Zaloguj
Reklama

Wpływ smogu na skórę

Zanieczyszczenia emitowane przez samochody
Fot. Shutterstock
Zanieczyszczenia emitowane przez samochody
(5)

Smog negatywnie wpływa na stan skóry. Zanieczyszczenie atmosfery (ozon oraz drobne cząsteczki m.in. PM2.5) przyklejają się do skóry, po czym kumulują się w porach. Proces ten wywołuje uszkodzenie jej bariery ochronnej.

Reklama

Spis treści:

 1. Smog, czyli…
 2. Smog i skóra
 3. Smog – prawidłowa ochrona
 4. Nawilżanie i filtry ochronne

Zanieczyszczenia, jakie każdego dnia odkładają się na naskórku, wpływają na stan skóry twarzy, szyi, jak i dekoltu.

Ważne! Skażenie powietrza powoduje uszkodzenie oraz osłabienie skóry, co zwiększa jej wrażliwość.

W codziennej pielęgnacji niezmiernie istotne jest głębokie oczyszczanie, które pomaga w ochronie skóry i jej bariery ochronnej.

Smog, czyli… 

Smog to nic innego jak zjawisko atmosferyczne tworzące się, gdy powietrze wymiesza się z dużą ilością dymu, spalin, a także wielu innych zanieczyszczeń. W skład smogu wchodzą szkodliwe substancje:

 • pyły zawieszone,
 • dwutlenek siarki,
 • metale ciężkie,
 • benzopiren,
 • dioksyna.

Ozon – należy do gazowych zanieczyszczeń. W kontakcie ze skórą utlenia sebum oraz lipidy. Wpływa na zmniejszenie endogennych mechanizmów obronnych przeciwutleniaczy, co skutkuje uszkodzeniem bariery ochronnej skóry i wywołuje stany zapalne.

Pył zawieszony – tworzą drobne cząsteczki przenoszone przez powietrze. Osadzają się w porach i tworzą stan zapalny.

PM 2.5  – są to mikroskopijne cząstki pyłu zawieszonego. Przenoszone są przez powietrze i mogą kumulować się w porach oraz wnikać w skórkę.

Ważne! Zbyt długotrwała ekspozycja na toksyczne substancje negatywnie wpływa na stan skóry.

Smog i skóra 

Jak pokazują przeprowadzone badania, kondycja skóry u osób narażonych na długotrwały kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, jest dużo słabsza.

Smog wpływa na pojawienie się takich problemów skórnych, jak:

Znajdujący się w smogu kurz oraz pył wpływają wysuszająco na naskórek, co skutkuje osłabieniem naturalnej bariery ochronnej skóry (płaszcza lipidowego).

Efektem jest skóra szorstka z tendencją do podrażnień i uszkodzeń.

Ważne! Skóra wolniej się regeneruje. Ponadto jest szczególnie narażona na działanie wolnych rodników, co wpływa na przyśpieszenie procesu starzenia się.

Jak wykazują specjaliści, skóra narażona na zbyt długą ekspozycję na smog, charakteryzuje się:

 • zwiększoną produkcją sebum,
 • nieodwracalnymi zmianami w składzie płaszcza hydrolipidowego (zanik lipidów),
 • licznymi przebarwieniami (skutek procesu uszkodzenia przez wolne rodniki melanocytów, czyli komórek, które odpowiedzialne są za prawidłową pigmentację skóry).

Jak smog wpływa na naszą skórę?, fot. panthermedia

Smog – prawidłowa ochrona 

Należy przede wszystkim unikać ekspozycji na zanieczyszczone powietrze. Jak była mowa powyżej ważne jest głębokie oczyszczanie skóry:

 • w pielęgnacji należy stosować produkty, które odtworzą uszkodzony płaszcz hydrolipidowy,
 • ponadto należy używać antyoksydantów (najlepsze są w formie serum). Wśród nich znacząco przeciwdziała skutkom wywołanym przez smog witamina E (uszczelnia płaszcz hydrolipidowy), kwas ferulowy (łagodzi zaczerwienienia oraz stany zapalne), zielona herbata (nawilża i łagodzi uczucie pieczenia),
 • do demakijażu dobrze jest sięgnąć po delikatne olejki oczyszczające, które pomogą usunąć makijaż, jak i wydobędą z porów zanieczyszczenia.

Nawilżanie i filtry ochronne 

W pielęgnacji skóry bardzo istotne jest nawilżanie skóry, najlepszymi kosmetykami są te, które wnikają do warstwy rogowej, wiążą wodę w naskórku i uszczelniają barierę naskórka, a także zapobiegają ucieczce wody. Warto wybierać produkty, które w swoim składzie mają: kawas hialuronowy, mocznik, glicerynę, kwas mlekowy, glikol propylenowy.

Szczelność bariery ochronnej zapewnią fizjologiczne lipidy (m.in. ceramidy, skwalen, fosfolipidy, kwasy tłuszczowe).

W codziennej pielęgnacji antysmogowej ważne są także filtry przeciwsłoneczne. Zabezpieczają one przed działaniem wolnych rodników, które tworzą się wskutek promieniowania UV i zapobiegają uszkodzeniom DNA na poziomie komórkowym.  

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Mazurek H., Badyda A.: Smog. Konsekwencje zdrowotne zanieczyszczeń powietrza. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2018.

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(5)
Komentarze