Zaloguj
Reklama

Alergie

Przeglądaj w kategorii Alergie:
Reklama

Wyróżniamy 4 rodzaje alergii w zależności od przyczyn (sposobu kontaktu z alergenem). Alergia pokarmowa związana jest ze spożywaniem pokarmów, na które dana osoba jest uczulona.

Alergia wziewna - za reakcję alergiczną odpowiadają substancje znajdujące się w powietrzu, np. pyłki roślin, roztocza, grzyby, sierść zwierząt. Alergia na jad lub wydzieliny owadów to reakcja organizmu na uczulenie na związki chemiczne znajdujące się w jadzie lub wydzielinie owadów. 

Alergia kontaktowa jest nadwrażliwością organizmu pojawiającą się po kontakcie skóry z alergenem, na który osoba jest uczulona. Takim alergenem mogą być różne substancje: metale (chrom, kobalt czy nikiel), składniki kosmetyków (zawarte np. w pudrach, tuszach do rzęs bądź perfumach), detergenty (proszki do prania lub płyny do płukania), leki (produkty do stosowania miejscowego jak choćby maści) czy też rośliny (sumak jadowity, dąb jadowity, skórka mango). Jednym z przykładów alergii kontaktowej jest egzema, czyli stan zapalny skóry wywołany przez czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne (np. pokarmy).

Alergia nabyta pojawia się zazwyczaj po długotrwałym kontakcie z danym alergenem, np. alergia na nikiel może się pojawić ponieważ nikiel występuje często w biżuterii, różnych elementach garderoby. Nikiel występuje często w guzikach, klipsach, zamkach.

Objawy alergii kontaktowej nie są odmienne od objawów innych alergii skórnych. U pacjentów występować może zarówno pokrzywka, jak i różnego typu wysypki (głównie w postaci grudek lub pęcherzyków), a także zaczerwienienie skóry i jej obrzęk. Częstym objawem alergii jest swędzenie skóry. Pojawić się może również wysypka na brzuchu. 

W przypadku alergii bardzo ważna jest wizyta u lekarza alergologa, a w niektórych przypadkach także u dermatologa. Prawidłowa diagnostyka i włączenie leczenia alergii jest bardzo ważne. Lekarz zaproponuje właściwe leczenie farmakologiczne (np. glikokortykosteroidy, leki przeciwhistaminowe).

Inną metodą leczenia alergii może być także odczulanie. Osobie uczulonej podaje się alergen w niewielkich ilościach, by organizm sam zwalczał reakcję i uodpornił się na jego działanie.

Diagnostyka alergii opiera się na testach skórnych, testach z krwi oraz prowokacjach, które sprawdzają reakcję organizmu na konkretny alergen. 

W alergii kontaktowej ważna jest edukacja pacjenta odnośnie odpowiedniej pielęgnacji obszarów ciała podatnych na wyprysk kontaktowy.