Zaloguj
Reklama

Typy łupieżu

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: Jabłońska S. Majewski S. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa
Problemy z włosami
Fot. ojoimages
Problemy z włosami
(0)

Łupież stanowi problem dla wielu ludzi. Wygląda nieestetycznie i ciężko się go pozbyć. Często ma też tendencję do nawracania.

Reklama

Rodzaje łupieżu

Wyróżniamy kilka typów łupieżu. Każdy z nich różni się przebiegiem oraz etiologią. Żeby podjąć skuteczne leczenie najpierw należy dowiedzieć się z jakim łupieżem ma się do czynienia.

Łupież suchy to najczęściej występujący typ łupieżu. Objawia się suchymi płatkami naskórka barwy białej. Złuszczanie może być różnie intensywne. Najczęściej występuje u osób w wieku 10-20 lat. Łuszczenie może pojawiać się również na brwiach, brodzie, pod pachami i na wzgórku łonowym. Czynniki sprzyjające powstaniu tego rodzaju łupieży to nadmierne nasłonecznienie, zanieczyszczenie powietrza oraz zaburzenia genetyczne, hormonalne lub immunologiczne. Dodatkowo niektóre środki pielęgnacji włosów mogą powodować nadmierne złuszczanie naskórka. Krótkotrwała poprawa występuje po umyciu głowy, jednak złuszczanie nadal postępuje.

Łupież pstry to powierzchniowe zakażenie naskórka. Charakterystyczne są żółtobrunatne plamy na klatce piersiowej. Czynnikiem wywołującym jest drożdżak Pityrosporum furfur. W przypadku tego typu łupieżu duże znaczenie ma wrażliwość osobnicza. Plamy mają nieregularne zarysy. Złuszczanie ma charakter otrębiasty a plamy uwidaczniają się po posmarowaniu nalewką jodową. Promienie UV powodują odbarwienia w miejscach grzybicy. Okres trwania jest wieloletni. Zakażeniu sprzyjają obniżenie odporności.

fot. ojoimages

Łupież łojotokowy to drobnopłatowe złuszczanie skóry gładkiej lub owłosionej skóry głowy. Towarzyszący łojotok może być różnie nasilony. Jeśli ogniska złuszczania są rozległe i nasilone, powstają nawarstwione, białe strupy imitujące grzybicę. W łupieżu tłustym występują uwarstwione żółtawe strupy oraz objawy stanu zapalnego. Konsekwencją jest trwałe wyłysienie. Zarówno łupież jak i łojotok zmniejszają się wraz z postępowaniem łysienia.

Łupież rumieniowy umiejscowiony jest głównie w okolicach pachwin. Cechą charakterystyczną są dobrze odgraniczone, złuszczające się ogniska rumieniowe. Ten typ łupieżu powodowany jest przez maczugowca Propionbacterium minutissimum. Zakaźność jednak jest niewielka. Wśród czynników usposabiających można wymienić wilgotność i drażnienie. Wykwity mają barwę różową. Z czasem zmienia się ona na żółtawą i ciemnobrązową. Złuszczenia lepiej widoczne są przy zadrapaniu.

Reklama
(0)
Komentarze