Zaloguj
Reklama

Toczeń rumieniowaty noworodków

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Źródło: : Toczeń rumieniowaty noworodków – M. Błaszczyk [w:] Przegląd Dermatologiczny 2009, 96, 90–96
Mama całująca dziecko
Fot. ojoimages
Mama całująca dziecko
(0)

Ciąża u kobiety z toczniem rumieniowatym układowym wiąże się z ryzykiem dla matki i płodu.

Reklama

U matki może dojść do zaostrzenia choroby. Istnieje zagrożenie poronienia, obumarcia płodu lub przedwczesnego porodu. Obecność przeciwciał Ro i La w krwi ciężarnej stanowi czynnik ryzyka urodzenia dziecka z toczniem rumieniowatym. Główne zmiany dotyczą skóry i serca.

Zmiany skórne zbliżone są do podostrego tocznia rumieniowatego. Zwykle pojawiają się w kilka lub kilkanaście dni po porodzie. Najczęściej mają postać okrągłych, obrączkowatych wykwitów rumieniowych z przejaśnieniem po środku.

Typowa lokalizacja to twarz, szczególnie w okolicy oczodołów oraz na owłosionej skórze głowy. Zmiany mogą występować również na tułowiu oraz kończynach. Zazwyczaj ustępują one w ciągu 6-8 miesięcy. Po wykwitach nie pozostaje żaden ślad. Rzadko obserwuje się przebarwienia lub odbarwienia, które utrzymują się przez wiele miesięcy. Niekiedy występują również trwałe teleangiektazje.

 

fot. ojoimages

W krążeniu noworodków obecne są swoiste przeciwciała. Zmiany ustępują równolegle do negatywizacji serologicznej, co wskazuje na rolę przeciwciał. Pojawienie się symptomów często poprzedza ekspozycja na światło słoneczne lub promieniowanie UVB. Pełen łańcuch prowadzący do zrozumienia patogenezy zmian skórnych w przebiegu tocznia rumieniowatego u noworodków nie jest poznany.

Zmiany skórne ustępują bez leczenia, niekiedy jednak jest konieczność podania kortykosteroidów. Zalecane jest unikanie ekspozycji dziecka na promieniowanie słoneczne. Leczenie powinno zapobiegać nieodwracalnym zmianom w sercu. Stwierdzenie wydłużenia odcinka PR w badaniu echokardiograficznym stanowi wskazanie do leczenia kortykosteroidami lub kortykosteroidami skojarzonymi z plazmaferezami. Terapia może okazać się niebezpieczna dla matki i płodu.

U matek po porodzie może dojść do zaostrzenia chorób tkanki łącznej. U dzieci, które przeszły chorobę istnieje zwiększone ryzyko rozwoju chorób z autoagresji w dzieciństwie lub w wieku dojrzałym. Ciąża kobiety posiadającej przeciwciała Ro/La powinna być prowadzone przez doświadczonego ginekologa-położnika. Przez pierwsze miesiące życia noworodki powinny znajdować się pod opieką kardiologiczną oraz dermatologiczną.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze