Artykuły z kategorii: Alergie
Czym jest dziedziczny obrzęk naczynioruchowy i jak go rozpoznać?
Obrzęki, podobnie jak gorączka, mogą pojawiać się w różnych sytuacjach i z różnych przyczyn. Z tego powodu ich diagnostyka może nie być łatwa. Często są niegroźne, choć dokuczliwe, np. kiedy wynikają z ugryzienia czy użądlenia przez owada. Czasem mogą być objawem poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego czy nerek. Widuje się jednak obrzęki znacznie groźniejsze, których pojawienie się może zagrozić życiu pacjenta i które prawie zawsze przez swoją rozległość sprawiają chorym duży ból i dyskomfort.
Alergik jedzie na wakacje - o czym musi pamiętać?
Zamiast beztroskiego relaksu – zaczerwienione, piekące oczy, kichanie i uciążliwy katar. Alergicy latem nie mają łatwego życia, ale nie muszą cierpieć na wakacjach, o ile dobrze się do nich przygotują. O czym powinni pamiętać przed wyjazdem?
Wpływ porodu na rozwój mikrobioty jelitowej noworodka
Badania nad ludzką mikrobiotą i jej wpływem na funkcjonowanie organizmu człowieka przeżywają obecnie rozkwit. Mikrobiota jelitowa, czyli mikroorganizmy przewodu pokarmowego, tworzy skomplikowany ekosystem, który wpływa na szereg aspektów fizjologii człowieka, między innymi: aktywację i dojrzewanie układu odpornościowego oraz regulację odpowiedzi immunologicznej, a także ochronę organizmu poprzez hamowanie rozwoju bakterii patogennych [1].
Odczulanie – kiedy warto je stosować?
Odczulanie to potoczna nazwa medycznego terminu immunoterapii swoistej, czyli metody opartej nie tylko na unikaniu alergenów, ale przede wszystkim na leczeniu alergii. Na czym polega odczulanie, kiedy jest zalecane i jaka jest jego skuteczność?
- Reklama
Leczenie alergii kontaktowej – na czym polega?
Podstawowym sposobem na łagodzenie objawów alergicznych u pacjentów z alergią kontaktową jest po prostu unikanie tejże substancji, która wywołuje dolegliwości. Co jednak zrobić wtedy, kiedy objawy alergii kontaktowej już się pojawią u pacjenta? Możliwości jest kilka – stosowane są zarówno domowe sposoby na alergię kontaktową, jak i różne farmaceutyki. Wybór terapii zależny ogólnie jest jednak od tego, jakiego stopnia zmiany istnieją u danego chorego.
Mity o uczuleniach skórnych
Alergie skórne to problem, który pojawia się u coraz większej ilości pacjentów. Z tego właśnie powodu temat ten cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Jak to zwykle bywa, w dyskusjach o alergiach skórnych pojawia się wiele różnych faktów, ale i rozmaite mity – te ostatnie, a przynajmniej część z nich, postaramy się tutaj obalić.
Pokrzywka kontaktowa: co ją wywołuje i jak ją leczyć?
Pokrzywka kontaktowa objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, ale nie tylko – możliwe jest również i to, że pacjent będzie zmagał się z dolegliwościami ze strony układu oddechowego czy pokarmowego. Wywołać pokrzywkę kontaktową może kontakt z różnymi czynnikami, m.in. z lateksem, ale i z sierścią zwierząt czy pewnymi aldehydami obecnymi w odzieży. Wszystkie wymienione aspekty są ważne, najistotniejsze jest jednak co innego: jak można leczyć pokrzywkę kontaktową?
Alergie skórne: rodzaje
Atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i kilka innych jednostek łączy jedno: w ich występowanie zaangażowane są reakcje alergiczne. Każdy z tych problemów ma jednak inne przyczyny, a także odmienne objawy. Po czym więc poznać, z jakim objawem alergii skórnej mamy do czynienia? Kiedy można próbować walczyć z objawami alergii skórnej domowymi metodami, a kiedy konieczne jest szybkie udanie się do lekarza?
Alergia – irracjonalna walka organizmu
Wiosna kojarzy się z zielenią, pierwszymi promieniami słońca i budzącą się do życia przyrodą, jednak dla wielu z nas potrafi być prawdziwym koszmarem. Wysypka, zapalenie spojówek, katar... a może to alergia? Jak ją rozpoznać i zdiagnozować?
Czym jest alergia kontaktowa?
Alergia kontaktowa jest specyficzną reakcją organizmu na kontakt z substancją chemiczną. Taka reakcja jest wynikiem „błędnie zaprogramowanego” układu immunologicznego, który w toku rozpoczynania procesu reakcji alergicznej nie wykorzystuje przeciwciał a jedynie limfocyty. Wykwity powstałe w wyniku reakcji zapalnej przechodzą odpowiednio fazy rozwoju po czym ulegają zanikowi. W sytuacjach trwałego narażenia na działanie alergenu, może dojść do przewlekłego alergicznego zapalenia skóry.
- Reklama
Swędzenie skóry - przyczyny, objawy i leczenie
Swędzenie skóry to uczucie, które powstaje w wyniku drażnienia przez bodźce mechaniczne czy chemiczne zakończeń nerwowych obecnych w skórze właściwej. Przyczyn odczuwania swędzenia skóry jest bardzo dużo. Mogą one bowiem pochodzić ze środowiska wewnętrznego lub zewnętrznego. Być spowodowane niewłaściwą dieta, reakcją alergiczną, podrażnieniem skóry czy niewłaściwą jej higieną. Niestety może to być także objaw różnego rodzaju chorób neurologicznych, kardiologicznych, wenerycznych czy dermatologicznych.
Zespół wstrząsu toksycznego - czy należy się go obawiać?
Stosujesz tampony? Pamiętaj o ryzyku wystąpienia wstrząsu toksycznego - niebezpiecznego zjawiska, które dotyka wielu kobiet.
Soczewki kontaktowe a alergia
Zapalenie spojówek to jeden z najczęstszych objawów nadwrażliwości na alergeny wziewne pod postacią pyłków traw, drzew, roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt czy grzybów pleśniowych.
Tatuaż a reakcja alergiczna
W ostatnim czasie tatuaże bardzo zyskały na popularności. Stały się specyficznym sposobem na wyrażenie siebie. W większości przypadków nie obserwuje się skutków ubocznych. Jednak niewielki procent ludzi doświadcza reakcji alergicznej.
Uczulenie na leki
W dobie łatwego dostępu do leków bez recepty niemalże w każdym miejscu często zapominamy, że farmaceutyki są to substancje obce dla naszego organizmu mogące wywołać reakcje alergiczne.