyruszy dermobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia, w którym mieszkańcy aż 60 polskich miast będą mogli wykonać bezpłatne badania znamion i pieprzyków. W ubiegłym roku w akcji udział wzięło ponad 7300 osób z całej Polski.