Zaloguj
Reklama

Wrodzone zmiany naczyniowe

Lekarze z izby przyjęć
Fot. medforum
Lekarze z izby przyjęć
(4)

Naczyniaki i malformacje są wrodzonymi zmianami nieznanego pochodzenia, występującymi na skórze twarzy, całego ciała jak również na organach wewnętrznych. Obok terapii chirurgicznej, polegającej na wycięciu danej zmiany, można podjąć się nieinwazyjnej terapii laserowej.

Reklama

Malformacje i naczyniaki są wrodzonymi anomaliami, których pochodzenie nie jest znane. Naczyniaki, czyli guzy skórne mające swoją etiologię w naczyniach krwionośnych. Występują na skórze twarzy, ale również mogą występować w innych miejscach na ciele człowieka, a także na organach wewnętrznych. Często spotykane są u noworodków i niemowląt, jednak w znacznej większości zanikają same, bez konieczności interwencji lekarskiej. Malformacje są zmianami przybierającymi postać plam o różnej intensywności koloru (od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego) i nie mają tendencji do samoistnego zanikania, częściej zdarza się sytuacja, kiedy zmiana przybiera grudkowatą postać. Malformacje mogą być również objawem innego zespołu chorobowego.

Z naczyniakami wiązać się może wiele powikłań w zależności od ich umiejscowienia. Jeśli położone są w okolicach naturalnych otworów ciała, mogą one powodować duży dyskomfort lub nawet upośledzić niektóre funkcje. Dzieje się tak dlatego, iż powierzchnia naczyniaków, ma tendencje do pokrywania się nadżerkami czy ulegania destrukcji co wiąże się z zakażeniem i powodować może dużą bolesność danej okolicy. Szczególnie niebezpieczne są naczyniaki umiejscowione w okolicach oczu, gdyż bywają one przyczyną pogorszenia się widzenia a czasem również upośledzenia wzroku. Z racji faktu, iż czasem naczyniaki mogą samoistnie zanikać, postępowanie wyczekujące jest pierwszym etapem, przed podjęciem interwencji. Z doświadczenia lekarzy można wywnioskować, iż najlepsze efekty w leczeniu, uzyskuje się stosując laser pulsacyjny barwnikowy, powtarzając w odpowiedniej ilości sesje terapeutyczne. Jeśli natomiast przyrost naczyniaków jest bardzo szybki, stosuje się sterydoterapię doustną oraz iniekcje sterydowe miejscowe.


fot. panthermedia

Malformacje, z racji tego iż zbudowane są z nieprawidłowych naczyń dysplastycznych, leczy się głównie laserem pulsacyjnym barwnikowym, jednak pewną poprawę przynosi również terapia laserem KPT lub IPL. Zabieg u dorosłych oraz większych dzieci wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, natomiast u małych dzieci konieczna jest narkoza.

Leczenie laserem jest nieinwazyjną metodą walki zarówno z naczyniakami jak również z malformacjami. Nie jest to jednak jedyna metoda, a mianowicie oprócz lasera, można podjąć się inwazyjnej terapii polegającej na wycięciu chirurgicznym danej zmiany. Z racji tego, iż obecnie laser stał się jednym z podstawowych narzędzi pracy dermatologów, należy rozważyć podjęcie terapii chirurgicznej na rzecz terapii laserowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Wrodzone zmiany naczyniowe – naczyniaki i malformacje” E. Szpringer [w:] “Eksert. Anti- Aging. Magazyn dla klientów gabinetów dermatologii i medycyny estetycznej, chirurgii plastycznej, spa, wellness “ wrzesień/październik 2011 (nr 30)

Reklama
(4)
Komentarze