Zaloguj
Reklama

Worki pod oczami - sposoby na ich usunięcie

Badanie wzroku
Fot. shutterstock
Badanie wzroku
(4)

Wiele osób zmaga się z tzw. „workami pod oczami” - obrzęknięte oczy powodują, że twarz wygląda na postarzałą i zmęczoną. Worki pod oczami to nie tylko problem natury estetycznej (m.in. świadczący o zmęczeniu, nieprzespanej nocy, mało higienicznemu trybowi życia, paleniu), ale również może oznaczać objaw choroby (m.in. niedoczynność tarczycy, schorzenia nerek i nadnerczy). Warunkiem skutecznego zlikwidowania przypadłości jest ustalenie przyczyny jej powstania. 

Reklama

Nieestetyczne worki pod oczami można tuszować m.in. odpowiednim makijażem - korektor plus rozświetlacz do oczu (obrzęk stanie się mniej widoczny, gdy rozświetlacz nałoży się przy wewnętrznych kącikach oczu). Najlepiej jest jednak problem usunąć. Z pomocą przychodzą zabiegi kosmetyczne oraz medycyna estetyczna.

 Worki pod oczami, czyli… 

Worki pod oczami tworzą się na skutek wielu czynników etiologicznych. Ich występowanie najczęściej uwarunkowane jest genetycznie. Pojawiają się również w wyniku starzenia (wraz z wiekiem spada napięcie mięśnia okrężnego oka).

Ważne! Worki pod oczami to przede wszystkim symptom zatrzymania wody w organizmie. Do procesu tego typu dochodzi w wyniku wielu poważnych schorzeń nerek nadnerczy, zaburzeń krążenia.   

Do przyczyn powstawania zalicza się m.in.

 • stan skóry (cienka skóra w okolicach oczu),
 • powierzchowne położenie naczyń krwionośnych w okolicach oczu,
 • przebarwienia pozapalne po atopowym zapaleniu skóry,
 • nieodpowiednia dieta (bogata w sól),
 • alergia (kontaktowe zapalenie skóry),
 • nadmierne korzystanie z używek (alkohol, papierosy),
 • nieregularna pigmentacja skóry.

Worki pod oczami często utożsamia się z sińcami i cieniami, które także występują pod oczami. Jest to mylne rozumienie, ponieważ wszystkie te przypadłości mają różną przyczynowość:

Worki - to sygnał od organizmu o chorobie ustrojowej.

Sińce - są uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi, powstałymi na skutek jakości skóry, jak i stanu naczyń krwionośnych.

Cienie - to efekt pocienienia skóry w okolicach oczu bądź wynik urazów mechanicznych skóry.

Ważne!  Jeżeli problem worków pod oczami się utrzymuje bądź ulega nasileniu - należy udać się do lekarza.

Sposoby likwidacji - zabiegi 

Celem uniknięcia problemu występowania worków, jak i łagodzenia efektów, gdy już się pojawią, należy przestrzegać pewnych zasad:

 • wykluczyć z diety spożywanie nadmiernych ilości soli oraz alkoholu,
 • nie używać tłustych i ciężkich kremów,
 • nie brać gorących kąpieli (wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne i może nasilić objawy),
 • stosować z umiarem kosmetyki zawierające alfa - hydroksykwasy (m.in. glikowy), oraz beta - hydroksykwasy (salicylowy). Mogą one powodować podrażnienia delikatnej skóry wokół oczu.

Do sposobów łagodzenia objawów zalicza się:

 • przyłożenie do oka zimnej łyżeczki,
 • kompresy z herbaty (torebeczki zaparzonej herbaty po uprzednim ostudzeniu, przyłożyć do oka na ok. 10 minut),
 • kompres z plastrów ogórka,
 • masaż kostką lodu wokoło oczu,
 • kremy pod oczy zawierające kofeinę, ekstrakt z kasztanowca bądź ostrokrzewu.

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się worków pod oczami są specjalistyczne zabiegi, do których należą:

Drenaż limfatyczny - jest to masaż, polegający na wykonywaniu specjalistycznych ruchów pompujących, mających na celu poprawienie przepływu płynów łącznotkankowych oraz limfy. Zabieg powinien być wykonywany kilkakrotnie, aby efekt był widoczny i długotrwały.

Lipoliza iniekcyjna - to bezinwazyjna metoda usuwania tłuszczu z różnych części ciała, w tym także tłuszczu z worków pod oczami. Zabieg polega na rozpuszczeniu tkanki tłuszczowej od wewnątrz.

Za pomocą cienkiej igły wstrzykuje się w odtłuszczone miejsca mieszaniny dwóch substancji (fosfatydylcholiny i deoksycholatu). Dochodzi do procesu lipodestrukcji - zaaplikowany preparat rozpuszcza komórki tłuszczowe, które zastępowane są tkanką włóknistą. Efektem jest obkurczenie się skóry w obrębie ostrzykniętego obszaru. Zbędny tłuszcz transportowany jest do wątroby, po czym usuwany z organizmu w procesach metabolicznych.

Co do skutków ubocznych - miejsca po ukłuciach są zaczerwienione i opuchnięte. Mogą pojawić się zasinienia, które schodzą po około dwóch tygodniach. Zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym (trwa 30 - 50 minut).

Ilość zabiegów zależy od ilości tkanki tłuszczowej. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu.

fot. panthermedia

Lipoliza laserowa - polega na usuwaniu tłuszczu z worków pod oczami, za pomocą selektywnego działania promieniowania laserowego na komórki tłuszczowe.

Światło lasera wprowadzane jest bardzo cienkim wenflonem, który lekarz wbija w skórę. Laser rozpuszcza komórki tłuszczowe i podobnie jak ma to miejsce w przypadku lipolizy iniekcyjnej, rozpuszczony tłuszcz wędruje to wątroby, gdzie zostaje rozłożony i następnie wydalony.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym (trwa 30 - 50 minut).

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze