Zaloguj
Reklama

Wszystko o usuwaniu tatuaży

Tatuaże u mężczyzn
Fot. Shutterstock
Tatuaże u mężczyzn
(4)

Tuszowe malowidło na skórze, potocznie zwane tatuażem wciąż budzi mieszane uczucia - dla jednych jest ozdobą, inni uważają, że oszpeca ciało. Jego historia sięga 2000 roku p. n. e.

Z tego właśnie okresu pochodzą odkryte obrazy ścienne, pozwalające przypuszczać, że już w tamtym okresie człowiek pierwotny znał technikę tatuażu. Rzymianie rysunkami na skórze „oznaczali” niewolników oraz kryminalistów, a Saksonii tatuowali sobie swój herb rodowy. Tatuaż odgrywał także istotną rolę w rytuałach. 

Reklama

Spis treści:

  1. Czym jest tatuaż?
  2. Powody usuwania tatuażu
  3. Metody usuwania tatuażu
  4. Jaki tatuaż najłatwiej usunąć

Obecnie tatuaż wykonuje się jedynie dla tzw. „mody” i decydują się na niego główne młode osoby. W wielu przypadkach „zafundowanie” sobie rysunku na skórze, nie jest przemyślane. Po pewnym czasie wiele osób, które zrobiły tatuaż, żałuje tego. Zwłaszcza, gdy malunek jest usytuowany w widocznym miejscu (m.in. nadgarstek, szyja).

Ważne! Jak wynika z opublikowanych badań przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Dermatologii - 36% posiadających tatuaż, chciałoby się go pozbyć.

Spory odsetek decyduje się na usunięcie tatuażu. Na szczęście postęp medycyny pozwala na taki krok - obecnie można zlikwidować nawet bardzo duże tatuaże.

Czym jest tatuaż? 

Tatuaż to nic innego jak wzór stworzony na skórze, który powstaje za pomocą użycia barwnika - przy zastosowaniu specjalnych igieł, wstrzykuje się go pod skórę właściwą, gdzie po pewnym czasie ulega otorbieniu.

Proces otorbienia jest naturalną reakcją obronną organizmu na obecność barwnika. Celem jest oddzielenie dla bezpieczeństwa obcego ciała od własnych tkanek. Mechanizm ten umożliwia wstrzykniętemu barwnikowi pozostanie na skórze przez długi okres, nie powodując żadnych reakcji alergicznych.

Ważne! Barwnik stosowany w tatuażu charakteryzuje się trwałością, ale jest przy tym obojętny dla organizmu.

Bardzo często w składzie barwnika znajdują się metale ciężkie (m.in. żelazo), które ma bardzo dużą masę atomową, tym samym zbyt dużą, aby makrofagi (komórki) były w stanie ją zlikwidować. Ponadto barwnik wstrzykuje się na tyle głęboko, by nie mógł on ulec procesowi złuszczenia.

Powody usuwania tatuażu 

Jak była o tym mowa wcześniej, duży odsetek „wytatuowanych” po prostu nie chce mieć już malowidła na skórze - nie podoba im się, jest zbyt widoczne bądź zbyt duże. Nie małym przyczynkiem skłaniającym do decyzji usunięcia tatuażu jest również presja otoczenia. Wiele szanujących się firm nie chce zatrudniać personelu z tatuażem.

Ważne! Przeprowadzona przez firmę HR Bartender ankieta wśród pracodawców wykazała, że 17% ankietowanych nie zatrudniłoby osoby wytatuowanej, 36% swoją decyzję uzależniłoby od rozmiarów malunku, 20% respondentów byłoby skłonnych zatrudnić, zaś 27% przyjęłoby do pracy osobę z tatuażem.

Przesłanką do zlikwidowania tatuażu jest także jego zniekształcenie. Do procesu tego dochodzi na skutek starzenia się, wahań wagi (chudnięcie, tycie) - skóra traci elastyczność a także jędrność.

Metody usuwania tatuażu 

Zabieg chirurgiczny

Procedura inwazyjna, będąca najpopularniejszym jeszcze do niedawna sposobem usuwania tatuaży. Zabieg polega na wycięciu odcinka skóry, na którym znajduje się tuszowy malunek.

Ważne! Metoda chirurgiczna pozwala tylko na usunięcie niewielkich tatuaży.

W przypadku dużego obszaru, na którym umiejscowiony jest tatuaż, konieczny jest zabieg przeszczepienia skóry. W takim przypadku należy liczyć się z możliwością pozostania blizny pozabiegowej.

Zabieg dermabrazji

Terapia odbywa się na zasadzie mechanicznego bądź chemicznego procesu ścierania kolejnych warstw naskórka z tuszem aż do jego ostatecznego usunięcia.

Wierzchnie warstwy ściera się za pomocą chirurgicznego papieru ściernego bądź specjalnym urządzeniem wirującym (szczoteczki lub diamentowa głowica ścierna).

Ważne! Sposób ten nie pozwala na zlikwidowanie barwnika, który wstrzyknięto głęboko pod powierzchnię skóry.

Peeling chemiczny

Złuszczanie chemiczne odbywa się z użyciem kwasów (stosowanych kiedyś w terapiach schorzeń skóry).

Ważne! Kwasy są niezwykle skuteczne w wybielaniu jak i likwidowaniu tatuaży.

W zabiegu stosuje się kwasy, które mają właściwości złuszczające (m.in. AHA - alfa - hydroksylowe, octowe, migdałowy). Ponadto w preparatach do peelingu chemicznego znajdują się substancje o charakterze wspomagającym (m.in. właściwości bakteriobójcze, pobudzające odnowę naskórka).


Tatuaż, fot. shutterstock

Procedura zabiegu polega na aplikacji związku chemicznego na wybrany fragment skóry, następnie substancje przenikają w jej głąb - następuje reakcja utraty połączeń między komórkami warstw naskórka i w efekcie ich złuszczenie.

Elektrokoagulacja

Metoda ta polega na wypaleniu przy użyciu prądu wysokiej częstotliwości - warstw skóry z umiejscowionym na niej barwnikiem. Podczas zabiegu stosuje się elektrody o różnym kształcie (m.in. igły, elektrody służącej do specjalnego bezinwazyjnego zamykania naczyń).

Dochodzi do ścięcia białka tkanek za pomocą termicznego ich uszkodzenia. W wyniku koagulacji wierzchniej warstwy naskórka następuje naturalny proces wydobywania się barwnika z głębszych rejonów skóry.

Ważne! Poprzez elektrokoagulację można usunąć małe tatuaże (m.in. z obszaru szyi).

Zazwyczaj trzeba 6 zabiegów, aby doszło do całkowitego usunięcia barwnika.

Zabieg laserowy

Laseroterapia to obecnie najczęściej stosowana metoda w usuwaniu tatuażu. Jest nie tylko niezwykle skuteczna, ale pozwala również na zlikwidowanie dużych tatuaży.  Terapia polega na poddaniu wycinka skóry z barwnikiem - serii świetlnych impulsów, których rolą jest rozbicie barwnika, po czym usunięcie go z organizmu przez układ immunologiczny.

Powodzenie zabiegu uwarunkowane jest skalą Kirby Desai, będącą również punktem wyjścia w ocenie laseroterapii.

W skali brane pod uwagę są:

  1. Rodzaj skóry.
  2. Miejsce, w którym znajduje się tatuaż.
  3. Barwnik, jakiego użyto do tuszowego malunku.
  4. Rozmiar tatuażu.
  5. Bliskość blizn i zmian na skórze.
  6. Głębokość, na jakiej umiejscowiony jest barwnik.

Do każdego z wymienionych ujęć przeznaczone są punkty w skali 1 - 5 (stopień trudności usuwania barwnika).

Ważne! Przed rozpoczęciem terapii lekarz poddaje analizie tatuaż pacjenta, stosując powyższą skalę. Po zsumowaniu punktów, uzyskany wynik pozwala określić ilość sesji, jaka będzie potrzebna do zupełnego usunięcia tatuażu.

Terapia trwa rok, okres jej trwania uzależniony jest czasem potrzebnym do zagojenia skóry po kolejnej sesji. Z reguły potrzebnych jest 6 - 8 zabiegów laseroterapii, aby efekt był w pełni zadawalający.

Ważne! Najskuteczniejszymi laserami są te emitujące bardzo dużą dawkę energii w krótkim czasie (następuje szybkie rozbicie barwnika, blizna jest niewielka).

Najchętniej stosowane w tej formie terapii są lasery, które pracują w trybie Q-Switched. Wyróżniają się precyzją, która pozwala na wyeliminowanie możliwości zniszczenia niezabarwionej tkanki oraz naruszenia naczyń krwionośnych i nerwów.

Zabieg odbywa się na zasadzie czterech naświetleń w dwudziestominutowych odstępach - w trakcie jednej sesji zostaje usunięta większość barwnika.

Jaki tatuaż najłatwiej usunąć 

Najlepiej likwiduje się tatuaże, w których barwnik nie został zbyt głęboko wstrzyknięty w warstwy skóry. Dużą rolę ogrywa również kolor barwnika, jakiego użyto - najłatwiej usunąć czarny, granatowy i niebieski. 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze