Zaloguj
Reklama

Róża, zakażenie paciorkowcem - objawy, diagnoza

Autorzy: lek.med. Patrycja Nowak
Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
Fot. medforum
Pielęgnacja skóry twarzy u kobiet
(0)

Różą określa się stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Rumień rozwija się w następstwie zakażenia paciorkowcowego. Zwykle dochodzi do niego w wyniku urazu. Przebieg choroby jest nagły z wysoką gorączką i ogólnym osłabieniem. W leczeniu wykorzystuje się najczęściej antybiotyki.

Reklama

Spis treści:

  1. Róża (zakażenie paciorkowcem) - objawy, diagnoza
  2. Róża - zmiany skórne 
  3. Róża - leczenie

Róża (zakażenie paciorkowcem) - objawy, diagnoza 

Róża to schorzenie, którego istotą jest stan zapalny skóry i tkanki podskórnej. Rozwija się w następstwie zakażenia paciorkowcowego, konkretnie Streptococcus pyogenes, będącego powikłaniem urazu lub zaburzeń krążenia żylnego lub chłonnego (na przykład po przebytej mastektomii).

Ponadto istnieją pewne schorzenia, które zwiększają ryzyko wystąpienia róży, zalicza się do nich między innymi:

  • cukrzycę,
  • niedobory immunologiczne,
  • stany obniżonej odporności,
  • choroby przewlekłe, szczególnie dotyczące nerek,
  • istniejące na skórze owrzodzenia i zmiany grzybicze.

Bardziej narażone są również osoby starsze oraz dzieci.

Róża - zmiany skórne  

Zmiany skórne jakie pojawiają się w przebiegu róży to przede wszystkim obrzęk i zaczerwienienie, wyraźnie odgraniczone od otoczenia. Najczęściej lokalizują się na twarzy i kończynach, szczególnie na kończynach dolnych. Skóra jest wówczas napięta, błyszcząca, lśniąca i nadmiernie ucieplona. Czasami na jej powierzchni mogą powstać pęcherze. Towarzyszy temu ból i pieczenie, często również wysoka temperatura - ok. 40 stopni.

Rozwój choroby jest nagły, z uczuciem ogólnego rozbicia i osłabienia. W sąsiedztwie zmian skórnych mogą być wyczuwalne powiększone węzły chłonne.

Róża - leczenie 

Zmiany zwykle ustępują po leczeniu, bez pozostawienia blizny, natomiast choroba cechuje się nawrotami, zazwyczaj kolejne zmiany pojawiają się w tej samej lokalizacji. Czasem mogą rozwinąć się powikłania w postaci ropowicy, gdy dojdzie do rozwoju zmian ropnych w tkance podskórnej lub zapalenia naczyń chłonnych i żylnych.

W leczeniu stosuje się antybiotyki najczęściej z grupy penicylin lub cefalosporyn, podawane są one doustnie. Czasem uzupełnieniem jest leczenie przeciwkrzepliwe, miejscowo stosuje się okłady z ichtiolu, który wykazuje działanie przeciwzapalne.

Ważnym aspektem jest oczywiście leczenie przyczynowe, w momencie gdy róża jest powikłaniem nieprawidłowości dotyczących na przykład krążenia żylnego.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, PZWL, 2008

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze