Zaloguj
Reklama

Zabiegi pielęgnacyjne w leczeniu trądziku

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Trądzik
Fot. Panthermedia
Trądzik
(0)

Trądzik pospolity może dotyczyć nawet 80% osób w wieku od 11 do 30 lat. Cechy charakterystyczne dla tego schodzenia to łojotok, nieprawidłowe rogowacenie mieszków włosowych, obecność zaskórników, zmian zapalnych oraz bliznowacenia. Przewlekły przebieg oraz młody wiek, w którym występuje trądzik sprawia, że jest to również problem natury psychologicznej.

Reklama

W zależności od nasilenia objawów oraz rodzaju dominujących zmian skórnych, stosuje się leczenie miejscowe oraz ogólne. W przypadku łagodnego trądziku całkowicie wystarczy terapia miejscowa. W przypadku postaci umiarkowanych i ciężkich stosuje się leczenie ogólne. Retinoidy miejscowe są zazwyczaj pierwszą terapią w łagodnych i umiarkowanych postaciach choroby. Hamują one tworzenie oraz redukują liczbę mikrozaskórników, zmniejszają liczbę dojrzałych zaskórników i zmian zapalnych.

Dodatkowo normalizują dojrzewanie i złuszczanie mieszków włosowych. Miejscowe retinoidy nie wpływają na zmniejszenie wydzielania łoju. Leczenie powinno zacząć się od najmniejszych dawek. Poprawę obserwuje się po 4-6 tygodniach. We wstępnym okresie terapii może nastąpić przejściowe pogorszenie objawów trądziku.

W terapii antybiotykowej stosuje się leki miejscowe i doustne, jednak leki miejscowe charakteryzują się zdecydowanie szybszym dzianiem i większą skutecznością. Nie powinny być stosowane przez długi czas ze względu na możliwość rozwinięcia lekooporności. Wskazane jest ich kojarzenie z nadtlenkiem benzoilu lub miejscowymi retinoidami. Doustnymi antybiotykami leczy się głównie ciężkie postacie choroby. Nadtlenek benzoilu hamuje rozwój bakterii P.acnes oraz stymuluje złuszczanie naskórka. Głównym objawem niepożądanym jest podrażnienie skóry. Kwas azelainowy stosuje się w leczeniu łagodnych oraz umiarkowanych postaci trądziku. Działa przeciwbakteryjnie oraz wykazuje delikatne działanie złuszczające.

Zabiegi pielęgnacyjne w leczeniu trądziku, fot. panthermedia

Terapia hormonalna wydaje się skuteczna u dojrzałych kobiet z przetrwałymi zmianami trądzikowymi. Zastosowanie znajdują blokery receptora androgenowego lub antyandrogeny oraz blokery produkcji androgenów jajnikowych i/lub nadnerczowych. Leki hormonalne powinny być kojarzone z innymi metodami leczenia. Retinoidy doustne stosuje się w najcięższych przypadkach trądziku. Zmniejszają rozmiar i wydzielanie gruczołów łojowych. Zapobiega tworzeniu zaskórników, redukuje stan zapalny oraz działa przeciwbakteryjnie.

Wykazują potencjalne działanie teratogenne. Osoby zmagające się z trądzikiem nie powinny myć obszar objęty chorobom najwyżej dwa razy dziennie za pomocą ciepłej wody. Nie wolno używać szorstkich myjek. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy nie powinny wywoływać powstawania zaskórników.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Rola zabiegów pielęgnacyjnych w leczeniu trądziku - Magdalena Czarnecka-Operacz, Oliwia Jakubowicz [w:] Przegląd Dermatologiczny 2010, 97, 335–341

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze