Choroby skóry
5 mitów na temat wypadania włosów
O wypadaniu włosów krąży wiele mitów. Warto więc sprostować chociaż kilka błędnych przekonań związanych z tematem wypadania włosów. Oto 5 z nich, które powielane w życiu codziennym mogą szkodzić zdrowiu naszych kosmyków.
Jakie zmiany mogą występować w obrębie owłosionej skóry głowy?
Zmiany w obrębie skóry głowy mogą mieć różnorodne podłoże. Często ich powodem jest stosowanie niewłaściwych kosmetyków lub schorzeń dermatologicznych. Uporczywe dolegliwość powodują problemy skórne. Jak sobie z nimi radzić podpowiada trycholog.
Trądzik po 30. roku życia: co musisz wiedzieć?
Trądzik kojarzy nam się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Niestety, z problemami skórnymi tego typu borykają się również 30- czy 40-latkowie. Co jest przyczyną powstawania trądziku u osób dorosłych? Czy leczenie jest identyczne jak u nastolatków?
Zabiegi na bazie kwasów dla skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa, naczynkowa i trądzikowa wymaga delikatnej, ale ekstremalnie efektywnej pielęgnacji. „Wrażliwcy” doskonale to wiedzą. Jak zwalczać niedoskonałości ekstremalnie sensytywnej skóry? Kosmetolodzy wskazują na skuteczność duetu: dermopeelingi oparte na kwasach oraz specjalnie dobrane dermokosmetyki. Kwasy w gabinecie dla cery wrażliwej? Eksperci odpowiadają: tak!
- Reklama
Wyzwania cery wrażliwej jesienią. Kwasy dla bardzo wymagającej skóry
Skóra atopowa, bardzo wrażliwa i trądzikowa wymaga szczególnej opieki. Suchość, świąd, stany zapalne i podrażnienie mogą towarzyszyć pacjentom każdego dnia. Poprawa komfortu życia i zwalczanie stanu zapalnego to priorytet „wrażliwców” przez cały rok. Jesienią, kiedy zmiany temperatury, sztuczne ogrzewanie i zmęczenie skóry po wakacyjnych wojażach wzmagają dyskomfort – odpowiednia pielęgnacja to absolutna podstawa. Badania kliniczne wskazują, że wyciszeniu objawów AZS sprzyjają m.in. kosmetyki z odpowiednio dobranymi kwasami.
Chłoniak skórny T-komórkowy i inne choroby rzadkie z objawami dermatologicznymi. Jak je rozpoznać?
Zmiany skórne w postaci wysypki, wykwitów czy opuchnięć mogą być objawami chorób rzadkich, których zdiagnozowanie często bywa trudne i długotrwałe. Zmiany skórne mogę być objawem chorób z konsekwencjami ogólnoustrojowymi czy wielonarządowymi. Tak jest chociażby w przypadku dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego (HAE), choroby Fabry’ego czy chłoniaków T-komórkowych skóry (CTCL). Jak objawiają się na skórze?
Dostępność terapii biologicznej dla dzieci i młodzieży z AZS umożliwi im satysfakcjonujące życie
Nieustanny świąd i ból skóry podrapanej do krwi, nieprzespane noce, hejt ze strony rówieśników, depresja i samoizolacja, brak efektów leczenia - to codzienność dzieci i młodzieży chorującej na AZS, która wpływa też destrukcyjnie na ich rodziny. Refundacja i dostępność nowej terapii biologicznej dla tej grupy mogłyby znacznie poprawić tę dramatyczną sytuację.
Łuszczyca: które choroby z nią współistnieją?
Łuszczyca to choroba, która znacząco wpływa na funkcjonowanie chorych na nią osób – negatywny wpływ na jakość życia może mieć chociażby widoczność związanych z jednostką zmian skórnych. Problemem jest również to, że nierzadko wraz z łuszczycą współistnieją inne jeszcze jednostki, takie jak m.in. cukrzyca, choroby serca czy zaburzenia psychiczne.
Włosy latem też się pocą. Kiedy jednak to nadpotliwość skóry głowy?
Nadpotliwość to krępująca dolegliwość, która szczególnie latem potrafi uprzykrzyć życie. Występuje także na skórze głowy. Pot może ociekać nawet na twarz. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernego pocenia się i jakimi sposobami można je ograniczyć?
Bielactwo – czym jest i jak można z nim walczyć?
W czerwcu przypada Światowy Dzień Bielactwa. Jest to okazja, aby przybliżyć temat tej stosunkowo rzadkiej, ale powodującej duży dyskomfort przypadłości skóry. Efektem bielactwa jest depigmentacja i pojawienie się na ciele białych, odbarwionych plam. Jakie mogą być przyczyny bielactwa? Jak można walczyć w dzisiejszych czasach z bielactwem korzystając z nowoczesnych technologii?
- Reklama
Jak nawilżyć skórę głowy?
Bez dobrej kondycji skóry głowy nie ma szans na piękne, zdrowe włosy. Stan skóry głowy jest bardzo istotny, ponieważ wpływa bezpośrednio na kondycję włosów. Niestety zdarza się, że borykamy się z różnymi dolegliwościami skalpu odbijającymi się na zdrowiu i wyglądzie naszych kosmyków. Jedną z nich może być także sucha skóra głowy, powiązana z nieprzyjemnymi objawami w postaci swędzenia czy podrażnienia. Jak rozwiązać ten problem i nawilżyć skórę głowy podpowiada trycholog.
Świąd skóry a choroby nowotworowe
Świąd skóry miewa bardzo różny przyczyny – większość z nich to problemy, które mimo tego, że są uciążliwe, nie prowadzą do zagrożenia życia. Odczuwanie uporczywego swędzenia może mieć jednak całkowicie inne podłoże i zdarza się, że za problem odpowiada wystąpienie u pacjenta choroby nowotworowej. W przebiegu których więc nowotworów dochodzić może do pojawiania się u chorych świądu skóry?
Czym są włókniaki?
Włókniaki to łagodne zmiany nowotworowe, które występują w populacji bardzo często. Zmiany te choć są niezłośliwe i bezbolesne to stanowią dla pacjentów defekt estetyczny. Gdzie najczęściej pojawiają się włókniaki i jak je leczyć?
5 najpopularniejszych mitów o włosach
Gdy przetłuszczają się – myj rzadziej, rodzaj szczotki do włosów nie ma znaczenia, olej jest do samochodu, a nie do włosów – to tylko niektóre mity, z którymi można się spotkać, czytając lub słuchając rad o pielęgnacji włosów.
Wypadanie włosów – trzy rodzaje zawstydzającej choroby
Wypadające włosy mogą spędzać sen z powiek. Problem może wydawać się mało istotny, jednak może być oznaką rozpoczynających się groźnych chorób. Wyróżnia się trzy rodzaje wypadania włosów: telogenowe, androgenowe, plackowate (w tym złośliwe).
Ciemieniucha – częsta przypadłość wieku niemowlęcego
Ciemieniucha występuje nawet u ponad połowy niemowląt. Nie jest przypadłością stanowiącą poważny problem zdrowotny, ale u wielu rodziców wzbudza niepokój. Dlatego wyjaśniamy czym jest ciemieniucha i co robić gdy zauważymy na skórze głowy malucha żółte, łuszczące się płatki, które mogą świadczyć o jej wystąpieniu.
5 zasad skutecznej pielęgnacji skóry trądzikowej
Trądzik pospolity to schorzenie dermatologiczne o podłożu zapalnym, które dotyka statystycznie 4 na 5 osób. Zaliczany jest do pierwszej dziesiątki chorób najczęściej występujących na świecie! Klucz do zwalczenia objawów trądziku stanowi połączenie odpowiedniego leczenia i delikatnej, ale bardzo skutecznej pielęgnacji. Jak wskazują specjaliści, możliwe jest widoczne zniwelowanie objawów trądziku nawet w dwa tygodnie. Jak to możliwe? Poznaj 5 zasad skutecznej pielęgnacji cery trądzikowej.
Koszmar, cierpienie, depresja, świąd – tak nastolatki z atopowym zapaleniem skóry opisują swoją chorobę
Wyniki przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych w ramach ogólnopolskiej kampanii Zrozumieć AZS badania jasno wskazały, że młodzież z atopowym zapaleniem skóry doświadcza tej choroby w sposób wyjątkowo trudny.
Torbiel skórzasta oczodołu i sposoby jej usunięcia
Torbiel skórzasta oczodołu to rodzaj łagodnego guza, który powstaje na skutek nieprawidłowego dzielenia się komórek. Czy jest groźny?
Ulga dla skóry atopowej. Jak łagodzić objawy AZS?
Atopowe Zapalenie Skóry to choroba cywilizacyjna o podłożu genetycznym. Suchość, świąd skóry, zaczerwienienie i podrażnienie towarzyszą chorym każdego dnia, dlatego poprawa codziennego komfortu życia to priorytet osób z atopią. Badania pokazują, że działanie potrójnego kompleksu przeciwzapalnego złożonego z kwasu laktobionowego, pantenolu i gliceryny ma kluczowe znaczenie w codziennej pielęgnacji atopików. Wskazują także, że wyciszenie objawów AZS jest możliwe.