Zaloguj
Reklama

Wpływ menopauzy na starzenie się skóry

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Zmarszczki u dojrzałej kobiety
Fot. medforum
Zmarszczki u dojrzałej kobiety
(4)

Zarówno wygląd jak i funkcjonowanie skóry zależy od wielu czynników. Możemy tu wymienić wpływ hormonów, czynników środowiskowych, czasu oraz czynników genetycznych. W przypadku kobiet ogromną rolę odgrywają zmiany związane z menstruacją, ciążą lub menopauzą.

Reklama

Estrogeny uczestniczą w wielu zjawiskach immunologicznych zachodzących w skórze. Poprzez obniżenie produkcji chemokin CXCL8, CXCL10 i CCL5 może hamować proces łuszczycowy. Odgrywają dużą rolę w procesie gojenia się ran. Estrogen przyśpiesza produkcję kolagenu.

Menopauza ma duży wpływ na włosy. Rozszerzają się gruczoły łojowe. Estrogen pozytywnie wpływa na rośnięcie włosów. U około 70% kobiet niestosujących hormonalnej terapii zastępczej rozwija się hirsutyzm. Jest to częste zjawisko, jednak jego nasilenie jest bardzo zróżnicowane. Zaburzeniem związanym z menopauzą może być łysienie.

Przerzedzenie włosów obejmuje okolicę ciemieniową, czasem aż do tyłu głowy. Może wystąpić też czołowe łysienie bliznowaciejące. Cechuje się cofaniem linii owłosienia w kierunku ciemieniowym z powstaniem blizn. Ze strony błon śluzowych jamy ustnej może występować uczucie palenia, bolesności oraz suchości.

Częstą dolegliwością jest napadowy rumień twarzy, chociaż zmiany mogą też dotyczyć dekoltu oraz szyi. Zaczerwienieniu towarzyszy pocenie, uczucie niepokoju oraz gorąca.

Dolegliwości pojawiają się na kilka miesięcy przed menopauzą i ustępują w ciągu kilku lat od ostatniej miesiączki. W okresie menopauzy może wystąpić nadmierne rogowacenie naskórka na podeszwach stóp oraz w mniejszym stopniu na dłoniach.

Rozpadliny oraz pęknięcia powodują bolesność oraz krwawienie. W ciągu pięciu pierwszych lat menopauzy zawartość kolagenu w skórze spada nawet o 35%. Ma to znaczący wpływ na wygląd skóry. Staje się ona mniej elastyczna i cieńsza. Zmniejsza się również uwodnienie skóry. Konsekwencją tych zmian jest spadek elastyczności skóry, wzrost jej rozciągliwości, ścieńczenie oraz suchość i zmarszczki.

Podczas menopauzy dochodzi do zwiotczenia i obwisania warg sromowych większych. Naskórek pokrywający narządy płciowe ulega ścieńczeniu. Pochwa straci elastyczność i łatwo ulega podrażnieniom. W okresie peri- i pomenopauzalnym częste jest występowanie uczucia pieczenia i szczypania w obrębie warg sromowych.

Opóźnić proces starzenia się skóry może zastępcza terapia hormonalna. Wpływa ona na jakość i grubość naskórka i skóry właściwej. Redukuje ilość i głębokość zmarszczek. Dodatkowo odnotowuje się zmniejszenie średnicy porów oraz poprawę elastyczności, jędrności oraz nawilżenia skóry.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze