Zaloguj
Reklama

Relaks dla skóry - jakie zabiegi wykonywać w trakcie roku?

Krem do twarzy
Fot. Panthermedia
Krem do twarzy
(0)

Nasza skóra zmienia się z wiekiem – o tym wiemy wszyscy. Jednak również stan naszego zdrowia, stres, codzienne życie czy wreszcie nasze otoczenie mają wpływ na kondycję skóry. Wolne rodniki, promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza – to tylko niektóre z elementów, które wpływają na jędrność i elastyczność a co za tym idzie – wygląd skóry. Warto więc zadbać o skórę i zastosować zabiegi, które polepszą jej stan.

Reklama

Spis treści:

 1. Jak zbudowana jest skóra?
 2. Funkcje skóry
 3. Typy skóry

Jak zbudowana jest skóra? 

Skóra stanowi największą zewnętrzną powłokę, chroniącą ciało. Jej powierzchnia sięga blisko 2 m2. Skóra zbudowana jest z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Wymienione warstwy zbudowane są z kolejnych, mniejszych struktur, które zapewniają wygląd skóry jaki znamy. W skórze usytuowane są gruczoły potowe i łojowe, które mają za zadanie wydzielać pot i łój, biorące udział w termoregulacji i ochronie przed bakteriami czy grzybami. Skóra odgrywa również główną rolę w odczuwaniu bólu, dotyku, ciepła czy zimna, ponieważ zlokalizowane są w niej receptory.

Funkcje skóry 

Skóra odgrywa szereg bardzo ważnych dla organizmu funkcji jak:

 • Ochrona przed bakteriami i grzybami,
 • Termoregulacyjna poprzez wydzielanie potu,
 • Zapewnienie gospodarki tłuszczowej,
 • Wydzielanie witaminy D.

Typy skóry 

W zależności od typu skóry jaki mamy, należy dobierać odpowiednie zabiegi, które pomogą utrzymać ją w świetnej kondycji. W literaturze możemy wyróżnić szereg typów skóry, m.in.:

 • Normalną,
 • Tłustą,
 • Suchą,
 • Mieszaną. 

Poniżej prezentujemy listę przykładowych zabiegów, które polecane są w różnych porach roku.

Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia – również nasza cera. Po zimowej szarówce, pragniemy rozświetlić cerę, dodać jej młodzieńczej rześkości i blasku. Warto pomyśleć o takich zabiegach jak :

 • Mikrodermabrazja diamentowa, wzbogacona w specjalną ampułkę z serum dobranym do naszego typu cery,
 • Peeling kawitacyjny – świetnie złuszcza naskórek, odświeża, poprawia elastyczności i napięcie skóry. 

Jakie zabiegi są dobre dla skóry?, fot. panthermedia

Latem warto postawić na zabiegi, które wykorzystują dobroczynne właściwości kwasów organicznych.Co ważne, w trakcie zabiegów wykonywanych latem należy używać tylko tych kwasów, które nie wywołują reakcji fototoksycznych pod wpływem promieniowania słonecznego jak np.  kwas szikimowy,laktobionowy, ferulowy.

Jesień uznawana jest za czas, kiedy warto pomyśleć o regeneracji skóry. Warto wykonać peelingi chemiczne z użyciem silniejszych kwasów – dzięki temu, że promieniowanie słoneczne jest mniejsze, zmniejsza się ryzyko uszkodzeń wywołanych przez promieniowanie słoneczne. Jest to również świetny czas na stosowanie laserowego zamykania naczynek. Jeśli borykamy się z przebarwieniami, warto pomyśleć o zabiegach usuwających je z naszej skóry.

W trakcie miesięcy jesienno-zimowych, skóra będzie miała czas na zregenerowanie się. Jednym z polecanych zabiegów jest cosmelan – połączenie peelingu chemicznego z dobrodziejstwem wybranych dermokosmetyków. Polecanym zabiegiem jest również mezoterapia igłowa – zabieg, który wzbogaca naszą skórę w solidną porcję witamin, mikroelementów i minerałów. Zabieg świetnie pobudza fibroblasty czyli komórki produkujące kolagen i elastynę. 

Zima to czas, kiedy należy szczególnie zadbać o skórę. Warto pomyśleć o:

 • Mezoterapii diamentowej – wykonywanej przy użyciu głowicy pokrytej drobinkami diamentu. 
 • Mikrodemrabrazji korundowej – wykonywanej przy użyciu głowicy, która ma kryształki wodorotlenku glinu, które pod wpływem wody i ciśnienia ścierają naskórek i docierają do głębszych warstw skóry.
 • Elektroterapii face-lifting – metodzie która w trakcie elektrostymulacji wykorzystuje krótkie impulsy stymulujące mięśnie gładkie. Pobudza metabolizm, dzięki czemu usuwane są toksyny z organizmu.
 • Oksybrazji – zabiegowi wykonywanemu z użyciem tlenu i rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Nie wywołuje podrażnień, doskonale odświeża i oczyszcza skórę.

Pamiętajmy, aby wybierać sprawdzone salony kosmetyczne, gdzie wykwalifikowana kadra oceni stan naszej skóry i pomoże dobrać najlepsze zabiegi.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze