Zaloguj
Reklama

Słońce – przyjaciel czy wróg skóry z AZS?

Autorzy: Specjalista ds.PR marki Dermaveel
Krem
Fot. Panthermedia
Krem
(0)

Do atrybutów letniej pory roku bez dwóch zdań zaliczmy słońce. Jego promienie z każdym dniem będą mocniej ogrzewać nasze ciała. Co na to skóra z AZS? Słońce jest jej przyjacielem czy wrogiem?

Reklama

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)

Jest to przewlekłe i nawrotowe schorzenie dotyczące naskórka i skóry właściwej. Cechuje się typową lokalizacją i charakterystycznym obrazem zmian skórnych. Obecnie diagnozowane jest u 10-12% populacji, najczęściej dotyczy dzieci. U 90% pacjentów choroba rozwija się przed ukończeniem 5 roku życia.

Dermatolodzy są zgodni, że umiarkowana ekspozycja na słońce ma raczej korzystny wpływ na leczenie skóry z AZS. Zaostrzenie zmian chorobowych obserwuje się u niewielkiego odsetka pacjentów. Promieniowanie ultrafioletowe wykorzystywane jest w fototerapii – dającej dobre efekty metodzie leczenia Atopowego Zapalenia Skóry.

Słoneczna kąpiel nie powinna być długa. Niezależnie od czasu jej trwania, skórę bezwzględnie należy posmarować kremem z wysokim filtrem ochronnym. Dla osób – również dzieci – najlepsze będą kosmetyki z filtrami mineralnymi. Naturalny skład preparatu skutkuje mniejszym ryzykiem wywołania podrażnienia lub uczulenia skóry.  

Nie zależnie od pory roku, nie należy rezygnować z typowej pielęgnacji. Słoneczne promienie dodatkowo wysuszają i tak już suchy naskórek. Codzienne nawilżanie jest konieczne! W tym celu należy stosować specjalne kosmetyki i preparaty dostępne w aptekach. Ale czy wszystkie środki można łączyć z ekspozycją na słońce? Niestety nie. Jeśli używany preparat zawiera, np. sterydy, należy zrezygnować z kąpieli słonecznych lub skonsultować się z lekarzem w celu doraźnego zastosowania innej metody leczenia. Preparaty, które bez przeszkód można stosować w okresie wiosennym i letnim to leki przeciwhistaminowe, miejscowe preparaty glikokortykosteroidowe oraz dermoterapeutyki i dermokosmetyki.

Dermaveel fot. Materiały prasowe klienta

Nasz produkt nie wchodzi w reakcje z promieniowaniem ultrafioletowym i nie ma przeciwskazań do stosowania go na wakacjach. Zalecamy jednak, by zintensyfikowaną ekspozycję na słońce omówić z lekarzem. Zwłaszcza jeśli chodzi o skórę dziecka, a jak wiadomo to maluchy stanowią większość pacjentów. Z doświadczenia wiem, że niestety, nie wszystkie dzieci z AZS dobrze reagują na słońce. Czasami ustala się konkretne miejsca, które trzeba dodatkowo zabezpieczyć wyższym filtrem. Przy AZS należy używać kosmetyków bez "polepszaczy", czyli np. parabenów, SLS-ów - komentuje Katarzyna Miler, z Firmy Heel Polska Sp. z o.o. właściciela marki Dermaveel.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze