Zaloguj
Reklama

Rośliny stosowane w leczeniu chorób dermatologicznych

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Doświadczenia w laboratorium
Fot. medforum
Doświadczenia w laboratorium
(4)

Rośliny są coraz bardziej popularną alternatywą dla stosowania leków syntetycznych w leczeniu chorób skóry. Ich stosowanie nie przeminęło nawet w dobie szybkiego rozwoju medycyny. Charakteryzują się one małą toksycznością i brakiem skutków ubocznych. Przy odpowiedniej wiedzy za pomocą ziół leczyć lub łagodzić różne dolegliwości.

Reklama

Aloes zwyczajny najczęściej stosowany jest do leczenia ran i oparzeń. Żel otrzymywany jest z wewnętrznej części liścia i stosowany jest miejscowo. Dzięki zawartości polisacharydów wykazuje on działanie regenerujące, osłaniające, przeciwzapalne i przyśpieszające gojenie. W leczeniu owrzodzeń stosuje się rozcięte liście aloesu w formie okładu. Zmniejsza pieczenie, swędzenie i bliznowacenie związane z poparzeniem skóry.

Balsam peruwiański pomocny jest przy oparzeniach i odmrożeniach oraz leczeniu wyprysków i wysypek. Stosowany miejscowo lub jako roztwór. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. W przypadku terapii może wystąpić uczulenie  kontaktowe. Stosowany na zbyt duże powierzchnie skóry może uszkadzać nerki.

Dziurawiec zwyczajny może być stosowany w celu wspomagania gojenia ran, oparzeń, odmrożeń oraz owrzodzeń. Garbniki w nim zawarte działają antyseptycznie i ściągająco są również pomocne w miejscowym leczeniu trądziku.

fot. ojoimages

Fiołek trójbarwny w formie naparu używany jest do leczenia łojotokowego schorzenia skóry i wyprysku dziecięcego.  Może być z powodzeniem stosowany w czasie egzemy.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Herbal Therapy in Dermatology, Monica K. Bedi, MD; Philip D. Shenefelt, MD. Arch Dermatol. 2002;138(2):232-242.

Kategorie ATC:


Reklama
(4)
Komentarze