Zaloguj
Reklama

Rozstępy – jak zapobiegać i leczyć?

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Kobieta dbająca o sylwetkę
Fot. medforum
Kobieta dbająca o sylwetkę
(4)

Rozstępy pojawiają się u 70% dziewcząt i u 40% chłopców w okresie dojrzewania i nawet u 90% kobiet w czasie ciąży.

Reklama

Nierzadko są problemem trudnym do zaakceptowania. Na ich powstanie ma wpływ wiele czynników takich jak szybki wzrost, gwałtowny przyrost masy ciała, ciąża, zaburzenia hormonalne, kortykosterodioterapia oraz uwarunkowania osobnicze.

Wczesne rozstępy mają kolor czerwony, późne są białe i mają odmienny charakter kliniczny i histopatologiczny.

Przyczyny powstawania rozstępów nie są do końca poznane. Istotne znaczenie odgrywa mniejsza wartościowość elementów włóknistych skóry. Niektórzy lekarze sugerują, że bezpośrednią przyczyną zmian jest mechaniczne przerwanie ciągłości zrębu włóknistego. Jako czynnik powodujący rozstępy wskazywane jest również zniszczenie włókien sprężystych.

Czynnikiem predysponującym do powstania rozstępów jest szybki wzrost lub przybranie na wadze. Powoduje to napinanie i naciąganie skóry. Powstaniu zmian sprzyjają zaburzenia hormonalne związane z nadczynnością kory nadnerczy, przyjmowaniem kortykosteroidów lub preparatów steroidowych. Najczęstsze lokalizacje to miejsca podatne na napinanie skóry.

Rozstępy, fot. ojoimages

Zalecenia profilaktyczne dotyczą głównie unikania gwałtownych zmian masy ciała – zarówno tycia jak i odchudzania. Jak najbardziej wskazana jest aktywność fizyczna. Ważny jest racjonalny dobór ćwiczeń i systematyczność ich wykonywania.

Najprostszym zabiegiem poprawiającym elastyczność skóry jest masaż ciała. Dodatkowo poprawia ukrwienie skóry i stymuluję syntezę kolagenu i elastyny. Efekt działania masażu może być zwiększony poprzez użycie odpowiednich preparatów kosmetycznych. Udowodnioną skuteczność mają wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, krzemionka organiczna, wyciąg z cebuli, pirogronian sodowy, witaminy A, C i E oraz kwas hialuronowy.

Gabinety kosmetyczne, dermatologiczne i chirurgiczne oferują szereg zabiegów pomagających w leczeniu rozstępów. Niestety ich skuteczność jest bardzo różna. Mezoterapia polega na wstrzyknięciu substancji miejscowo czynnych. Poprawy można się spodziewać po kilku miesiącach. Mikrodermabrazja i dermabrazja polegają na ścieraniu górnych warstw skóry. W przypadku mikrodermabrazji efektem jest spłycenie zmian, jednak nie można liczyć na ich całkowite wyeliminowanie. Dermabrazja wykazuje o wiele większą skuteczność.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Węgłowska J.,Rozstępy – etiopatogeneza, profilaktyka i leczenie [w] Postępy Kosmetologii 4/2010, vol.1

Kategorie ICD:


Reklama
(4)
Komentarze