Zaloguj
Reklama

Zwalcz cellulit laserem

Cellulit
Fot. medforum
Cellulit
(5)

Cellulit, potocznie nazywany „pomarańczową skórką”, to skórna przypadłość, określana także mianem lipodystrofii typu kobiecego, obrzękowo - włókniejącym zwyrodnieniem tkanki podskórnej bądź guzkowo twardniejącym zwyrodnieniem tłuszczowym. Tworzy się pod skórą w tych miejscach ciała, w których odkłada się podskórna tkanka tłuszczowa (m.in. uda, pośladki, brzuch). Wizualnie skóra „zaatakowana” cellulitem przypomina pomarańczową skórkę (stąd jej określenie) lub pikowany materac.

Reklama

Na lipodystrofię cierpi prawie 85% kobiet. Jedynie 5 - 10% przedstawicielek płci pięknej nie ma z cellulitem żadnego problemu.

„Pomarańczowa skórka” występuje także u mężczyzn, z tym tylko, że o wiele rzadziej i jest mniej widoczna. W przypadku mężczyzn cellulit określany jest jako rodzaj patologii towarzyszącej m.in. problemom z wydzielaniem hormonów płciowych (androgenów).

Cellulit - charakterystyka     

Za występowanie cellulitu w główniej mierze odpowiadają geny. Jednakże na skłonność do niego ma wpływ także:

 • niewłaściwe funkcjonowanie układu krążenia
 • zaburzenia hormonalne jakie towarzyszą (m.in. pokwitaniu, ciąży, menopauzie)
 • zbyt mała ilość ruchu
 • antykoncepcja (doustna)
 • nałogi (m.in. palenie, picie alkoholu)
 • konstytucjonalna wiotkość tkanki łącznej
 • dieta bogata w tłuszcz, konserwanty, cukier

Ważne! W tworzeniu się pomarańczowej skórki „pomaga” ponadto zły dobór ubrań (m.in. zbyt obcisłych), jak i noszenie butów na wysokim obcasie

Cellulit ujawnia się w postaci charakterystycznych zmian w ukształtowaniu skóry -  tworzą się zgrubienia (skóra przypomina wyglądem pikowaną kołdrę), zaś pod skórą da się wyczuć niewielkie guzki, które z upływem czasu mogą stać się bolesne. W miarę rozwoju schorzenia, może pojawić się obrzęk oraz zaczerwienienie. Skóra traci także elastyczność.

Mechanizm formowania się cellulitu

Pod warstwą skóry następuje proces gromadzenia się tłuszczu w tzw. „płacikach tłuszczowych”, prostopadle usytuowanych do powierzchni skóry. W przypadku, gdy spożywanie tłuszczów, jak ich gromadzenie pozostaje w równowadze, wtedy także i grubość tkanki tłuszczowej nie ulega odchyleniu od normy. Jednakże w sytuacji, gdy dochodzi do nadmiernego w stosunku do spożycia magazynowania tłuszczów - rozpoczyna się proces wzrostu tkanki tłuszczowej, który powoduje ściskanie naczyń krwionośnych i limfatycznych. Efektem ściśniętych naczyń krwionośnych jest zły drenaż, co prowadzi do zalegania w organizmie wody, a także toksyn. Zatrzymanie wody, zwyrodnienie włókien kolagenowych i skórnych wywołuje deformację naskórka (cellulit). Do newralgicznych miejsc, w których się tworzy należą: (m.in. uda, pośladki, brzuch oraz ramiona).

Ważne! Cellulit nie jest chorobą, a wyłącznie stanem fizjologiczno - anatomicznym. Nie oznacza to jednak, że przypadłość należy uważać wyłącznie za defekt natury kosmetycznej.

Zaawansowana postać cellulitu, świadczy o zmianach chorobowych w organizmie, które nieleczone mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Stadia cellulitu są cztery:

 • w pierwszym tworzy się zastój żylny i limfatyczny (zaczynają gromadzić się tłuszcze)
 • w drugim pojawiają się obrzęki (nieregularna skóra). Ponadto widoczne stają się także uszkodzenia skóry
 • w trzecim tkanka skórna ulega zwłóknieniu
 • w czwartym następuje proces degradacji tkanki podskórnej. 

Odmiany cellulitu:

Twardy - manifestuje swą obecność twardymi oraz bolesnymi zmianami usytuowanymi płasko w tkance skórnej. Skóra staje się sucha, szorstka i zbita.

Wiotki - skóra traci elastyczność, wyczuwalne są guzki.

Obrzękowy (wodny) - powstaje w skutek gromadzenia się wody w tkankach i powstania obrzęków. Skóra jest napięta na obrzękniętych tkankach (konsystencja podobna do ciasta).

Lipidowy - tworzy się w efekcie nieprawidłowego metabolizmu tkanki tłuszczowej. Grudki znajdują się głęboko w tkance podskórnej.

Zabiegi - laseroterapia  

Istnieje wiele sposobów na walkę z cellulitem, jednakże jak dotąd nie przynosiły one trwałych efektów - stosowanie preparatów z wyciągiem z zielonej herbaty (sprzyja rozkładowi tłuszczu) lub kasztanowca (stymuluje krążenie), a także zabiegi (m.in. jonoforeza, masaż oraz drenaż limfatyczny), działają tylko połowicznie.

Ważne! Obecnie w antycellulitowej terapii wykorzystuje się z powodzeniem laser.

W laserowym leczeniu cellulitu korzysta się szeregu wyspecjalizowanych urządzeń, jak i systemów. Zwłaszcza mowa tutaj o dobroczynnym działaniu światła lasera.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • B.E Katz, N.S Sadick „Modelowanie sylwetki. Seria Dermatologia Kosmetyczna”, wyd. I polskie, red. A. Kaszuba, 2011 rok
  W. Westcott, R. La Rosa Loud „Figura bez cellulitu”, KDC, wyd. 1, Warszawa 2004 rok

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze