Zaloguj
Reklama

Zmiany posłoneczne

Autorzy: dr n.med. Anna Pura-Rynasiewicz
Ciało
Fot. ojoimages
Ciało
(0)

Do powierzchni Ziemi dociera promieniowanie ultrafioletowe o długości fali 290-400 nm. Dzielimy je na krótsze, tzw. rumieniotwórcze promieniowanie UVB (290 – 320 nm) i dłuższe UVA (320 – 400 nm). Prawidłowa warstwa ozonowa pochłania promieniowanie o krótszej długości fali, UVC (<290 nm). Słońce kojarzy się nam ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem Dobroczynne działanie światła słonecznego związane jest ze spektrum promieniowania widzialnego i podczerwonego. Natomiast jedynym korzystnym efektem oddziaływania promieniowania UV jest zachodząca w skórze synteza witaminy D3, do której indukcji wystarczają minimalne dawki UVB.

Reklama

Czym jest rumień?

Pod wpływem ekspozycji na słońce powstaje rumień, czyli oparzenie słoneczne, wywoływane głównie przez promieniowanie UVB. Z czasem dochodzi do wytwarzania melaniny, czyli powstania opalenizny, która jest reakcją obronną naszej skóry na działanie promieniowania UV. Bezpośrednio po opalaniu pojawia się hyperpigmentacja natychmiastowa, przejściowa, związana głównie z działaniem UVA i polegająca na fotooksydacji melaniny już obecnej w skórze.

Opalenizna właściwa (hyperpigmentacja opóźniona)

Wywoływana jest przez synergistyczne działanie promieniowania UVB i UVA. Powstaje ona wskutek wzrostu liczby melanocytów i powiększenia melanosomów, a także wzrostu aktywności tyrozynazy i zwiększonej syntezy melaniny. Na melanogenezę mają wpływ również niektóre hormony: MSH, ACTH i hormony płciowe, a także endotelina 1 i czynniki wzrostu wydzielane przez keratynocyty. Promieniowanie ultrafioletowe wywołuje w naszej skórze szereg niekorzystnych, zarówno ostrych jak i przewlekłych, zmian. Są one skutkiem wyłącznej ekspozycji na słońce lub synergistycznego oddziaływania UV i substancji endogennych (hormony) bądź egzogennych (leki).

Ostre i przewlekłe odczyny posłoneczne

ODCZYNY OSTRE       

  

Oparzenia                      

Opalenizna  

Fotodermatozy

Piegi

Ostuda

Znamiona barwnikowe

ODCZYNY PRZEWLEKŁE

 

Plamy soczewicowate

Brodawki łojotokowe

Słoneczne starzenie się skóry (photoaging)

Zmiany przednowotworowe (rogowacenie słoneczne)

Niebarwnikowe nowotwory skóry (raki podstawno- i kolczystokomórkowe)                   

Czerniak złośliwy

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze