Alergie
Jak żyć z alergią kontaktową?
Alergie kontaktowe – szczególnie, jeżeli pacjenta uczula jakiś szeroko rozpowszechniony antygen – w znaczący sposób potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie. Osobom zmagającym się z uczuleniami kontaktowymi można jednak udzielić kilku rad, których wdrożenie może sprawić, że rzadziej będą występować u nich przykre dolegliwości.
Uczulenie na nikiel – przyczyny i czynniki ryzyka
Jedną z substancji najczęściej wywołujących alergie kontaktowe jest nikiel. Pacjenci, u których rozwinie się takie uczulenie, nie mają lekko – metal ten jest dość szeroko rozpowszechniony w naszym otoczeniu. Co jednak sprawia, że u niektórych ludzi pojawia się uczulenie na nikiel? Jakie są jego przyczyny i czynniki ryzyka jego wystąpienia?
Alergia kontaktowa – jakie substancje mogą ją wywołać?
Z alergią kontaktową kojarzony jest przede wszystkim nikiel – sytuacja ta wynika stąd, iż to właśnie tenże metal jest jednym z najczęściej wywołujących uczulenia alergenem kontaktowym. Prawda jest jednak taka, że specyficzne uczulenia mogą występować po kontakcie z wieloma różnymi substancjami – niektórych z nich prawdopodobnie większość osób w ogóle nie podejrzewa nawet o to, że mogą one być przyczyną alergii.
Alergia – irracjonalna walka organizmu
Wiosna kojarzy się z zielenią, pierwszymi promieniami słońca i budzącą się do życia przyrodą, jednak dla wielu z nas potrafi być prawdziwym koszmarem. Wysypka, zapalenie spojówek, katar... a może to alergia? Jak ją rozpoznać i zdiagnozować?
- Reklama
Rola diety w alergii na nikiel
Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów wywołujących alergię kontaktową. Częstość nadwrażliwości na ten pierwiastek rośnie i tylko w USA dotyczy już około 11 milionów dzieci.
Czym jest alergia kontaktowa?
Alergia kontaktowa jest specyficzną reakcją organizmu na kontakt z substancją chemiczną. Taka reakcja jest wynikiem „błędnie zaprogramowanego” układu immunologicznego, który w toku rozpoczynania procesu reakcji alergicznej nie wykorzystuje przeciwciał a jedynie limfocyty. Wykwity powstałe w wyniku reakcji zapalnej przechodzą odpowiednio fazy rozwoju po czym ulegają zanikowi. W sytuacjach trwałego narażenia na działanie alergenu, może dojść do przewlekłego alergicznego zapalenia skóry.
Dlaczego skóra swędzi?
Skóra człowieka składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Ogólna jej powierzchnia wynosi ok. 2m2. Skóra narażona jest każdego dnia na działanie różnych czynników zewnętrznych. Co ważne na jej kondycję ogromny wpływ mają także wszelkie zmiany, które zachodzą w organizmie. Dlaczego skóra nas swędzi? Kiedy mówimy, że swędzenie jest objawem, a kiedy jest chorobą? Kiedy powinniśmy udać się do dermatologa?
Swędzenie skóry - przyczyny, objawy i leczenie
Swędzenie skóry to uczucie, które powstaje w wyniku drażnienia przez bodźce mechaniczne czy chemiczne zakończeń nerwowych obecnych w skórze właściwej. Przyczyn odczuwania swędzenia skóry jest bardzo dużo. Mogą one bowiem pochodzić ze środowiska wewnętrznego lub zewnętrznego. Być spowodowane niewłaściwą dieta, reakcją alergiczną, podrażnieniem skóry czy niewłaściwą jej higieną. Niestety może to być także objaw różnego rodzaju chorób neurologicznych, kardiologicznych, wenerycznych czy dermatologicznych.
Zespół wstrząsu toksycznego - czy należy się go obawiać?
Stosujesz tampony? Pamiętaj o ryzyku wystąpienia wstrząsu toksycznego - niebezpiecznego zjawiska, które dotyka wielu kobiet.
Soczewki kontaktowe a alergia
Zapalenie spojówek to jeden z najczęstszych objawów nadwrażliwości na alergeny wziewne pod postacią pyłków traw, drzew, roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt czy grzybów pleśniowych.
- Reklama
Alergia na wodę - czy coś takiego istnieje?
Wielu osobom, wydaje się, iż nie istnieje coś takiego jak alergia na wodę. Prawda jest taka, iż tego typu zaburzenie istnieje a problem może pojawić się na skórze pacjenta, przy kontakcie z wodą (głównie chodzi o substancje w niej zawarte).
Jak pomóc osobie we wstrząsie anafilaktycznym?
Wstrząs anafilaktyczny to reakcja nadwrażliwości organizmu na dany czynnik np. użądlenie osy lub pszczoły.
Tatuaż a reakcja alergiczna
W ostatnim czasie tatuaże bardzo zyskały na popularności. Stały się specyficznym sposobem na wyrażenie siebie. W większości przypadków nie obserwuje się skutków ubocznych. Jednak niewielki procent ludzi doświadcza reakcji alergicznej.
Uczulenie na nikiel
Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów kontaktowych. Uczulenie na ten metal ma około 13% społeczeństwa i występuje w większości u kobiet.
Alergia na lakiery do paznokci
Nie od dziś wiadomo, że kobiety lubią ładnie wyglądać. Elegancko pomalowane paznokcie są tego nierozłącznym elementem. Niestety u niektórych kobiet może występować nadwrażliwość na jeden lub więcej składników lakieru do paznokci.
Uczulenie na detergenty
Najczęstszą przyczyną uczulenia na detergenty są stosowane w nich substancje zapachowe i konserwujące. Objawami alergii kontaktowej są przede wszystkim świąd, rumień oraz pokrzywka w miejscu kontaktu z detergentem. Towarzyszyć temu mogą kaszel, katar oraz zapalenie spojówek.
Uczulenie na leki
W dobie łatwego dostępu do leków bez recepty niemalże w każdym miejscu często zapominamy, że farmaceutyki są to substancje obce dla naszego organizmu mogące wywołać reakcje alergiczne.
Reakcja alergiczna na konserwanty - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W krajach zachodnich przemysł spożywczy wykorzystuje jako dodatki do żywności co najmniej 1500 różnych substancji - zarówno syntetycznych, jak i pochodzenia naturalnego. Wiele z nich może powodować reakcje alergiczne lub pseudoalergiczne.
Alergia pokarmowa - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie, zmiany skórne
Skóra jest jedną z najczęstszych lokalizacji alergii pokarmowej u dzieci. W około 30% przypadków objawy alergii pokarmowej manifestują się w postaci izolowanych zmian skórnych, natomiast ponad 70% pozostałych przypadków dotyczy zarówno skóry, jak i innej narządowej manifestacji. Skórna manifestacja przebiega pod kilkoma postaciami: atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy, niektóre postacie pokrzywki kontaktowej, zespół alergicznych objawów okołoustnych.
Skórne testy alergiczne - wynik dodatni
Alergiczne testy skórne są ważnym badaniem w diagnostyce alergii. W szczególności wykrywają one nadwrażliwość na określone alergeny wywołaną mechanizmami IgE-zależnymi (reakcja typu I).