Zaloguj
Reklama

Skutki poparzeń słonecznych

Opalanie
Fot. ojoimages
Opalanie
(0)

Oparzenia słoneczne skóry mogą wystąpić u osób w każdym wieku. W sposób szczególny narażone są na nie małe dzieci. Powstają one w wyniku zbyt długiej i intensywnej ekspozycji skory na działanie promieni słonecznych. Mogą pojawić się także u osób, które uczęszczają do solarium. Jakie są stopnie poparzeń słonecznych skóry? Czy skutki poparzeń są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia?

Reklama

Spis treści:

  1. Co wiemy o poparzeniach słonecznych skóry?
  2. Jakie są skutki oparzeń słonecznych?

Co wiemy o poparzeniach słonecznych skóry? 

W sytuacji gdy na naszą skórę pada zbyt duża ilość promieniowania UV, zdolności ochronne naszego pigmentu skóry (melaniny) nie są wystarczające. W związku z powyższym dochodzi do jej poparzenia. Najsilniejsze i najbardziej niebezpieczne dla nasz promienie słoneczne są między godziną 10tą a 15stją. W tym czasie powinniśmy przebywać w domu (zwłaszcza małe dzieci i osoby o jasnej karnacji). Objawy oparzeń słonecznych są różne. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: zaczerwienienie skóry, jej naciągnięcie, ból, uczucie szczypania, swędzenia, pieczenie, złuszczanie się naskórka, obrzęk oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. W chwili obecnej poparzenia słoneczne dzieli się na: I, II i III stopnia. Przy czym te ostanie stanowią zagrożenie dla zdrowia a nawet życia pacjenta.
W sytuacji gdy zaniepokoją nas objawy, które pojawią się po dłuższym przebywaniu na słońcu powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Jakie są skutki oparzeń słonecznych? 

Najczęściej występującymi są oparzenia skóry I stopnia, przy czym oparzenia III stopnia występują najczęściej u małych dzieci. Pamiętajmy o tym aby dziecko zawsze przebywało w miejscu zacienionym zwłaszcza gdy mamy do czynienia z upałami. Jego skóra jest zbyt delikatna i wrażliwa aby eksponować ją na słońcu.

Zbyt częste i długie przebywanie na słońcu (także korzystanie z solarium) może stanowić niebezpieczeństwo dla naszej skóry. Za wyjątkiem faktu, że będzie ona wyglądała starzej (mogą pojawić się zmarszczki), może dojść do jej przebarwień, pojawienia się różnych zmian bądź piegów. Niektórych z nich nie będzie można usunąć i zaczną one szpecić nasza skórę. Niestety jednym z poważniejszych skutków zbyt intensywnej ekspozycji naszej skóry na słońcu są nowotwory skóry. Stanowią one zagrożenia dla zdrowia oraz życia pacjenta.

Zanim podejmiemy decyzję o opalaniu powinniśmy sprawdzić czy nasze zdrowie oraz kondycja skóry na to pozwalają. Pamiętajmy, że przy zażywaniu niektórych leków i przy niektórych chorobach ekspozycja na słońcu jest zabroniona. Podobnie jest w sytuacji gdy na naszej skórze są różnego rodzaju znamiona bądź pieprzyki.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze