Zaloguj
Reklama

Zespół żółtych paznokci

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Pilnik do paznokci
Fot. ojoimages
Pilnik do paznokci
(5)

Zespół żółtych paznokci to stosunkowo rzadka dolegliwość dotycząca płytki paznokciowej.

Reklama

Często związana jest z obrzękiem części ciała spowodowany zablokowaniem lub uszkodzeniem drenażu układu limfatycznego. Może być związany z powtarzającym się wysiękiem w opłucnej, przewlekłym zapaleniem oskrzeli i infekcjami zatok.

Zespół żółtych paznokci najczęściej zaczyna się w średnim wieku, chociaż nie jest to regułą. Przyczyna nie jest do końca poznana. Można jednak zauważyć, że schorzenie występuje częściej u osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli, zapaleniem zatok, wysiękiem opłucnowym, nowotworami, zespołami niedoboru odporności i reumatoidalnego zapalenia stawów.

W niektórych przypadkach nieprawidłowości limfatycznych choroba może być wrodzona, ale większość związana jest z występowaniem innych chorób.

Zainfekowane mogą być wszystkie paznokcie. Zazwyczaj znacznie spowolniony zostaje ich wzrost, można odnieść wrażenie, że paznokcie przestały rosnąć. Stają się grubsze i jasnożółte lub zielonkawo-żółte z ciemniejszymi krawędziami. Paznokcie najczęściej pozostają gładkie, jednak możliwe jest wystąpienie poprzecznych bruzd i zgarbaceniem paznokcia.

Paznokcie, fot. ojoimages

Obrzęk występuje u około 80% pacjentów dotkniętych zespołem żółtych paznokci. Najczęściej dotyczy nóg, rzadziej dotyka rąk, twarzy lub genitalów. Objawy obrzęku pojawiają się po zmianach paznokciowych i mogą być nieobserwowane nawet kilka miesięcy.

Wysięk opłucnowy występuje u ponad 30% pacjentów. W 1/3 przypadków objawy początkowe są podobne do występu opłucnowego. W historii chorób pacjentów często występują nawracające zapalenia oskrzeli, przewlekłe zapalenie zatok oraz zapalenie płuc.

Pacjenci powinni otrzymać pomoc medyczną odpowiednią do występujących objawów ze strony układu oddechowego oraz obrzęku. W przypadku zmiany paznokciowe zazwyczaj są stałe, jednak odnotowano przypadki powrotu do normalnego stanu. Miejscowe leczenie polega na podawaniu witaminy E. Doustnie stosuje się roztwór itrakonazolu.

Niektóre badania potwierdziły, że doustna suplementacja witaminy E jest skuteczna w kontrolowaniu zespołu żółtych paznokci. Stosowana jest również suplementacja cynku, jednak efektywność takiego leczenia nie jest potwierdzona. Niektóre leki przeciwgrzybicze pomagają przyśpieszyć wzrost paznokcia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze