Rumienie – rodzaje, objawy, leczenie

Rumień wielopostaciowy, inaczej zwany wysiękowym objawia się obrzękowymi, sinoczerwonymi zmianami.
Rumień - objawy i diagnoza
Są one dobrze odgraniczone od otoczenia. W łagodniejszej formie rumienie mają skłonność do tworzenia koncentrycznych figur i obrączek. Mogą powstawać zarówno pęcherze jak i zmiany krwotoczne. Najczęstsze lokalizacje to odsiebne części kończyn oraz błony śluzowe jamy ustnej i okolic płciowych.
Zmiany zazwyczaj są symetryczne, a okres trwania choroby to kilka tygodni. Odmiana ciężka rumienia wielopostaciowego może przybierać dwie postacie:
- rumień Stevensa-Johnsona,
- toksyczną nekrolizę Lyella.
W pierwszej odmianie zmiany rumieniowe i nadżerkowe występują na błonach śluzowej i skórze. W drugiej postaci objawem dominującym jest rozległe spełzanie naskórka. Rumień trwały to zazwyczaj pojedyncze wykwity. Mają brunatną barwę i są widocznie odgraniczone od otoczenia. Nawracają w tym samym miejscu po zażyciu wywołującego leku.
fot. istock
Do substancji mogących wywołać rumień należą barbituriany, kwas acetylosalicylowy, aminofenazon, fenacetyna, oraz sulfonamidy. Zmiany początkowo mają charakter rumieniowo-obrzękowy. Szybko zmieniają barwę na brązową. Wykwitom nie towarzyszą żadne objawy podmiotowe. Zazwyczaj ogniska są pojedyncze. Choroba może trwać wiele miesięcy.