Zaloguj
Reklama

Zmiany infekcyjne paznokci

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Problemy z paznokciami
Fot. medforum
Problemy z paznokciami
(4)

W skład narządu paznokciowego wchodzi płytka paznokciowa oraz przylegające tkanki. Do objawów chorób tego narządu zaliczamy zmiany zanikowe i przerostowe, zmianę zabarwienia, ukształtowania lub zmiany w połączeniu paznokcia z podstawą.

Reklama

Spis treści:

  1. Grzybica dermatofitowa paznokci
  2. Czym objawia się grzybica?

Grzybica dermatofitowa paznokci

Powodowana jest głównie grzybami Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes var. granulosum i Trichophyton tonsurans. Wyróżnia się cztery postacie kliniczne zakażenia. Dystalna i boczna podpłytkowa grzybica paznokci jest najczęstszą postacią grzybicy.

Grzyb wnika do łożyska i płytki paznokciowej pod wolnym brzegiem paznockia lub od strony wałów bocznych. W przypadku małej aktywności enzymu dermatofitu pod mikroskopem możemy obserwować objaw siatki poprzecznej.

Przy dużej aktywności enzymu dochodzi do nasilonego rogowacenia podpaznokciowego łożyska. Płytka paznokciowa staje się matowa, ma białożółtawy odcień a jej wolny brzeg ulega wykruszeniu. Znacznie rzadsza jest proksymalna podpłytkowa grzybica paznokci.

Grzybica paznokci fot.ojoimages

Grzyb wnika od strony bliższego wału paznokciowego. Początkowo występuje biała plama w bliższej części płytki, następnie dochodzi do rogowacenia łożyska a w konsekwencji do wykruszenia płytki paznokciowej.

Biała powierzchniowa grzybica paznokci dotyczy głównie paznokci u stóp. Na paznokciu pojawiają się białe proszkowate plamy.

Czym objawia się grzybica?

Podczas oglądania pod lupą nie można zauważyć obrazu siatki. Wewnątrzpłytkowa grzybica paznokci objawia się białym, plamistym zabarwieniem płytki paznokcia. Jest to rezultat zagęszczenia wydrążonych przez grzyb tuneli. Raczej nie występuje odczyn zapalny łożyska i rogowacenie podpaznokciowe. Drożdżyca paznokci wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Candida. Zakażenie wałów paznokciowych powoduje zaczerwienienie i obrzęk.

Po około 2-3 tygodniach na powierzchni płytki paznokciowej pojawiają się poprzeczne bruzdy. Pleśnica paznokci spowodowana jest głównie przez grzyb pleśniowy Scopulariopsiosis brevicaulis. Cechą charakterystyczną zakażenia są żółtawe, podłużne pasma prześwięcającymi przez nienaruszoną płytkę. Pod paznokciem występują kruche masy rogowe.

Grzybica paznokci fot.ojoimages

Zakażenia bakteryjne zwykle obejmują tkanki przylegające do płytki paznokciowej. Najczęstszą infekcją jest zanokcica, której objawem jest zaczerwienienie i obrzęk wałów paznokciowych.

Zakażenia wirusowe to najczęściej brodawki zwykłe. Popularną lokalizację stanowią wały boczne lub wał proksymalny. W przypadku zakażenia łożyska najpierw występuje przebarwienie, a następnie bolesny guz pod paznokciem.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Romuald Maleszka, Violetta Ratajczak-Stefańska, Monika Różewicka-Czabańska - Zmiany infekcyjne paznokci [w:] Przegląd Dermatologiczny 2011, 98, 120–127

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze