Zaloguj
Reklama

Wpływ hormonów na hamowanie procesu starzenia się skóry

Autorzy: Ewa Chodkowska
Spotkanie z przyjaciółką
Fot. Shutterstock
Spotkanie z przyjaciółką
(5)

Proces starzenia można zauważyć po zmianach występujących na skórze.

Reklama

Jest to nie tyle problem zdrowotny co estetyczny. Warto wiedzieć co ma wpływ na pogorszenie się kondycji skóry: 

  • predyspozycje genetyczne,
  • uwarunkowanie hormonalne, 
  • promieniowanie UV
  • sposób odżywania, 
  • nałogi,
  • choroby.

Starzenie się jest procesem ciągłym, jednak jego największe nasilenie obserwuje się w okresie menopauzy. Przyczyną tego jest ograniczenie wydzielania hormonów płciowych, które wpływają na strukturę i funkcje skóry. Obserwuje się suchość, utratę sprężystości, zmniejszenie elastyczności i grubości skóry. Istotne znaczenie ma tutaj zanik kolagenu i elastyny w wyniku czego dochodzi do uszkodzenia granicy naskórkowo-skórnej oraz upośledzenia funkcji naczyń.

Skóra to narząd efektorowy dla hormonów płciowych. Hormony te odbierane są przez łączenie ze specyficznymi receptorami. Dla estrogenów są obecne na gruczołach łojowych, potowych, mieszkach włosowych oraz naczyniach skórnych. Największe zagęszczenie tych receptorów występuje na skórze twarzy, dlatego najbardziej zauważalne są zmiany właśnie na niej. Niedobór estrogenów powoduje najpierw suchość skóry następnie jej wiotkość i obniżenie gęstości, aż w końcu zanik włókien kolagenowych i elastylowych w efekcie czego powstają zmarszczki.


Proces starzenia się skóry, fot. pantherstock

Naukowcy udowodnili zależność między poziomem hormonów płciowych a ilością i strukturą kolagenu I i III. Największą zawartość kolagenu III posiadają młode osoby, a z upływem lat ilość ta się zmniejsza. W skórze dorosłych osób z każdym rokiem ubywa 1% kolagenu przy czym znacznie się nasila w okresie menopauzy i ubywa go ok. 2.1%.

Przyjmowanie estrogenów hamuje proces starzenia się skóry. Przyspiesza syntezę cukrów i kwasu hialuronowego które są odpowiedzialne za uwodnienie skóry oraz jej wygląd zewnętrzny.

Hormony płciowe mają bezpośredni wpływ na morfologię i funkcję przydatków skóry, czyli gruczołów łojowych, potowych oraz włosów i paznokci. Dodatkowo regulują też funkcjonowanie układu nerwowego, kostnego, moczowego i naczyniowego. Naukowcy są zgodni, że terapia hormonalna jest wskazana w profilaktyce oraz leczeniu zaburzeń układu kostnego i procesów starzenia się skóry. Polega ona na stosowaniu preparatów zawierających estrogen oraz progesteron. Jednak jak każda ingerencja w układ hormonalny organizmu może przynosić niepożądane efekty.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wpływ hormonów na hamowanie procesu starzenia się skóry

Reklama
(5)
Komentarze