Choroby skóry
Ciemne plamy na twarzy w ciąży
Zmiany pigmentacyjne skóry twarzy powstające wskutek zmian hormonalnych, pojawiające się w czasie ciąży.
Wkładka wewnątrzmaciczna - skutki uboczne
Wszelkie niepokojące objawy pojawiające się po założeniu wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej
Stulejka - zwężenie ujścia napletka
Stulejką nazywamy stan, kiedy napletek nie może być zsuniety z żołędzi prącia.
Spodziectwo - objawy, diagnoza, leczenie
Spodziectwo to jedna z najczęstszych wad wrodzonych układu moczowego u chłopców. Wada polega na nieprawidłowej lokalizacji ujścia zewnętrznego cewki moczowej.
- Reklama
Ukąszenie przez kleszcza
Kleszcz należy do roztoczy – drobnych stawonogów odżywiających się krwią. Przyczepia się do skóry, zazwyczaj bezboleśnie za pomocą silnych zębów. Kleszcze mogą być nosicielami dwóch chorób groźnych dla człowieka - wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakteryjnej boreliozy.
Język geograficzny - objawy, diagnoza, leczenie
Język geograficzny to zmiany widoczne na języku, polegające na występowaniu nieregularnych jasnych (obłożonych białymi złogami) i czerwonych pól. Powoduje to upodobnienie powierzchni języka do wyglądu mapy (stąd nazwa).
Wszawica - objawy, diagnoza, leczenie
Jest to choroba pasożytnicza skóry wywołana przez trzy typy wszy: łonowe, głowowe i odzieżowe. Zakażenie szerzy się przez kontakt bezpośredni.
Świerzb - rozpoznanie i leczenie
Jest to zakaźna choroba skóry wywołana przez roztocze (Sarcoptes scabiei). Do zakażenia dochodzi przez kontakt bezpośredni z chorym lub przez odzież i bieliznę pościelową.
Wysypka po szczepieniu na odrę - objawy, diagnoza, leczenie
Szczepienie przeciwko odrze jest wykonywane szczepionką żywą, zawierającą osłabionego wirusa szczepionkowego. Aktualnie w Polsce stosuje się głównie szczepionkę potrójną MMR, zawierającą wirusy odry, świnki i różyczki.
Ciemieniucha u niemowlęcia - objawy, diagnoza, leczenie
Jest to zapalenie skóry głowy u niemowlęcia, wywołane nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych. Na skutek stanu zapalnego dochodzi do nadmiernego rogowacenia i tworzenia się grubych blaszek złuszczonego naskórka, pokrytego lepką wydzieliną gruczołów łojowych. Przyczyną tego zjawiska jest najczęściej nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy dziecka. Możliwe jest współistnienie zmian alergicznych, na przykład atopowego zapalenia skóry lub alergii na białko mleka krowiego.
- Reklama
Oparzenie gorącą wodą
Kontakt z gorącą wodą powoduje uszkodzenie skóry objawiające się jako oparzenie I stopnia (obrzęk i zaczerwienienie) lub II stopnia (zaczerwienienie w obrębie którego stopniowo tworzą się bolesne pęcherze).
Łupież u dziecka - objawy, diagnoza, leczenie
Łupież jest stanem nadmiernego łuszczenia się owłosionej skóry głowy. Przyczyną jest przyspieszone rogowacenie naskórka związane ze współistniejącym zakażeniem grzybami drożdżopodobnymi (Pityrosporum).
Wypadanie włosów u dzieci - objawy, diagnoza, leczenie
Widoczne przy myciu lub czesaniu wypadanie włosów jest zwykle zjawiskiem normalnym. Każdego dnia określona liczba włosów „starzeje się” i wypada, a w ich miejsce z cebulek wyrastają nowe. W pewnych sytuacjach wypadanie włosów może być jednak nadmierne i wtedy wymaga porady lekarskiej.
Upławy - objawy, diagnoza, leczenie
Za upławy uważa się nieprawidłową wydzielinę z pochwy, która wypływa w nadmiernej ilości, jest nieprawidłowej konsystencji, bądź ma nieprawidłowe zabarwienie lub zapach. Najczęściej powstają one na skutek różnego rodzaju infekcji, stanów zapalnych, zmian hormonalnych i innych.