Zwalcz cellulit laserem

Cellulit, potocznie nazywany „pomarańczową skórką”, to skórna przypadłość, określana także mianem lipodystrofii typu kobiecego, obrzękowo - włókniejącym zwyrodnieniem tkanki podskórnej bądź guzkowo twardniejącym zwyrodnieniem tłuszczowym. Tworzy się pod skórą w tych miejscach ciała, w których odkłada się podskórna tkanka tłuszczowa (m.in. uda, pośladki, brzuch). Wizualnie skóra „zaatakowana” cellulitem przypomina pomarańczową skórkę (stąd jej określenie) lub pikowany materac.
Na lipodystrofię cierpi prawie 85% kobiet. Jedynie 5 - 10% przedstawicielek płci pięknej nie ma z cellulitem żadnego problemu.
„Pomarańczowa skórka” występuje także u mężczyzn, z tym tylko, że o wiele rzadziej i jest mniej widoczna. W przypadku mężczyzn cellulit określany jest jako rodzaj patologii towarzyszącej m.in. problemom z wydzielaniem hormonów płciowych (androgenów).
Cellulit - charakterystyka
Za występowanie cellulitu w główniej mierze odpowiadają geny. Jednakże na skłonność do niego ma wpływ także:
- niewłaściwe funkcjonowanie układu krążenia
- zaburzenia hormonalne jakie towarzyszą (m.in. pokwitaniu, ciąży, menopauzie)
- zbyt mała ilość ruchu
- antykoncepcja (doustna)
- nałogi (m.in. palenie, picie alkoholu)
- konstytucjonalna wiotkość tkanki łącznej
- dieta bogata w tłuszcz, konserwanty, cukier
Ważne! W tworzeniu się pomarańczowej skórki „pomaga” ponadto zły dobór ubrań (m.in. zbyt obcisłych), jak i noszenie butów na wysokim obcasie
Cellulit ujawnia się w postaci charakterystycznych zmian w ukształtowaniu skóry - tworzą się zgrubienia (skóra przypomina wyglądem pikowaną kołdrę), zaś pod skórą da się wyczuć niewielkie guzki, które z upływem czasu mogą stać się bolesne. W miarę rozwoju schorzenia, może pojawić się obrzęk oraz zaczerwienienie. Skóra traci także elastyczność.
Mechanizm formowania się cellulitu
Pod warstwą skóry następuje proces gromadzenia się tłuszczu w tzw. „płacikach tłuszczowych”, prostopadle usytuowanych do powierzchni skóry. W przypadku, gdy spożywanie tłuszczów, jak ich gromadzenie pozostaje w równowadze, wtedy także i grubość tkanki tłuszczowej nie ulega odchyleniu od normy. Jednakże w sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernego w stosunku do spożycia magazynowania tłuszczów - rozpoczyna się proces wzrostu tkanki tłuszczowej, który powoduje ściskanie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Efektem ściśniętych naczyń krwionośnych jest zły drenaż, co prowadzi do zalegania w organizmie wody, a także toksyn. Zatrzymanie wody, zwyrodnienie włókien kolagenowych i skórnych wywołuje deformację naskórka (cellulit). Do newralgicznych miejsc, w których się tworzy należą: (m.in. uda, pośladki, brzuch oraz ramiona).
Ważne! Cellulit nie jest chorobą, a wyłącznie stanem fizjologiczno - anatomicznym. Nie oznacza to jednak, że przypadłość należy uważać wyłącznie za defekt natury kosmetycznej.
Zaawansowana postać cellulitu, świadczy o zmianach chorobowych w organizmie, które nieleczone mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.
Stadia cellulitu są cztery:
- w pierwszym tworzy się zastój żylny i limfatyczny (zaczynają gromadzić się tłuszcze)
- w drugim pojawiają się obrzęki (nieregularna skóra). Ponadto widoczne stają się także uszkodzenia skóry
- w trzecim tkanka skórna ulega zwłóknieniu
- w czwartym następuje proces degradacji tkanki podskórnej.
Odmiany cellulitu:
Twardy - manifestuje swą obecność twardymi oraz bolesnymi zmianami usytuowanymi płasko w tkance skórnej. Skóra staje się sucha, szorstka i zbita.
Wiotki - skóra traci elastyczność, wyczuwalne są guzki.
Obrzękowy (wodny) - powstaje w skutek gromadzenia się wody w tkankach i powstania obrzęków. Skóra jest napięta na obrzękniętych tkankach (konsystencja podobna do ciasta).
Lipidowy - tworzy się w efekcie nieprawidłowego metabolizmu tkanki tłuszczowej. Grudki znajdują się głęboko w tkance podskórnej.
Zabiegi - laseroterapia
Istnieje wiele sposobów na walkę z cellulitem, jednakże jak dotąd nie przynosiły one trwałych efektów - stosowanie preparatów z wyciągiem z zielonej herbaty (sprzyja rozkładowi tłuszczu) lub kasztanowca (stymuluje krążenie), a także zabiegi (m.in. jonoforeza, masaż oraz drenaż limfatyczny), działają tylko połowicznie.
Ważne! Obecnie w antycellulitowej terapii wykorzystuje się z powodzeniem laser.
W laserowym leczeniu cellulitu korzysta się szeregu wyspecjalizowanych urządzeń, jak i systemów. Zwłaszcza mowa tutaj o dobroczynnym działaniu światła lasera.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- B.E Katz, N.S Sadick „Modelowanie sylwetki. Seria Dermatologia Kosmetyczna”, wyd. I polskie, red. A. Kaszuba, 2011 rok
W. Westcott, R. La Rosa Loud „Figura bez cellulitu”, KDC, wyd. 1, Warszawa 2004 rok
Adres www źródła:
- www.cyberbaba.pl/uroda/sylwetka/3397-laserem-w-cellulit
- https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/usuwanie-cellulitu-laserem/
- https://www.tourmedica.pl/blog/czy-usuwanie-cellulitu-laserem-jest-skuteczne/
- pozbadzsiecellulitu.pl/jaka-jest-odpowiednia-dieta-na-cellulit/