Zaloguj
Reklama

Sposoby na trądzik w różnym wieku

Rodzina spędzająca wspólnie czas
Fot. Panthermedia
Rodzina spędzająca wspólnie czas
(0)

Każdy z nas chciałby mieć ładną cerę. Niestety dużo osób boryka się z problemem trądziku. Kiedyś uważano, że dotyka on tylko osób młodych bądź dojrzewających. Dzisiaj wiemy, że może pojawić się w każdym wieku, niezależnie od płci. Trądzik może zajmować nie tylko skórę twarzy, ale także pleców, głowy, ramion czy dekoltu.

Reklama

Spis treści:

  1. Jakimi sposobami walczyć z trądzikiem?
  2. Peelingi medyczne

Jakimi sposobami walczyć z trądzikiem? 

Trądzik zaliczany jest do zmian o charakterze przewlekłym i objawia się występowaniem na skórze zmian łojotokowo - wypryskowych. Widoczny jest on w postaci zaskórników bądź różnych pryszczy (czerwonych, żółtych). Pojawia się najczęściej u nastolatek, choć spotykany jest dość często  u kobiet ciężarnych (zmiany hormonalne), karmiących matek, u kobiet stosujących antykoncepcję oraz przy zażywaniu niektórych leków.

Wiele kobiet zakłada, że najlepszym sposobem na zamaskowanie zmian trądzikowych na skórze jest makijaż. Jest to bardzo błędne podejście. Kremy, pudry, rozświetlacze, które nanosimy na podrażnione miejsca na skórze powodują ich powiększanie się i zwiększenie stanu zapalnego. Skóra cały czas wygląda bardzo niezdrowo i przypomina „maskę”. Zamiast ukrywać krosty pod warstwą makijażu warto spróbować ją dokładnie oczyścić. Oczywiście nie wystarczy jednorazowa wizyta u dermatologa czy kosmetyczki. W wielu przypadkach zabieg trzeba powtórzyć kilkukrotnie. Preparaty, których możemy używać w domu powinny przywracać skórze odpowiednie pH i najlepiej by nie zawierały alkoholu. Warto przynajmniej raz w tygodniu robić peeling enzymatyczny. Każdego dnia powinnyśmy używać delikatnych kremów nawilżających (osobny na dzień oraz na noc), dostosowanych do wieku pacjenta.

Peelingi medyczne 

Peelingi medyczne dobierane są do potrzeb pacjenta. Po pierwszym użyciu nasza skóra może wyglądać jeszcze gorzej niż przed zabiegiem. Jest to normalne, gdyż peeling „ujawnił” ukryte wcześniej zmiany. Ich działanie ma charakter bakteriobójczy, przeciwzapalny, bakteriostatyczny i hamuje wydzielanie łoju.

Bardzo ważnym krokiem w pozbyciu się trądziku jest odpowiednia dieta. Spożywane przez nas pokarmy mają wpływ nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale także na kondycję naszej skóry. Pokarmami, które mogą pobudzać wydzielanie gruczołów łojowych i powstawanie zaskórników są: czekolada, majonez, kakao, herbata (bardzo mocna), napoje gazowane, chipsy, cytrusy oraz fast foody. Powinniśmy zatem ograniczyć, a nawet wyeliminować je z naszej diety.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze