Zaloguj
Reklama

Wszystko o łuszczycy

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Demakijaż
Fot. ojoimages
Demakijaż
(3)

Łuszczyca stanowi problem około 2% populacji Europy i USA. Cechuje się przewlekłym przebiegiem, zwiększoną proliferacją naskórka i złuszczającymi się wykwitami grudkowymi.

Reklama

Wykwity zanikają bez pozostawienia blizn. Nasilenie zmian może być bardzo zróżnicowane – od nielicznych ognisk do ciężkich postaci zajmujących skórę i stawy.

Wykwit pierwotny stanowią czerwonobrunatne grudki o drobnopłatowym złuszczaniu. Są one odgraniczone od otoczenia. Po zdrapaniu łusek można zauważyć błyszczącą powierzchnię, następnie pojawia się kropelkowate krwawienie. Początkowo zmiany to drobne grudki. Wysiewy występują na rozległych przestrzeniach skóry. Rozwinięte zmiany mają wielkość kilku centymetrów. Są pokryte mocno przylegającymi łuskami o srebrzystym kolorze.

Zmiany w łuszczycy zwykłej zazwyczaj umiejscowione są w okolicy kolan, łokci i owłosionej skóry głowy. Ogniska szerzą się obwodowo. Objaw Koebnera to odczyn charakterystyczny dla aktywnej łuszczycy. Polega na występowaniu po 6-12 dniach zmian łuszczycowych wzdłuż linii zadrapania naskórka. W obrębie skóry głowy choroba często ma charakter zlewnych ognisk. Są one pokryte nawarstwionymi łuskami. Włosy nie są zmienione i raczej nie dochodzi do wyłysienia. Ten typ łuszczycy może poprzedzać pojawienie się zmian w innym miejscu bądź występować równolegle z wykwitem w innym umiejscowieniu.

Łuszczyca, fot. pantherstock

Blaszki łuszczycowe w okolicach narządów płciowych wykazują tendencję do zlewania się i objawów wysiękowych. Zmiany na paznokciach mogą występować samodzielnie lub razem z innymi zmianami. Niekiedy występują zaledwie naparstkowe wgłębienia, czasem objawem jest przeświecająca, żółtawa plama pod płytką paznokciową. Najczęstsze symptomy to bruzdkowania, podpaznokciowe rogowacenie, zgrubienie, zmatowienie, kruchość i żółknięcie płytki paznokcia.

W odmianie wysiękowej najczęstsza lokalizacją są okolice fałdów. Jeśli strupy dodatkowo są przerosłe i uwarstwione to mamy do czynienia z odmianą brudźcową. Jedną z najcięższych form łuszczycy jest odmiana krostkowa. W okresie wysiewów występuje wysoka temperatura. W okresie remisji zmiany często mają charakter łuszczycy zwykłej.

W przewlekłych przypadkach, szczególnie ze współistnieniem zmian stawowych może dojść do powikłania, jakim jest amyloidoza z zajęciem nerek i zejściem śmiertelnym. Odmiana uogólniona często ma ciężki przebieg. Niekiedy kojarzy się z odmiana stawową i krostkową.

Odmiana stawowa może prowadzić do trwałego inwalidztwa. Typ dystalny dotyczy stawów międzypaliczkowych stóp i rąk. W typie zniekształcającym dochodzi do zajęcia licznych stawów, nawet kręgosłupa. Typ reumatoidalnego zapalenia stawów częstszy jest u kobiet. Objawy są bardzo zbliżone do reumatoidalnego zapalenia stawów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Jabłońska S. Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(3)
Komentarze