Zaloguj
Reklama

Zaczerwienienie na skórze po wysiłku fizycznym

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Kobieta trenujące biegi
Fot. Shutterstock
Kobieta trenujące biegi
(4)

Po intensywnym wysiłku fizycznym skóra często staje się czerwona. Najczęściej czerwieni się twarz, jednak mogą to być okolice stawów lub stopy. Czym może być to spowodowane?

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny
  2. Pokrzywka indukowana ćwiczeniami

Organizm podczas ćwiczeń musi pracować żeby utrzymać balans. Produkowane jest ciepło, które podnosi temperaturę ciała. Żeby uregulować temperaturę więcej krwi przepływa przez skórę, co może dać efekt zaczerwienienia. U niektórych jest to bardziej widoczne.

Przyczyny 

Ma to związek z kondycją skóry, która może być cieńsza i zawierać mniej tłuszczu. W wielu przypadkach objawy można ograniczyć poprzez przeniesienie ćwiczeń na świeże powietrze i odpowiednie dobranie ubrań. Niekiedy nasilone zaczerwienienie może być spowodowane złą dietą. W przypadku gdy zaczerwienienie pojawia się w okolicy stawów może to świadczyć o ich uszkodzeniu lub infekcji. Jest to bezwzględne wskazanie do wizyty lekarskiej.

Pokrzywka indukowana ćwiczeniami 

Może pojawiać się po lub w trakcie ćwiczeń. Wraz z pokrzywką występują inne objawy alergiczne. Zaczerwienienia mają zazwyczaj postać płaskich guzków bardziej czerwonych na zewnątrz.

Zmiany mogą być ulokowane w dowolnej części ciała.

Pokrzywce towarzyszy:

  • swędzenie,
  • trudności z oddychaniem
  • obrzęk twarzy, języka czy dłoni.

W momencie zauważenia niepokojących objawów należy przerwać ćwiczenia, jeśli nie ustaną one w ciągu 10 min konieczna jest konsultacja z lekarzem. Zazwyczaj nie jest konieczne rezygnowanie z ćwiczeń. Wystarczy przyjmowanie leków i przerwanie ćwiczeń w przypadku wystąpienia objawów. Sportowcy są bardziej narażeni na grzybicę stóp niż ogół społeczeństwa.

Z zakażeniem zmaga się nawet połowa sportowców. Grzyby rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Brak odpowiedniej higieny stanowi istotny czynnik ryzyka. Do zakażeń najczęściej dochodzi w saunach, siłowniach, łaźniach lub na basenach.

Ćwiczenia fizyczne, fot. panthermedia

Choroba objawia się swędzącą wysypką i sączącymi się pęcherzykami. Skóra pomiędzy palcami i na podeszwach łuszczy się i jest zaczerwieniona. Stopy pieką i nadmiernie się pocą. Należy dobrze dobrać rozmiar obuwia. Za małe buty zwiększają wilgotność stopy oraz powodują ryzyko otarć. Na basenach powinno używać się klapek i dokładnie osuszać stopy.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze