Zaloguj
Reklama

Worki pod oczami - sposoby na ich usunięcie

Badanie wzroku
Fot. shutterstock
Badanie wzroku
(4)

Wiele osób zmaga się z tzw. „workami pod oczami” - obrzęknięte oczy powodują, że twarz wygląda na postarzałą i zmęczoną. Worki pod oczami to nie tylko problem natury estetycznej (m.in. świadczący o zmęczeniu, nieprzespanej nocy, mało higienicznemu trybowi życia, paleniu), ale również może oznaczać objaw choroby (m.in. niedoczynność tarczycy, schorzenia nerek i nadnerczy). Warunkiem skutecznego zlikwidowania przypadłości jest ustalenie przyczyny jej powstania. 

Reklama

Spis treści:

 1. Worki pod oczami, czyli…
 2. Sposoby likwidacji - zabiegi 

Nieestetyczne worki pod oczami można tuszować m.in. odpowiednim makijażem - korektor plus rozświetlacz do oczu (obrzęk stanie się mniej widoczny, gdy rozświetlacz nałoży się przy wewnętrznych kącikach oczu). Najlepiej jest jednak problem usunąć. Z pomocą przychodzą zabiegi kosmetyczne oraz medycyna estetyczna.

Worki pod oczami, czyli… 

Worki pod oczami tworzą się na skutek wielu czynników etiologicznych. Ich występowanie najczęściej uwarunkowane jest genetycznie. Pojawiają się również w wyniku starzenia (wraz z wiekiem spada napięcie mięśnia okrężnego oka).

Ważne! Worki pod oczami to przede wszystkim symptom zatrzymania wody w organizmie. Do procesu tego typu dochodzi w wyniku wielu poważnych schorzeń nerek nadnerczy, zaburzeń krążenia.   

Do przyczyn powstawania zalicza się m.in.

 • stan skóry (cienka skóra w okolicach oczu),
 • powierzchowne położenie naczyń krwionośnych w okolicach oczu,
 • przebarwienia pozapalne po atopowym zapaleniu skóry,
 • nieodpowiednia dieta (bogata w sól),
 • alergia (kontaktowe zapalenie skóry),
 • nadmierne korzystanie z używek (alkohol, papierosy),
 • nieregularna pigmentacja skóry.

Worki pod oczami często utożsamia się z sińcami i cieniami, które także występują pod oczami. Jest to mylne rozumienie, ponieważ wszystkie te przypadłości mają różną przyczynowość:

 1. Worki - to sygnał od organizmu o chorobie ustrojowej.
 2. Sińce - są uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi, powstałymi na skutek jakości skóry, jak i stanu naczyń krwionośnych.
 3. Cienie - to efekt pocienienia skóry w okolicach oczu bądź wynik urazów mechanicznych skóry.

Ważne! Jeżeli problem worków pod oczami się utrzymuje bądź ulega nasileniu - należy udać się do lekarza.

Sposoby likwidacji - zabiegi   

Celem uniknięcia problemu występowania worków, jak i łagodzenia efektów, gdy już się pojawią, należy przestrzegać pewnych zasad:

 • wykluczyć z diety spożywanie nadmiernych ilości soli oraz alkoholu,
 • nie używać tłustych i ciężkich kremów,
 • nie brać gorących kąpieli (wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i może nasilić objawy),
 • stosować z umiarem kosmetyki zawierające alfa - hydroksykwasy (m.in. glikowy), oraz beta - hydroksykwasy (salicylowy). Mogą one powodować podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu.

Do sposobów łagodzenia objawów zalicza się:

 • przyłożenie do oka zimnej łyżeczki,
 • kompresy z herbaty (torebeczki zaparzonej herbaty po uprzednim ostudzeniu, przyłożyć do oka na ok. 10 minut),
 • kompres z plastrów ogórka,
 • masaż kostką lodu wokoło oczu,
 • kremy pod oczy zawierające kofeinę, ekstrakt z kasztanowca bądź ostrokrzewu.

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się worków pod oczami są specjalistyczne zabiegi, do których należą:

Drenaż limfatyczny - jest to masaż, polegający na wykonywaniu specjalistycznych ruchów pompujących, mających na celu poprawienie przepływu płynów łącznotkankowych oraz limfy. Zabieg powinien być wykonywany kilkakrotnie, aby efekt był widoczny i długotrwały.

Lipoliza iniekcyjna - to bezinwazyjna metoda usuwania tłuszczu z różnych części ciała, w tym także tłuszczu z worków pod oczami. Zabieg polega na rozpuszczeniu tkanki tłuszczowej od wewnątrz.

Za pomocą cienkiej igły wstrzykuje się w odtłuszczone miejsca mieszaniny dwóch substancji (fosfatydylcholiny i deoksycholatu). Dochodzi do procesu lipodestrukcji - zaaplikowany preparat rozpuszcza komórki tłuszczowe, które zastępowane są tkanką włóknistą. Efektem jest obkurczenie się skóry w obrębie ostrzykniętego obszaru. Zbędny tłuszcz transportowany jest do wątroby, po czym usuwany z organizmu w procesach metabolicznych.

Co do skutków ubocznych - miejsca po ukłuciach są zaczerwienione i opuchnięte. Mogą pojawić się zasinienia, które schodzą po około dwóch tygodniach. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym (trwa 30 - 50 minut).

Ilość zabiegów zależy od ilości tkanki tłuszczowej. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

Lipoliza laserowa - polega na usuwaniu tłuszczu z worków pod oczami, za pomocą selektywnego działania promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe.

Światło lasera wprowadzane jest bardzo cienkim wenflonem, który lekarz wbija w skórę. Laser rozpuszcza komórki tłuszczowe i podobnie jak ma to miejsce w przypadku lipolizy iniekcyjnej, rozpuszczony tłuszcz wędruje to wątroby, gdzie zostaje rozłożony i następnie wydalony.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (trwa 30 - 50 minut).

Nici PDO - zabieg polega na umieszczeniu specjalnej nici (syntetyczne włókno składające się z jednego lub dwóch skręconych włókien, które po pewnym czasie rozpuszczają się w tkance) na sterylnej, bardzo cienkiej igle. Lekarz wprowadza ją następnie w określone okolice twarzy, gdzie implantuje w odpowiedni sposób nici.

Nić PDO (polidioksanon), stymuluje produkcję kolagenu, wpływa na sprężystość, elastyczność skóry, powodując łączenie naturalnego kwasu hialuronowego.

Zabieg trwa godzinę, obszar który zostanie poddany zabiegowi jest znieczulany specjalnym kremem. Powstałe wskutek nakłuć zaczerwienienia, mijają po 3 - 5 godzinach od zabiegu.

Ważne! Efekty zabiegu utrzymują się do dwóch lat.

Thermage - innowacyjny zabieg, który odbywa się na zasadzie fal radiowych, które są emitowane przez głowicę specjalistycznego urządzenia podgrzewającego skórę i powodującego proces odnowy włókien kolagenowych (skóra staje się bardziej napięta).

Ważne! Podgrzane struktury skóry są pobudzone do szybszej przemiany materii. Powoduje to, że skóra w okolicy oczu staje się napięta, a tłuszcz ulega wchłonięciu.

Zabieg nie wymaga znieczulenia (trwa 30 - 50 minut).

Blepharoplastyka - to metoda chirurgiczna. Operacja polega na nacięciu powieki w miejscach jej naturalnych bruzd. Następnie wycina się nadmiar skóry oraz leżący pod spodem fragment mięśnia i tkankę tłuszczową.

Worki pod oczami, fot. panthermedia

Blizny po zabiegu są prawie niewidoczne. Operacja zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym (trwa 1 - 2 godziny). Szwy zdejmowane są po 3 - 4 dniach (do tego czasu niewskazane jest nachylanie się i podnoszenie ciężkich przedmiotów). Zasinienia i obrzęki wokół oczu utrzymują się do tygodnia czasu.

Po 10 dniach można wrócić do normalnych obowiązków i w przypadku kobiet, można zacząć się malować. Zaleca się, aby przez pierwszy miesiąc nosić okulary przeciwsłoneczne, chroniąc oczy przed światłem.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze