Skutki poparzeń słonecznych

Oparzenia słoneczne skóry mogą wystąpić u osób w każdym wieku. W sposób szczególny narażone są na nie małe dzieci. Powstają one w wyniku zbyt długiej i intensywnej ekspozycji skory na działanie promieni słonecznych. Mogą pojawić się także u osób, które uczęszczają do solarium. Jakie są stopnie poparzeń słonecznych skóry? Czy skutki poparzeń są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia?
Spis treści:
Co wiemy o poparzeniach słonecznych skóry?
W sytuacji gdy na naszą skórę pada zbyt duża ilość promieniowania UV, zdolności ochronne naszego pigmentu skóry (melaniny) nie są wystarczające. W związku z powyższym dochodzi do jej poparzenia. Najsilniejsze i najbardziej niebezpieczne dla nasz promienie słoneczne są między godziną 10tą a 15stją. W tym czasie powinniśmy przebywać w domu (zwłaszcza małe dzieci i osoby o jasnej karnacji). Objawy oparzeń słonecznych są różne. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: zaczerwienienie skóry, jej naciągnięcie, ból, uczucie szczypania, swędzenia, pieczenie, złuszczanie się naskórka, obrzęk oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. W chwili obecnej poparzenia słoneczne dzieli się na: I, II i III stopnia. Przy czym te ostanie stanowią zagrożenie dla zdrowia a nawet życia pacjenta.
W sytuacji gdy zaniepokoją nas objawy, które pojawią się po dłuższym przebywaniu na słońcu powinniśmy zgłosić się do lekarza.
Jakie są skutki oparzeń słonecznych?
Najczęściej występującymi są oparzenia skóry I stopnia, przy czym oparzenia III stopnia występują najczęściej u małych dzieci. Pamiętajmy o tym aby dziecko zawsze przebywało w miejscu zacienionym zwłaszcza gdy mamy do czynienia z upałami. Jego skóra jest zbyt delikatna i wrażliwa aby eksponować ją na słońcu.
Zbyt częste i długie przebywanie na słońcu (także korzystanie z solarium) może stanowić niebezpieczeństwo dla naszej skóry. Za wyjątkiem faktu, że będzie ona wyglądała starzej (mogą pojawić się zmarszczki), może dojść do jej przebarwień, pojawienia się różnych zmian bądź piegów. Niektórych z nich nie będzie można usunąć i zaczną one szpecić nasza skórę. Niestety jednym z poważniejszych skutków zbyt intensywnej ekspozycji naszej skóry na słońcu są nowotwory skóry. Stanowią one zagrożenia dla zdrowia oraz życia pacjenta.
Zanim podejmiemy decyzję o opalaniu powinniśmy sprawdzić czy nasze zdrowie oraz kondycja skóry na to pozwalają. Pamiętajmy, że przy zażywaniu niektórych leków i przy niektórych chorobach ekspozycja na słońcu jest zabroniona. Podobnie jest w sytuacji gdy na naszej skórze są różnego rodzaju znamiona bądź pieprzyki.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- www.sciencedirect.com/science/article/pii/0007362871900053
- https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=ibV0KNgJSRkC&oi=fnd&pg=PA78&dq=Solar+overheating+in+children&ots=8Q5JSZucH2&sig=T1zvci2fME78LBj3zjVbFdyxPCo&redir_esc=y#v=onepage&q=Solar%20overheating%20in%20children&f=false
- www.rehva.eu/fileadmin/hvac-dictio/03-2011/Overheating_and_insufficient_heating_problems_in_low_energy_houses_up_to_now_call_for_improvements_in_future.pdf