Zaloguj
Reklama

Radioterapia a pielęgnacja skóry

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Depresja w chorobie nowotworowej
Fot. shutterstock
Depresja w chorobie nowotworowej
(4)

Radioterapia oprócz objawów ogólnych, takich jak złe samopoczucie powoduje uszkodzenie skóry. Ma ona bezpośredni kontakt ze szkodliwym działaniem promieniowania. W niedługim czasie po narażeniu na promieniowanie X na skórze mogą pojawiać się rumienie oraz obniża się czynność gruczołów łojowych i potowych.

Reklama

Brak pielęgnacji skóry prowadzi do nasilenia zmian oraz wydłużenia okresu ich gojenia. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania trwałych uszkodzeń bliznowatych lub owrzodzeń. Działania profilaktyczne powinny zacząć się w trakcie okresu napromieniania i trwać wiele miesięcy po jego zakończeniu.

Podstawę pielęgnacji stanowi codzienne przemywanie leczonego obszaru. Należy do tego użyć nieperfumowanego, łagodnego mydła. Przy suszeniu należy użyć miękkiego ręcznika. Pocieranie może powodować ból. Nie należy używać kremów ani opatrunków na obszar leczony. Wyjątek stanowi wyraźne polecenie lekarza specjalisty lub radiologa. Odradza się stosowanie talków, gdyż mogą powodować ból. W przypadku nowotworu skóry pielęgniarki mogą założyć specjalny opatrunek po zabiegu.

Do mycia leczonego obszaru skóry nie należy używać perfumowanych mydeł. Środki myjące powinny być bezwonne, delikatne i hipoalergiczne. Nie wolno używać dezodorantów, perfum ani innych środków zapachowych. Warto rozważyć stosowanie preparatów myjących dla dzieci. W przypadku, kiedy terapia obejmuje obszar brody mężczyźni powinni używać elektrycznej golarki, zamiast golić się za pomocą maszynki.

Kosmetyki stosowane do golenia mogą podrażniać skórę. Skórę należy chronić przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne przez co najmniej rok po zakończeniu terapii. Ważne jest, żeby pamiętać o możliwości opalenia skóry nawet przez ubranie. Po ustaniu wszelkich negatywnych reakcji skórnych związanych z leczeniem należy stosować kremy z wysokim filtrem ochronnym. Jeśli na skórze nie występują już żadne zmiany po radioterapii, można z powodzeniem chodzić na basen. Warto zwrócić uwagę na noszone ubranie.

Nie powinno ono podrażniać skóry. Najlepsze rozwiązanie stanowią luźne ubrania wykonane z naturalnych włókien. W przypadku, kiedy terapia obejmowała szyję należy unikać krawatów i kołnierzyków. U kobiet podrażnienia mogą powodować biustonosze oraz paski od torebek, jeśli takich obszarów dotyczyło leczenie. Odradza się również noszenia biżuterii.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze