Zaloguj
Reklama

Ugryzienia pajęczaków – kiedy bezwłocznie udać się do specjalisty?

Pająk
Fot. panthermedia
Pająk
(0)

Ugryzienia pajęczaków zdarzają się częściej niż myślimy. Na szczęście większość pajęczaków żyjących na terenie naszego kraju nie jest jadowita, a ich ugryzienia nie są groźne. Co jednak zrobić, jeśli trafimy na okaz jadowity lub jesteśmy uczuleni?

Reklama

Spis treści:

  1. Ugryzienie pająka kątnika
  2. Ugryzienie pająka krzyżaka
  3. Ugryzienie sieciarza jaskiniowego
  4. Ugryzienie tygrzyka paskowanego
  5. Ugryzienie kolczaka zbrojnego
  6. Jak leczymy ugryzienia pająka?

Pająki gryzą przede wszystkim w sytuacji zagrożenia. Jedynie niektóre gatunki zdolne są do przebicia skóry człowieka. Jeśli pająk już ukąsi człowieka, najczęstszym efektem takiego „spotkania” jest pojawienie się stanu zapalnego, świądu i zaczerwienienia. 

Ugryzienie pająka kątnika

Pająk kątnik to jeden z najczęściej występujących pająków w naszym kraju. W Polsce żyje co najmniej kilka gatunków kątnika. Kątnik domowy mniejszy i kątnik domowy większy zostały opisane po raz pierwszy w XIX wieku. Kątnika domowego łatwo rozpoznać – na grzbiecie ma charakterystyczne czarne linie, które tworzą niedokończony znak „X”. Dodatkowo wyróżniają go bardzo owłosione odnóża. Wielkość, jaką osiągają kątniki domowe mniejsze, sięga 1-1,2 cm, kątniki domowe większe dorastają nawet do 1,8 cm, a ich charakterystyczną cechą jest żółta plamka na grzbiecie. Kątniki gryzą jedynie w sytuacji, w której czują się zagrożone. Nie są jadowite, jednak ich ugryzienia mogą być bardzo bolesne. W miejscu ugryzienia pojawia się zaczerwienienie i charakterystyczny ślad, a uczucie świądu może towarzyszyć nam przez dłuższą chwilę. Uwaga! Osoby uczulone na jad pająków powinny zgłosić się do lekarza.

Ugryzienie pająka krzyżaka

Pająki krzyżaki zaliczane są do jadowitych, jednak w Polsce nie odnotowano do tej pory powikłań po ugryzieniu. Pająki krzyżaki wyróżnia charakterystyczny znak krzyża na odwłoku. Co ciekawe, krzyżaki – wg ludowych wierzeń – były idealnymi wyznacznikami co do… pogody. Te, które mało się ruszały czy spuszczały się po pajęczynie z sufitu, miały zwiastować deszcz. W sytuacji zaobserwowania pająka, który był ruchliwy, przepowiadano piękną pogodę. Ukąszenie krzyżaka jest bolesne, po ugryzieniu mogą pojawić się opuchlizna i ból. Ukąszenie wiąże się z pojawieniem charakterystycznych dwóch plamek na skórze oraz z obrzękiem wokół rany. 

Ugryzienie sieciarza jaskiniowego

Sieciarz jaskiniowy zaliczany jest do najbardziej jadowitych pająków, które żyją na terenie naszego kraju. Jad nie jest śmiertelny, jednak ból po ugryzieniu podobny jest do bólu po ugryzieniu szerszenia. Sieciarze jaskiniowe zamieszkują przede wszystkim piwnice, jaskinie, studzienki kanalizacyjne. 

Ból ręki po ugryzieniu, fot. panthernedia

Ugryzienie tygrzyka paskowanego

Ugryzienie tygrzyka natężeniem przypomina ból po ukąszeniu osy. W miejscu ukąszenia pojawiają się: opuchlizna, ból, zaczerwienienie. Tygrzyki paskowane spotykane są przede wszystkim na łąkach, choć obserwuje się je także w ogrodach, gdzie chętnie bytują na krzewach owocowych. 

Ugryzienie kolczaka zbrojnego

Jad kolczaka zbrojnego wywołuje silny ból, dreszcze i stan zapalny. Objawy po ugryzieniu kolczaka zbrojnego mogą utrzymywać się aż do dwóch tygodni

Jak leczymy ugryzienia pająka?

Ugryzienia pajęczaków nie są zazwyczaj groźne dla ludzi. Zazwyczaj wystarczają maści przeciwświądowe czy wypicie wapna. Jeśli jednak jesteś alergikiem – niezwłocznie zgłoś się do lekarza. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli po ugryzieniu pająka czujesz duszności, zaczynasz kaszleć – koniecznie wezwij karetkę! Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu po „spotkaniu” z pająkiem zaczyna odczuwać wymienione dolegliwości – niezwłocznie skontaktuj się z pogotowiem ratunkowym!

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze