Zaloguj
Reklama

Skutki poparzeń słonecznych - cz.2

Opalanie
Fot. ojoimages
Opalanie
(0)

Oparzenia słoneczne skory mogą wystąpić u osób w każdym wieku. W sposób szczególny narażone są na nie małe dzieci. Powstają one w wyniku zbyt długiej i intensywnej ekspozycji skory na działanie promieni słonecznych. Mogą pojawić się także u osób, które uczęszczają do solarium. Jakie są stopnie poparzeń słonecznych skóry? Czy skutki poparzeń są niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia?

Reklama

Co wiemy o poparzeniach słonecznych skóry?
W sytuacji gdy na naszą skórę pada zbyt duża ilość promieniowania UV, zdolności ochronne naszego pigmentu skóry (melaniny) nie są wystarczające. W związku z powyższym dochodzi do jej poparzenia. Najsilniejsze i najbardziej niebezpieczne dla nasz promienie słoneczne są między godziną 10tą a 15stją. W tym czasie powinniśmy przebywać w domu (zwłaszcza małe dzieci i osoby o jasnej karnacji). Objawy oparzeń słonecznych są różne. Wśród najczęściej wymienianych znajdują się: zaczerwienienie skóry, jej naciągnięcie, ból, uczucie szczypania, swędzenia, pieczenie, złuszczanie się naskórka, obrzęk oraz pęcherze wypełnione płynem surowiczym. W chwili obecnej poparzenia słoneczne dzieli się na: I, II i III stopnia. Przy czym te ostanie stanowią zagrożenie dla zdrowia a nawet życia pacjenta.
W sytuacji gdy zaniepokoją nas objawy, które pojawią się po dłuższym przebywaniu na słońcu powinniśmy zgłosić się do lekarza.
 
Jakie są skutki oparzeń słonecznych?
Najczęściej występującymi są oparzenia skóry Igo stopnia, przy czym oparzenia IIIgo stopnia występują najczęściej u małych dzieci. Pamiętajmy o tym aby dziecko zawsze przebywało w miejscu zacienionym zwłaszcza gdy mamy do czynienia z upałami. Jego skóra jest zbyt delikatna i wrażliwa aby eksponować ją na słońcu.


Zbyt częste i długie przebywanie na słońcu (także korzystanie z solarium) może stanowić niebezpieczeństwo dla naszej skóry. Za wyjątkiem faktu, że będzie ona wyglądała starzej (mogą pojawić się zmarszczki), może dojść do jej przebarwień, pojawienia się różnych zmian bądź piegów. Niektórych z nich nie będzie można usunąć i zaczną one szpecić nasza skórę. Niestety jednym z poważniejszych skutków zbyt intensywnej ekspozycji naszej skóry na słońcu są nowotwory skóry.  Stanowią one zagrożenia dla zdrowia oraz życia pacjenta.


Zanim podejmiemy decyzję o opalaniu powinniśmy sprawdzić nasz zdrowie oraz kondycja skóry na to pozwalają. Pamiętajmy, że przy zażywaniu niektórych leków i przy niektórych chorobach ekspozycja na słońcu jest zabroniona. Podobnie jest w sytuacji gdy na naszej skórze są różnego rodzaju znamiona bądź pieprzyki.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze