Alergie
Czym jest dziedziczny obrzęk naczynioruchowy i jak go rozpoznać?
Obrzęki, podobnie jak gorączka, mogą pojawiać się w różnych sytuacjach i z różnych przyczyn. Z tego powodu ich diagnostyka może nie być łatwa. Często są niegroźne, choć dokuczliwe, np. kiedy wynikają z ugryzienia czy użądlenia przez owada. Czasem mogą być objawem poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego czy nerek. Widuje się jednak obrzęki znacznie groźniejsze, których pojawienie się może zagrozić życiu pacjenta i które prawie zawsze przez swoją rozległość sprawiają chorym duży ból i dyskomfort.
Reakcje alergiczne po szczepionce mRNA przeciwko COVID-19
Przeprowadzone badania na temat reakcji alergicznych na szczepionki przeciwko COVID-19 sugerują, że ich występowanie jest niezwykle rzadkie i nawet osoby z alergiami pokarmowymi lub na leki mogą bezpiecznie otrzymać szczepionkę.
Alergik jedzie na wakacje - o czym musi pamiętać?
Zamiast beztroskiego relaksu – zaczerwienione, piekące oczy, kichanie i uciążliwy katar. Alergicy latem nie mają łatwego życia, ale nie muszą cierpieć na wakacjach, o ile dobrze się do nich przygotują. O czym powinni pamiętać przed wyjazdem?
Wpływ porodu na rozwój mikrobioty jelitowej noworodka
Badania nad ludzką mikrobiotą i jej wpływem na funkcjonowanie organizmu człowieka przeżywają obecnie rozkwit. Mikrobiota jelitowa, czyli mikroorganizmy przewodu pokarmowego, tworzy skomplikowany ekosystem, który wpływa na szereg aspektów fizjologii człowieka, między innymi: aktywację i dojrzewanie układu odpornościowego oraz regulację odpowiedzi immunologicznej, a także ochronę organizmu poprzez hamowanie rozwoju bakterii patogennych [1].
- Reklama
Przeciwalergiczny preparat zniknie z aptek na terenie kraju
Cetirizine Genoptim SPH, lek zawierający cetyryzynę, został wycofany z obrotu 8 października 2018 roku przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.
Czy każda wysypka oznacza alergię?
Czerwone plamy na skórze, świąd, bolesność – pierwsza myśl – alergia! Czy jednak zawsze pojawienie się wysypki oznacza alergię?
Odczulanie – kiedy warto je stosować?
Odczulanie to potoczna nazwa medycznego terminu immunoterapii swoistej, czyli metody opartej nie tylko na unikaniu alergenów, ale przede wszystkim na leczeniu alergii. Na czym polega odczulanie, kiedy jest zalecane i jaka jest jego skuteczność?
Leczenie alergii kontaktowej – na czym polega?
Podstawowym sposobem na łagodzenie objawów alergicznych u pacjentów z alergią kontaktową jest po prostu unikanie tejże substancji, która wywołuje dolegliwości. Co jednak zrobić wtedy, kiedy objawy alergii kontaktowej już się pojawią u pacjenta? Możliwości jest kilka – stosowane są zarówno domowe sposoby na alergię kontaktową, jak i różne farmaceutyki. Wybór terapii zależny ogólnie jest jednak od tego, jakiego stopnia zmiany istnieją u danego chorego.
Z jakimi objawami alergii kontaktowej trzeba zgłosić się do lekarza?
Alergia kontaktowa to problem, w którym zmiany alergiczne pojawiają się w związku z bezpośrednim kontaktem z alergenem. U różnych osób schorzenie wywoływane jest przez odrębne czynniki – jedni pacjenci borykają się ze zmianami skórnymi po tym, jak założą oni metalową biżuterię zawierającą nikiel, inni z kolei zmagają się z uczuleniem na leki stosowane na powierzchni skóry czy z uczuleniem na składniki różnych produktów kosmetycznych.
Wyprysk kontaktowy alergiczny a z podrażnienia: czym się różnią?
Wyprysk i związane z nim zmiany skórne u dwóch różnych osób mogą wyglądać podobnie, a w rzeczywistości problemy te mogą być wywołane całkowicie innymi patomechanizmami. Jednymi z najczęstszych rodzajów wyprysku są wyprysk kontaktowy alergiczny oraz wyprysk z podrażnienia (niealergiczny). Czym oba wymienione się od siebie różnią i czy ma to jakiś wpływ na to, w jaki sposób możliwe jest łagodzenie występujących w ich przebiegu problemów ze skórą?
- Reklama
Epidemiologia alergii kontaktowej na nikiel
Zbierane dane są naprawdę alarmujące – populacja pacjentów z niklową alergią kontaktową stale się powiększa i może liczyć już nawet ok. 1 mld osób na całym świecie! Dotychczasowe schematy leczenia (oparte w głównej mierze na profilaktyce i unikaniu ekspozycji na nikiel, co w przypadku niektórych grup zawodowych jest wręcz niewykonalne) zawodzą, a szczegółowe testy produktów pod kątem zawartości niklu nie przynoszą pożądanych efektów. Dlaczego dochodzi do niklowej alergii kontaktowej, jakie mechanizmy nią kierują i dlaczego jest obecna u tak ogromnej liczby osób?
Czy czarne ślady od biżuterii to oznaka alergii?
Czy zdarzyło Ci się, że po zdjęciu pierścionka czy wisiorka, na Twojej skórze pojawiły się ciemne ślady w miejscu styku biżuterii ze skórą? Co jest tego powodem? Czy to alergia?
Pękająca skóra rąk po użyciu płynu do mycia naczyń – czy to już alergia?
Czy obserwujesz u siebie szorstką skórę na dłoniach, która narasta po użyciu detergentów? Możliwe, ze Twój organizm daje Ci sygnał – jesteś alergikiem! Sucha, szorstka skóra rąk może być jednym z objawów sugerujących, że powinieneś udać się do lekarza.
Alergia po zastosowaniu kosmetyków – kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?
Nie tylko nowe kosmetyki mogą spowodować pojawienie się uczulenia. Wielokrotnie pacjenci zgłaszają, że kosmetyki, które stosują od wielu lat, nagle zaczęły ich uczulać. Co zrobić, jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy alergii?
Mity o uczuleniach skórnych
Alergie skórne to problem, który pojawia się u coraz większej ilości pacjentów. Z tego właśnie powodu temat ten cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Jak to zwykle bywa, w dyskusjach o alergiach skórnych pojawia się wiele różnych faktów, ale i rozmaite mity – te ostatnie, a przynajmniej część z nich, postaramy się tutaj obalić.
Innowacyjne leczenie niklowej alergii kontaktowej
Osoby cierpiące z powodu alergicznego kontaktowego zapalenia skóry (Alergic Contact Dermatitis, ACD) wywoływanego przez nikiel w końcu mogą odetchnąć z ulgą! Na rynku farmaceutyczno-kosmetycznym pojawił się specyfik, którego wstępne badania nad skutecznością w neutralizowaniu objawów ACD mogą napawać prawdziwym optymizmem. Dodatkowo dla nas wszystkich, Polaków, może być to powód do dumy – preparat opatentowany przez Polską Akademię Nauk może przyczynić się do poprawy jakości życia wielu milionów ludzi na całym świecie. Jak doszło do tego odkrycia?
Pokrzywka kontaktowa: co ją wywołuje i jak ją leczyć?
Pokrzywka kontaktowa objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, ale nie tylko – możliwe jest również i to, że pacjent będzie zmagał się z dolegliwościami ze strony układu oddechowego czy pokarmowego. Wywołać pokrzywkę kontaktową może kontakt z różnymi czynnikami, m.in. z lateksem, ale i z sierścią zwierząt czy pewnymi aldehydami obecnymi w odzieży. Wszystkie wymienione aspekty są ważne, najistotniejsze jest jednak co innego: jak można leczyć pokrzywkę kontaktową?
Alergia kontaktowa u dzieci: badania dotyczące czynników, które mogą być jej przyczyną
Ze względu na to, że częstość alergii kontaktowej u dzieci, niestety, stale narasta, wielu naukowców jest zainteresowanych przyczynami tej patologii. Alergia kontaktowa ogólnie pozostaje wciąż jednostką dość tajemniczą, szczęśliwie jednak, dzięki pracom uczonych, stopniowo dowiadujemy się o niej coraz więcej. Jedną z interesujących prac dotyczących zagadnienia jest ta, gdzie analizowano różne czynniki, które mogą mieć wpływ na rozwój alergii kontaktowej u dzieci.
Alergie skórne: rodzaje
Atopowe zapalenie skóry, pokrzywka i kilka innych jednostek łączy jedno: w ich występowanie zaangażowane są reakcje alergiczne. Każdy z tych problemów ma jednak inne przyczyny, a także odmienne objawy. Po czym więc poznać, z jakim objawem alergii skórnej mamy do czynienia? Kiedy można próbować walczyć z objawami alergii skórnej domowymi metodami, a kiedy konieczne jest szybkie udanie się do lekarza?
Dotychczasowe metody leczenia alergii kontaktowej na nikiel
Zarówno diagnostyka, jak i leczenie alergii kontaktowej stanowi spore wyzwanie dla lekarzy. Dotychczasowe opcje terapeutyczne obejmowały głównie szeroko pojętą profilaktykę. Trudności w leczeniu alergii kontaktowej wynikają nie tylko ze złożoności patomechanizmu jej powstawania, ale również braku ujednoliconych schematów leczenia. Złożoność mechanizmu alergii polega na zaangażowaniu wielu składowych układu immunologicznego, dlatego dobór odpowiedniej farmakoterapii staje się niełatwym zadaniem.