Zaloguj
Reklama

Toksyna botulinowa – zastosowanie, działanie i przeciwwskazania

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Zmarszczki na twarzy
Fot. panthermedia
Zmarszczki na twarzy
(4)

Toksyna botulinowa używana jest od lat 70. ubiegłego wieku. W dermatologii estetycznej zastosowanie znalazła od momentu zaobserwowania efektu wygładzenia zmarszczek mimicznych. Obecnie wykorzystywana jest również w leczeniu nadpotliwości.

Reklama

Substancja ta jest wytwarzana przez laseczki jadu kiełbasianego. Mechanizm działania składa się z 3 etapów. Polega on na blokowaniu uwalniania acetylocholiny z zakończeń nerwowych w obrebie płytki nerwowo-mięśniowej.

W pierwszym, trwającym około pół godziny etapie następuje wiązanie toksyny z receptorem presynaptycznym. Następnie transportowana jest do cytosolu. W ostatnim etapie dochodzi do zahamowania uwalniania acetylocholiny.

Efektem działania toksyny jest miejscowe osłabienie napięcia i siły mięśniowej. Do tej pory nie stwierdzono żadnych cech degradacji lub zaniku włókien mięśniowych w wyniku długotrwałego korzystania z zabiegów.

Działanie toksyny trwa około 3-7 miesięcy. Objawy porażenia pojawiają się najczęściej w 3-4 dobie, jednak mogą się pojawić nawet po tygodniu.

Z zabiegów z wykorzystaniem toksyny nie powinny korzystać osoby z chorobami złącza nerwowo-mięśniowego lub przyjmujące leki wpływające na złącze.

Dodatkowo zabiegi są przeciwwskazane dla osób z nadwrażliwością na ludzką albuminę i toksynę botulinową bądź posiadające infekcje w miejscu iniekcji. Zabiegów nie przeprowadza się u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Substancja wykazuje minimalne skutki uboczne. Sam zastrzyk może być bolesny, dlatego stosuje się specjalne kremy bądź okłady z lodem.

W przypadku wygładzania zmarszczek poprzecznych czoła powikłaniem może być opadanie górnej powieki, asymetria brwi oraz opadanie brwi.

Przy łagodzeniu zmarszczek na szyi może dojść do osłabienia mięśni mostkowo-sutkowo-obojczykowych oraz do zaburzenia połykania.

Po zabiegu w obrębie działania toksyny nie powinny być wykonywane masaże oraz inne manipulacje oraz zabiegi kosmetyczne.

Może to doprowadzić do niekontrolowanego przemieszczania się substancji. Przez okres 4 godzin obowiązuje zakaz pochylania się oraz leżenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Red. Maria Noszczyk. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa

Reklama
(4)
Komentarze