Zaloguj
Reklama

Tłusty sposób na mróz

Autorzy: Anastazja Dybkowska
Maseczka
Fot. ojoimages
Maseczka
(0)

Skórę każdego z nas pokrywa płaszcz lipidowy - warstwa tłuszczyku, produkowanego przez gruczoły łojowe. Jego zadanie polega na tym, że ma chronić przed słońcem, mrozem, wiatrem, bakteriami, wirusami i grzybami oraz przed utratą wody. W skórze są tez inne tłuszcze dobrze znane z morfologii: cholesterol i trójglicerydy. Ich nadmiar jest niepożądany we krwi, bo grozi miażdżyca. Dla cery są jednak niezmiernie ważne: zmiękczają i nawilżają, a także pomagają przeniknąć w głąb innym odżywczym składnikom.

Reklama

Najczęściej szkodzimy sobie sami: przesadzamy z opalaniem, również zimowym, narażamy skórę na duże i częste wahania temperatur, gorące i suche powietrze w domu, a lodowate na dworze, albo wycieramy go zbyt agresywnymi peelingami. W płaszczu lipidowym robią się wtedy dziury. Wnikają przez nie zanieczyszczenia i wirusy, a ucieka wilgoć. Skóra traci sprężystość, zaczyna wiotczeć, na ustach wyskakuje opryszczka. Twarz i ręce, robią się suche, mogą nawet popękać, bo naruszony naskórek zaczyna się łuszczyć.

Genialną baza dla odżywczych, naprawczych zimowych kosmetyków jest oliwa z oliwek (szczególnie cenna zima bo poprawia krążenie i rozgrzewa) oraz oleje:
słonecznikowy, migdałowy, z pestek winogron i dyni, z awokado (chroni przed zimnem, goi spierzchnięcia) a także masło shea.

Domowe sposoby

Gojący olejek nagietkowy

Nagietek łagodzi podrażnienia skory, przyspiesza gojenie, poprawia sprężystość. Olej słonecznikowy jest doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E.

Słoik płatków nagietka zalej olejem słonecznikowym (najlepiej tłoczonym na zimno). Potrząsaj naczyniem każdego dnia przez 3 tygodnie, pilnuj, żeby kwiaty były zanurzone, potem zlej olej przez sitko do butelek z ciemnego szkła. Trzymaj w lodowce. Dobry do pielęgnacji dłoni i stóp zima. Możesz na noc smarować nim wysuszone dłonie albo dodawać łyżkę do kąpieli.

Kąpiel w oliwie

Gdy przemarzną ci ręce, ratuj je ciepła kąpielą w oliwie z oliwek. Możesz dodać kilka kropli olejku rozmarynowego, który miejscowo poprawia krążenie i rozgrzewa palce.

Maseczka z wiesiołka

Szybka pomoc dla wysuszonej, zwiotczałej i wrażliwej cery. Kup olejek z wiesiołka dwuletniego i wpasuj zawartość kapsułki w twarz.
Pudełko z 60 kapsułkami wystarczy na cala zimę. Od czasu do czasu możesz dodać olejek do kąpieli. Pamiętaj tylko, żeby nie wytrzeć się zaraz po wyjściu z wanny ręcznikiem, a poczekać, aż balsam się wchłonie!

Również suplementy zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe wzmacniają naskórek i przeciwdziałają ucieczce wody: kwasy omega-3 są bardzo potrzebne, bo za mało jemy ryb, a mają korzystne działanie na wygląd skory, prace serca i mózgu, a nawet na nastrój.

Reklama
(0)
Komentarze